Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravské Trojhalí ztratilo svého bohatého mecenáše

25.03.2013
Ostravské Trojhalí ztratilo svého bohatého mecenáše

Autor: Anna Makowická

Popisek: Ostravské Trojhalí

Unikátní projekt nového kulturního centra Trojhalí, který má vzniknout v Ostravě z bývalých historických památkově chráněných technických hal, ztratil jednoho ze svých mecenášů.

Generální ředitel a předseda představenstva Vítkovic Jan Světlík oznámil, že Strojírenská společnost Vítkovice končí se členství zájmového sdružení právnických osob Trojhalí Karolina. Kromě Vítkovic jsou členy sdružení statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Světlík: Nechceme být pranýřováni

Jako důvod uvedl to, že už se podařilo zajistit projektovou přípravu a rozjezd rekonstrukce památkově chráněného objektu. „Dalším důvodem je to, že nechceme, aby naše strojírenské Vítkovice byly pranýřovány za podporu kultury v Ostravě,“ uvedl pro KrajskéListy.cz Světlík.

Vítkovice podle jeho slov splnily svou historickou roli, když podpořily přípravu a projekty oživení a nového využití Trojhalí, objektů pocházejících ze začátku minulého století a nabídly propojení na aktivity v Dolních Vítkovicích. „To vše je principiálně hotovo,“ zdůraznil Jan Světlík, kterého rozzlobilo, že se dosavadní donátor obnovy Trojhalí stal terčem spekulací a kritiky, že chce převzít a řídit městskou galerii.

„Nenecháme si kazit pověst a značku VÍTKOVICE. Myslím, že nadešel čas, abychom uvolnili prostor jiným soukromým subjektům, které budou ve sdružení aktivně pracovat a finančně na jeho činnost přispívat, stejně jako jsme to dělali my,“ řekl Světlík. V praxi to podle jeho slov bude znamenat, že strojírenská firma nebude dále spolufinancovat žádný projekt Trojhalí. „Propojení zůstane pouze na Dolní oblast Vítkovice,“ sdělil Světlík, s tím, že Vítkovice udělali maximum možného.

„Mrzí mě to, ale řediteli společnosti Janu Světlíkovi se nedivím. V okamžiku, kdy se stal terčem kritiky opozice městského zastupitelstva, jeho rozhodnutí chápu. Problém je v tom, že si někteří opoziční zastupitelé z hnutí Ostravak nevidí do pusy,“ okomentoval rozhodnutí šéfa Vítkovic primátor Petr Kajnar.

Hnutí Ostravák důvod odchodu z projektu nebere

Naopak zástupce Hnutí Ostravák Jan Becher nevěří tomu, že to je jediný důvod odchodu Vítkovic z tohoto sdružení. „Nikdy jsem se netajil s tím, že nesouhlasím s umístěním městské galerie v areálu Gong a Trojhalí,“ prohlásil Becher.

Trojhalí Karolina se nachází vedle nového moderního nákupního centra a nově postavených bytových domů, kde původně fungovala koksovna Karolina. Vítkovice mimo jiné zajistily projekt architekta Josefa Pleskota, který Trojhalí dodá společenský rozměr „zastřešeného náměstí“, a to včetně celkové inženýrské přípravy. Podle architektů by se toto místo mělo stát příjemným místem pro setkávání, kulturu a sport, ale přitom si zachovat původní technický vzhled budov a umožní přirozené napojení na život na Nové Karolině a v Dolních Vítkovicích.

Vzhled budov zůstane kvůli jejich estetické hodnotě stejný. Budovy budou zpevněny, opraveny, projekt počítá také s úpravou okolí. V podzemí by měly vzniknout nové vstupní prostory, ze kterých budou návštěvníci vcházet do zrekonstruovaných historických prostor. V budoucnu by se v Trojhalí měly konat rozmanité společenské, kulturní i sportovní aktivitami. Organizátoři počítají s pořádáním koncertů, výstav, ale také farmářských trhy.

Na rekonstrukci historického objektu se výrazně ušetří

Rekonstrukce měla původně přijít na 330 milionů korun, ovšem díky výběrovému řízení byly plánované výdaje sníženy na 190 milionů korun. Evropská unie poskytne 162 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, a to konkrétně na rekonstrukci a přestavbu Elektrocentrály a Ústředny bývalého dolu Karolina.

V současné době jsou práce a rekonstrukce v plném proudu a novému účelu by mělo Trojhalí začít sloužit koncem letošního roku.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace