Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

EXKLUZIVNĚ Nové odposlechy lobbistů s politiky, v nichž figuruje i známá tvář ČT

03.09.2014
EXKLUZIVNĚ Nové odposlechy lobbistů s politiky, v nichž figuruje i známá tvář ČT

Autor: repro ČT

Popisek: Aleš Juchelka

KrajskýmListům.cz se podařilo získat nové záznamy policejních odposlechů, které se zabývají propletenci a obchodními zájmy v Ostravě. Jde zejména o hazardní lobby a hlasování tamních zastupitelů o plošném zákazu hraní těchto her.

Už několik měsíců paralyzuje kauza, nazývaná jménem lobbisty Martina Dědice, lokální i krajskou politiku moravskoslezské metropole. Policie začala kvůli tomu odposlouchávat špičky ostravské politiky. Dá se říci, že celé vedení města napříč politickým spektrem. Redakce získaly několik policejních dokumentů, které ilustrují první kroky detektivů z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. V nich popisují, které lokální akce či akvizice se politici s lobbisty a politickými podnikateli za zády, pokusili ovlivnit. O celé problematice detailně informovaly především ParlamentníListy.cz a týdeník EURO.

KrajskéListy.cz pro změnu obdržely kopie spisu, v nichž kromě známých postav figuruje i jedna nová tvář. Tou je zástupce TOPky Aleš Juchelka, dříve moderátor České televize, kde kromě hudební Medúzy působil v měsíčníku Proti proudu, ten byl určený pro věřící diváky veřejnoprávního média.

Podle záznamů odposlechů, kterými naše redakce disponuje, se Juchelka a TOP09 chtěli zasadit o plošný zákaz hazardu. Důvody podle jednotlivých aktérů spisu nebyly ideové, ale pragmatické. Například když Lukáš Semerák, předseda hnutí Ostravak, o Juchelkovi říká, že není „jejich". Což znamená, že nebude hlasovat tak, jak se v zákulisí dohodnulo. Důvody? „Juchelka (předseda klubu TOP 09) dělá PR pro Bonver a řídí se svými zájmy. Chce navrhnout plošný zákaz, který by podpořili i komunisté," říká ve zmíněných odposleších jeden z aktérů. To, že právě Juchelka má pracovat pro konkurenční hazardní lobby, společnost Bonver, bylo pro mnohé politiky i lobbisty zcela předpokládanou skutečností, ne-li faktem. Jinak se v zmíněných přepisech o Juchelkovi ani nehovořilo.

Politici vesměs kontakty s údajnou šedou zónou a pokusy o ovlivnění místních zakázek zlehčují, až bagatelizují. Kroky policie a informace z vyšetřování považují za osobní útoky na sebe, které souvisejí s blížícími se komunálními volbami. Při porovnání s dokumenty, které ParlamentníListy.cz a rovněž další média zveřejňují, ale jejich vyjádření a postoje ztrácejí relevanci i informační validitu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace