Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Běž na psychiatrii, ministře! Humbuk kolem ostravské nemocnice rozeštval koaliční partnery. A Babiš na svém blogu napsal...

20.11.2014
Běž na psychiatrii, ministře! Humbuk kolem ostravské nemocnice rozeštval koaliční partnery. A Babiš na svém blogu napsal...

Foto: repro internet

Popisek: Babišův osobní blog

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chystá trestní oznámení kvůli hospodaření ostravské fakultní nemocnice, kterou v minulosti vedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). S tím má Babiš dlouhodobě spory. Babiš informaci o trestním oznámení zveřejnil na svém internetovém blogu. Už dříve upozorňoval na údajně nevýhodné nákupy zdravotnického zařízení v ostravské nemocnici.

Babiš: Běž na psychiatrii!

Ministři se přeli už v minulosti. Znovu se spor rozhořel koncem týdne, kdy Němeček kritizoval média, která vlastní Babišova firma Agrofert. Tvrdil, že o něm lžou a jejich záměrem je ho poškodit. Babiš pak Němečkovi doporučil nastoupit protialkoholní a psychiatrickou léčbu. Roztržkou se bude ve středu zabývat koaliční rada.

Babiš na kritice Němečka trvá a tvrdí, že se Němeček snaží odvést pozornost od problémů, které v resortu má a které neřeší. „Mým hlavním zájmem je, aby se tu nerozkrádaly veřejné finance. Proto se chystám podat trestní oznámení na hospodaření ostravské fakultní nemocnice,“ uvedl v blogu Babiš. Babišova podezření se týkají nákupu kybernetického nože či počítačové tomografie.

Lékař a senátor se vyjadřuje

K hašteření dvou kohoutů se vyjádřil i exsenátor, někdejší náměstek ministra zdravotnictví a nyní nemocniční ředitel z Vrchlabí Vladimír Dryml. „Pan ministr Němeček není kompetentní osobou na svém místě. Dlouhodobě nevěnuje pozornost opravdovým problémům ve zdravotnictví, slibuje nesplnitelné – například nedávné zvyšování platů zdravotnického personálu, na které ovšem nejsou peníze, nyní navázal populistickým tvrzením o léčbě kmenovými buňkami. Nedivím se, že Andrej Babiš je z takového přístupu pohoršený a nemá již žádné zábrany komentovat takové kroky veřejně,“ říká Vladimír Dryml.

Vzhledem k tomu, že ministra prošetřuje policie kvůli nejasnostem v hospodaření Fakultní nemocnice Ostrava pod jeho vedením, opravdu, nepovažuje Dryml situaci ve zdravotnictví vůbec za radostnou. „Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na svou práci nestačí, což dokazuje mimo jiné také výroční zpráva NKÚ z minulého roku, ze které jasně vyplývá, že nezvládl ani vedení FN Ostrava, kde dodnes nebyly vysvětleny drahé nákupy zdravotnické techniky,“ komentuje Vladimír Dryml, který je zároveň ředitelem Česko-německé horské nemocnice Krkonoše.

Čtěte přímo z nálezu

Ve Výroční zprávě NKÚ 2013 se na straně 30 k obvinění Fakultní nemocnice Ostrava pod vedením Svatopluka Němečka píše například toto:

„Nedostatečný přehled MZd o již pořízené technice a nezajištění podmínek účelného a hospodárného systému vynakládání prostředků programu dokumentoval i příklad Fakultní nemocnice Ostrava, kde počítačový tomograf modernizovaný s dotací ve výši 15 mil. Kč byl využíván pouze 21 měsíců, poté byl uložen ve skladu, neboť FN místo něj pořídila úplně nový přístroj z prostředků EU. Kontrolou NKÚ u fakultních nemocnic byly zjišťovány nedostatky především v zadávání veřejných zakázek. Přitom byla zjištěna absence konkurenčního prostředí, když fakultní nemocnice posuzovaly v zadávacím řízení ve většině případů (73%) pouze jedinou nabídku.

Vláda neakceptovala výsledky kontroly NKÚ a nepřijala opatření, aby MZd zpracovalo návrh koncepce fakultních nemocnic a zřídilo přehled o přístrojovém vybavení nemocnic a registr referenčních cen přístrojů, který by využívalo při jejich pořizování z veřejných prostředků. Stále hrozí riziko nehospodárného a neefektivního vynakládání peněžitých prostředků.“

Fakultní nemocnice Ostrava je přitom špičkovou nemocnicí a zaujímá přední místo mezi zdravotnickými zařízeními v České republice. Je největším státním zdravotnickým zařízením na severní Moravě.

Zajišťuje zdravotní péči pro 1,2 milionu obyvatel. Ročně je na 1 100 lůžkách hospitalizováno průměrně 46 400 pacientů, ambulantně je provedeno téměř 600 000 ošetření. Obrovským přínosem je maximální komplexnost, která umožňuje léčebný postup od diagnostiky přes léčbu až k doléčovací péči.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš