Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Sere na to, řekl nám poslanec o docházce své kolegyně z ČSSD. Ta i přesto bere desítky tisíc

20.11.2014
Sere na to, řekl nám poslanec o docházce své kolegyně z ČSSD. Ta i přesto bere desítky tisíc

Autor: PSP

Popisek: Dana Váhalová, ČSSD

Výbor pro evropské záležitosti (VEZ) hraje klíčovou úlohu při výkonu parlamentní kontroly evropské agendy v Poslanecké sněmovně. Patří mezi povinně zřizované výbory, který má navíc devatenáct členů. Vedení výboru, tedy předseda i místopředsedové, za svou práci pobírají peníze. To i v případě, kdy na své povinnosti víceméně kašlou.

„Nechodí, tak jako někdy jo, někdy ne, spíš na to sere," prohodil usměvavý člen ANO poznámku o své kolegyni Daně Váhalové, poslankyni sociální demokracie za Moravskoslezský kraj. Jelikož redaktor KrajskýchListů.cz poznámku o tom, jak Váhalová "sere" na své povinnosti, slyšel, začali jsme se o tuto zcela neviditelnou poslankyni zajímat více. A nakonec se ukázalo, že poslanec hnutí ANO nemluvil do větru.

Dana Váhalová, oblepená placenými funkcemi poslankyně, místopředsedkyně klubu poslanců ČSSD a zároveň místopředsedkyně Výboru pro evropské záležitosti, právě na něj příliš často nechodí. Ukázaly to rozpisy účastí poslanců, které KrajskéListy.cz získaly. Při detailním pohledu je patrné, že Váhalová absentovala u více než poloviny zasedání (12krát z 21 sezení výboru). Socialistce ovšem sekunduje i Marek Ženíšek z TOP 09. Chyběl 10krát z jednadvaceti setkání výboru. Místopředsedkyně VEZu, zástupkyně ANO Kristýna Zelienková, to se svou účastí rovněž nepřehání: chyběla devětkrát.

KrajskýmListům.cz se navíc při pátrání po docházce ozval jeden ze členů výboru, který uvedl, že především zástupci ANO bývají účastni a aktivní jen a pouze tehdy, když je na výboru přítomen například Andrej Babiš, nebo v minulosti Věra Jourová. Doplňme, že za ANO ve výboru sedí Josef Kott, Roman Procházka, Ivan Pilný a výše uvedená Kristýna Zelienková.

A co peníze?

Na opačném pólu výboru jsou Marek Černoch (Úsvit) a předseda Ondřej Benešík (KDU-ČSL), kteří nechyběli ani jednou. Benešík za práci peníze bere, Černoch nikoli.

Nyní ke konkrétním číslům. Plat dostává jen předseda a místopředsedové výboru. Předseda má příplatek 0,44 násobku k základu mzdy poslance, tedy navíc 22 960 korun, místopředsedové 0,33 násobek základu, což činí 18 480 korun. Základní plat poslance je 56 000 korun, průměrná mzda je v České republice 26 000 korun.

Dovětek po takřka třech měsících...

„S tímto nemohu souhlasit a chtěla bych Vás požádat o omluvu. Účastním se všech zasedání tohoto výboru  a pokud  se  nemohu jednání zúčastnit, jsem vždy řádně omluvena. Jednání v zahraničí v rámci Stále delegace PSP ČR  v RE  se prolínají s VEZ," napsala nám Mgr.Dana Váhalová.

Výbor pro evropské záležitosti (VEZ) hraje klíčovou úlohu při výkonu parlamentní kontroly evropské agendy v Poslanecké sněmovně. Patří mezi povinně zřizované výbory.

Projednává evropskou legislativu a sleduje její transpozici do českého právního řádu (například i prostřednictvím tzv. předběžných konzultací), zabývá se aktuálními evropskými tématy. V rámci své kompetence se vyjadřuje k vládním návrhům kandidátů na evropského komisaře, na soudce Evropského soudního dvora a k nominacím do orgánů EÚD, EIB a EBRD za ČR. Kontroluje také vládu před jednáním v Radě.

Výbor rovněž projednává příslušnou kapitolu návrhu zákona o státním rozpočtu a státním závěrečném účtu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace