Sere na to, řekl nám poslanec o docházce své kolegyně z ČSSD. Ta i přesto bere desítky tisíc
20.11.2014
Foto: PSP
Popisek: Dana Váhalová, ČSSD
Výbor pro evropské záležitosti (VEZ) hraje klíčovou úlohu při výkonu parlamentní kontroly evropské agendy v Poslanecké sněmovně. Patří mezi povinně zřizované výbory, který má navíc devatenáct členů. Vedení výboru, tedy předseda i místopředsedové, za svou práci pobírají peníze. To i v případě, kdy na své povinnosti víceméně kašlou.
„Nechodí, tak jako někdy jo, někdy ne, spíš na to sere," prohodil usměvavý člen ANO poznámku o své kolegyni Daně Váhalové, poslankyni sociální demokracie za Moravskoslezský kraj. Jelikož redaktor KrajskýchListů.cz poznámku o tom, jak Váhalová "sere" na své povinnosti, slyšel, začali jsme se o tuto zcela neviditelnou poslankyni zajímat více. A nakonec se ukázalo, že poslanec hnutí ANO nemluvil do větru.
Dana Váhalová, oblepená placenými funkcemi poslankyně, místopředsedkyně klubu poslanců ČSSD a zároveň místopředsedkyně Výboru pro evropské záležitosti, právě na něj příliš často nechodí. Ukázaly to rozpisy účastí poslanců, které KrajskéListy.cz získaly. Při detailním pohledu je patrné, že Váhalová absentovala u více než poloviny zasedání (12krát z 21 sezení výboru). Socialistce ovšem sekunduje i Marek Ženíšek z TOP 09. Chyběl 10krát z jednadvaceti setkání výboru. Místopředsedkyně VEZu, zástupkyně ANO Kristýna Zelienková, to se svou účastí rovněž nepřehání: chyběla devětkrát.
KrajskýmListům.cz se navíc při pátrání po docházce ozval jeden ze členů výboru, který uvedl, že především zástupci ANO bývají účastni a aktivní jen a pouze tehdy, když je na výboru přítomen například Andrej Babiš, nebo v minulosti Věra Jourová. Doplňme, že za ANO ve výboru sedí Josef Kott, Roman Procházka, Ivan Pilný a výše uvedená Kristýna Zelienková.
A co peníze?
Na opačném pólu výboru jsou Marek Černoch (Úsvit) a předseda Ondřej Benešík (KDU-ČSL), kteří nechyběli ani jednou. Benešík za práci peníze bere, Černoch nikoli.
Nyní ke konkrétním číslům. Plat dostává jen předseda a místopředsedové výboru. Předseda má příplatek 0,44 násobku k základu mzdy poslance, tedy navíc 22 960 korun, místopředsedové 0,33 násobek základu, což činí 18 480 korun. Základní plat poslance je 56 000 korun, průměrná mzda je v České republice 26 000 korun.
Dovětek po takřka třech měsících...
„S tímto nemohu souhlasit a chtěla bych Vás požádat o omluvu. Účastním se všech zasedání tohoto výboru a pokud se nemohu jednání zúčastnit, jsem vždy řádně omluvena. Jednání v zahraničí v rámci Stále delegace PSP ČR v RE se prolínají s VEZ," napsala nám Mgr.Dana Váhalová.
Výbor pro evropské záležitosti (VEZ) hraje klíčovou úlohu při výkonu parlamentní kontroly evropské agendy v Poslanecké sněmovně. Patří mezi povinně zřizované výbory.
Projednává evropskou legislativu a sleduje její transpozici do českého právního řádu (například i prostřednictvím tzv. předběžných konzultací), zabývá se aktuálními evropskými tématy. V rámci své kompetence se vyjadřuje k vládním návrhům kandidátů na evropského komisaře, na soudce Evropského soudního dvora a k nominacím do orgánů EÚD, EIB a EBRD za ČR. Kontroluje také vládu před jednáním v Radě.
Výbor rovněž projednává příslušnou kapitolu návrhu zákona o státním rozpočtu a státním závěrečném účtu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Zdeněk Svoboda