Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sere na to, řekl nám poslanec o docházce své kolegyně z ČSSD. Ta i přesto bere desítky tisíc

20.11.2014
Sere na to, řekl nám poslanec o docházce své kolegyně z ČSSD. Ta i přesto bere desítky tisíc

Autor: PSP

Popisek: Dana Váhalová, ČSSD

Výbor pro evropské záležitosti (VEZ) hraje klíčovou úlohu při výkonu parlamentní kontroly evropské agendy v Poslanecké sněmovně. Patří mezi povinně zřizované výbory, který má navíc devatenáct členů. Vedení výboru, tedy předseda i místopředsedové, za svou práci pobírají peníze. To i v případě, kdy na své povinnosti víceméně kašlou.

„Nechodí, tak jako někdy jo, někdy ne, spíš na to sere," prohodil usměvavý člen ANO poznámku o své kolegyni Daně Váhalové, poslankyni sociální demokracie za Moravskoslezský kraj. Jelikož redaktor KrajskýchListů.cz poznámku o tom, jak Váhalová "sere" na své povinnosti, slyšel, začali jsme se o tuto zcela neviditelnou poslankyni zajímat více. A nakonec se ukázalo, že poslanec hnutí ANO nemluvil do větru.

Dana Váhalová, oblepená placenými funkcemi poslankyně, místopředsedkyně klubu poslanců ČSSD a zároveň místopředsedkyně Výboru pro evropské záležitosti, právě na něj příliš často nechodí. Ukázaly to rozpisy účastí poslanců, které KrajskéListy.cz získaly. Při detailním pohledu je patrné, že Váhalová absentovala u více než poloviny zasedání (12krát z 21 sezení výboru). Socialistce ovšem sekunduje i Marek Ženíšek z TOP 09. Chyběl 10krát z jednadvaceti setkání výboru. Místopředsedkyně VEZu, zástupkyně ANO Kristýna Zelienková, to se svou účastí rovněž nepřehání: chyběla devětkrát.

KrajskýmListům.cz se navíc při pátrání po docházce ozval jeden ze členů výboru, který uvedl, že především zástupci ANO bývají účastni a aktivní jen a pouze tehdy, když je na výboru přítomen například Andrej Babiš, nebo v minulosti Věra Jourová. Doplňme, že za ANO ve výboru sedí Josef Kott, Roman Procházka, Ivan Pilný a výše uvedená Kristýna Zelienková.

A co peníze?

Na opačném pólu výboru jsou Marek Černoch (Úsvit) a předseda Ondřej Benešík (KDU-ČSL), kteří nechyběli ani jednou. Benešík za práci peníze bere, Černoch nikoli.

Nyní ke konkrétním číslům. Plat dostává jen předseda a místopředsedové výboru. Předseda má příplatek 0,44 násobku k základu mzdy poslance, tedy navíc 22 960 korun, místopředsedové 0,33 násobek základu, což činí 18 480 korun. Základní plat poslance je 56 000 korun, průměrná mzda je v České republice 26 000 korun.

Dovětek po takřka třech měsících...

„S tímto nemohu souhlasit a chtěla bych Vás požádat o omluvu. Účastním se všech zasedání tohoto výboru  a pokud  se  nemohu jednání zúčastnit, jsem vždy řádně omluvena. Jednání v zahraničí v rámci Stále delegace PSP ČR  v RE  se prolínají s VEZ," napsala nám Mgr.Dana Váhalová.

Výbor pro evropské záležitosti (VEZ) hraje klíčovou úlohu při výkonu parlamentní kontroly evropské agendy v Poslanecké sněmovně. Patří mezi povinně zřizované výbory.

Projednává evropskou legislativu a sleduje její transpozici do českého právního řádu (například i prostřednictvím tzv. předběžných konzultací), zabývá se aktuálními evropskými tématy. V rámci své kompetence se vyjadřuje k vládním návrhům kandidátů na evropského komisaře, na soudce Evropského soudního dvora a k nominacím do orgánů EÚD, EIB a EBRD za ČR. Kontroluje také vládu před jednáním v Radě.

Výbor rovněž projednává příslušnou kapitolu návrhu zákona o státním rozpočtu a státním závěrečném účtu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace