Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pokuta až 200 tisíc! Radní na severu Moravy zakázali podomní prodej

27.03.2013
Pokuta až 200 tisíc! Radní na severu Moravy zakázali podomní prodej

Autor: Anna Makowická

Popisek: Ulice v Ostravě, ilustrační foto

Radní v Karviné a v Ostravě se rozhodli chránit své občany a zakázali na území města podomní prodej. V obou městech totiž schválili nový tržní řád, který kromě jiného právě podomní prodej zakazuje.

„Chceme tak naše občany aspoň nějak ochránit, protože jsou v posledních měsících otravování nabízeči různých rádoby výhodných služeb nebo tzv. výhodného zboží a praktiky podomních prodejců jsou poměrně agresívní,“ vysvětlil karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD) usnesení radních z konce února. Nelíbí se mu, že spousta zejména starších lidí se pod tlakem podomních prodejců nechalo zastrašit a podepsali pod nátlakem smlouvy na různé předražené zboží.

Od poloviny března pokuta až 200 000 korun

„My jsme v podstatě doplnili v současné době stávající omezení. Například už dříve byl zakázán mimo vyhrazená místa jakýkoli pouliční prodej. Teď to nabylo konkrétních rozměrů. Každý, kdo zákazy poruší, může dostat pokutu až 200 tisíc korun,“ uvedla pro Krajské listy.cz Šárka Swiderová, mluvčí karvinského magistrátu, s tím, že zákaz v Karviné začal platit v polovině března.

„Městská policie roznesla po městě letáčky s informacemi a zejména kontakty pro případné hlášení porušení zákazu,“ informovala Swiderová. Petr Bičej (ČSSD), náměstek karvinského primátora, který má na starosti bezpečnost a prevenci, si myslí, že z mnoha podomních obchodníků se často vyklubali zloději. I proto je rád, že lidé dostanou šanci získat zastání úřadů a vyzývá karvinské občany, aby v případě náznaků podomního prodeje okamžitě volali policisty.

Ostravští chtějí ovlivňovat i stánky na soukromých pozemcích

Podobný zákaz platí také v Ostravě, kde má nový tržní řád ještě jeden cíl. Zároveň totiž zpřísňuje pravidla pro provozování stánku na území města. Dosud mohli ostravští radní zasahovat jen do nabídky stánků, které sami ve městě povolili, stánky postavené na soukromých pozemcích už nijak ovlivňovat nemohli. Ale to se teď změní.

„Určitě budeme moci ovlivňovat stanoviště prodejních míst, kapacitu, prodejní dobu a zejména sortiment prodávaného zboží,“ uvedl náměstek primátora města Ostravy Tomáš Petřík (ODS), který má na starosti finance ve městě. Nový tržní řád začne podle jeho slov platit začátkem dubna.

V ulicích zůstane jen charita a povolené akce

Jediné co v ulicích obou měst i po tomto datu zůstane, budou povolené akce, charitativní sbírky, nebo roznos letáků nabízejících zboží. Zákaz se podle karvinské mluvčí Swiderové netýká ani výzkumů veřejného mínění nebo jiných šetření. Podobné omezení podomního a pouličního prodeje zvažuje další téměř stotisícové město severní Moravy a to Havířov.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace