Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva tisíce „bytů“ pro nepřizpůsobivé! Lidé mají strach, „obchodník s chudobou“ už má několik domů hrůzy, koukněte, je to pohled jen pro otrlé

25.09.2014
Dva tisíce „bytů“ pro nepřizpůsobivé! Lidé mají strach, „obchodník s chudobou“ už má několik domů hrůzy, koukněte, je to pohled jen pro otrlé

Foto: Ostrava blog

Popisek: Vítkovice, pohled na Nerudovu ulici z výšky

FOTOGALERIE Dostalo se nám do ruky druhé vydání Večerníku Vítkovice. Ústředním tématem je opět obchod s ubytovnami pro nepřizpůsobivé. Místo administrativní budovy má údajně vzniknout dva tisíce bytů právě pro sociálně slabé.

Administrativní budova po Vítkovických stavbách byla údajně prodána Vilému Hampelovi, který se dle Večerníku nechal slyšet, že kanceláře předělá na garsoniéry. Vilém Hampel má údajně ubytovnu i v Opavě, kde je přezdívána jako Dům hrůzy. Hampel se proslavil kauzou neadekvátního nájemného z komína ubytovny. Ten však sloužil i obecním bytům. Náměstek primátora Opavy Žídek k problému řekl:

„Jednalo se o neadekvátní měsíční částku. Vlastník chtěl dokonce zpětně uhradit až tři miliony korun. Město mu navrhlo vlastní výši nájemného, při jehož stanovení vycházelo ze znaleckého posudku, pan Hampel však na tuto částku nebyl ochoten přistoupit. Po celou dobu hledání kompromisu upozorňoval, že pokud město nepřistoupí na jeho podmínky, komín ucpe.“ Dle Večerníku se tak i stalo.

Opoziční zastupitel Aleš Dobrozemský k tématu dodává: „Kdyby starosta Dlabal nešel na ruku Janu Krsičkovi z ČSSD, známému provozovateli ubytoven v Sirotčí či Nerudově ulici, mohl bych si myslet, že je starosta jen neschopný. Reálně se však bojím, že je spíše všehoschopný.“

Občané mají podle Večerníku z chystané ubytovny obavy. Bojí se, že v okolí bude situace stejná jako v Sirotčí či Nerudově ulici.

Ubytovny v sirotčí a Nerudově: Dobrý byznys pana starosty?

Podle Večerníku pro Vítkovice  starosta Vítkovic Petr Dlabal podporuje byznys s byty pro sociálně slabé. Od zastupitele Moravské Ostravy a Přívozu Jana Krsičky z ČSSD údajně Vítkovice kupují byty v dezolátním stavu.

Krsička dle Večerníku kupuje byty od města, které využívá k vlastnímu obchodu. Zničené byty pronajme jako sociální bydlení. Díky tomu, že byty jsou vedeny v tomto režimu, na ně dostává sociální doplatek. Poslední roky se právě pronájem bytů, jako těch sociálních, stal výnosným obchodem. Majitelé nemovitostí do domů často neinvestují ani korunu, lidé bydlí ve špatných podmínkách, ale díky systému, který je v České republice zatím nastaven, jim nic jiného nezbývá. Pokud nejsou zaměstnaní, nenajdou žádný nájem, poté musí bydlet právě v těchto ubytovnách, kde měsíčně za jeden pokoj často platí jako za byt v centru. Majitelé dostávají peníze za to, že právě takové ubytovny zřizují.

Údajně to samé dělá výše zmíněný vysoce postavený člen ČSSD. Ten však podle Večerníku pro Vítkovice byznys dovedl téměř k dokonalosti. Podle slov politické strany Více pro Vítkovice, která Večerník vydává, totiž nechá byty a domy úplně zničit. Ve Vítkovicích pak vznikají nebezpečná ghetta.

Město situaci řeší většinou tak, že poskytne další peníze na opravy, případně domy odkoupí do svého vlastnictví, a to je prý přesně případ Dlabala a Krsičky. Údajně takto skončila ubytovna v Nerudově 27 a nyní ubytovna na konci ulice Sirotčí.

Kauza „ucpaný komín“ pana Hampela

O celém případu napsal místní Opavský deník. Začíná takto: V říjnu loňského roku udělal podnikatel Vilém Hampel něco, co všem vyrazilo dech. Po tom, co se nepohodl s městem, ucpal komín vedoucí ke kotelně, která vytápěla dvě školy, zimní stadion a městské lázně. Tyto objekty se ze dne na den ocitly bez tepla, a to zrovna v době, kdy začala topná sezona.

Komín na ubytovně známé jako Dům hrůzy podnikatel zacpal po výhrůžkách. Vadilo mu totiž, že teplo dodává Opatherm, s kterým smlouvu o užívání komínu neměl. Proto soud vydal předběžné opatření o zákazu tohoto kroku. Přesto Vilém Hampel komín zacpal a ještě to městu ohlásil.

Bez tepla dvě školy, zimní stadion a městské lázně

Ze dne na den přestal fungovat krytý bazén, v němž nebylo možné provozovat například plavecké kurzy. Hokejové tréninky se kvůli absenci teplé vody musely přesunout do kravařské Buly Arény. „Teď asi nastanou nějaké soudní tahanice s panem Hamplem, protože jistě vznikly nějaké ztráty a to nemůžeme nechat jenom tak," nechal se tenkrát slyšet náměstek primátora Dalibor Halátek (nezávislý).

Přestože se Opathermu podařilo problém vyřešit vybudováním provizorního komína, do budoucna se město rozhodlo s Hampelem nemazat a úplně jej v celé záležitosti obejít. Tedy udělat vše pro to, aby jeho komín nepotřebovalo. A to se také povedlo. „V květnu tohoto roku začnou práce na definitivním vyřešení problému spočívajícím v propojení dotčených objektů na jinou kotelnu," informovala ne počátku letošního roku tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Známý obchodník s chudobou dostal směšnou pokutu

Přestože je problém zažehnán, podnikatel trestu neunikl. „Panu Hampelovi byla za nerespektování předběžného opatření, kterým mu byla uložena povinnost umožnit městu užívání komína, uložena soudem zatím jedna pokuta ve výši třiceti tisíc korun, která je příjmem státu," uzavřela Lada Dobrovolná pro Opavský deník.

Konec dobrého byznysu? Bylo by na čase!

Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách se zřejmě omezí. Podle vládní novely zákona o hmotné nouzi by měl být doplatek provozovatelům ubytoven vyplácen na prostor, nikoliv na počet osob žijících v jednom bytě. Výše nájemného pak má být maximálně podle částky, která je v místě obvyklá. Novelu ve středu schválila sněmovna.

Sněmovna do předlohy zapracovala návrh předsedy poslanců ODS Stanjury, který na popud moravskoslezských obcí doporučil doplatek vyplácet provozovateli ubytovny jen se souhlasem příslušné obce.

Počet lidí s doplatkem na bydlení a objem vyplacených peněz se v posledních letech zvyšoval. V roce 2011 bylo 24 400 příjemců, stát vydal 850 miliónů korun. Loni už bylo příjemců 65 100 a objem vyplacených peněz vzrostl na 2,8 miliardy korun… Jan Bílek na svém webu Zvědavec pod titulkem „Jak přizpůsobit nepřizpůsobivé spoluobčany?“ přinesl několik fotografií, jak to uvnitř takové ubytovny vypadá. Podívejte se do fotogalerie.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová