Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdeněk Bakala jako bezdomovec. Tak si bulvár vychutnal miliardáře, který se neodvratně blíží bankrotu, jenž za něj zatáhneme my všichni

07.08.2014
Zdeněk Bakala jako bezdomovec. Tak si bulvár vychutnal miliardáře, který se neodvratně blíží bankrotu, jenž za něj zatáhneme my všichni

Autor: CEED

Popisek: Na OKD Bakala pohádkově vydělal, útlum těžby by ale měl podle něj zaplatit stát. Kde se v něm vzal takový podnikatelský talent?

Miliardář a kdysi druhý nejbohatší Čech Zdeněk Bakala se prý ocitá ve stále větších finančních obtížích a bulvár si z něj kvůli tomu dělá hořkou legraci. Je totiž možné, že neúspěchy podnikání majitele Havlovy knihovny bude muset „zatáhnout“ stát.

Bakalovo jmění se sice v současnosti odhaduje na 9 -11 miliard, přesto se však podle deníku Blesk nad jeho podnikáním stahují mraky. Společnost NWR, kterou spoluvlastní a která má pod sebou ostravský těžařský koncern OKD, totiž nezaplatila včas splátku úroků u dluhopisů. To podle ekonomů může být signálem, že excentrický uhlobaron je těsně před bankrotem.

Bakala a jeho společníci již několik měsíců jednají s věřiteli o odpuštění části dluhů, které nasekali. Věřitelský výbor bude o této možnosti hlasovat koncem měsíce v Londýně, ovšem situace Bakalova impéria je prý kritická už nyní. Firma totiž neplatí své závazky, a proto jí mezinárodní agentura snížila rating, ukazující ekonomickou kondici společnosti.

„Potíže NWR trvají už dlouho, ale teď už začíná jít do tuhého. Nesplacení úroků z dluhopisů je na kapitálovém trhu vážný hřích,“ říká komentátorka Lenka Zlámalová. Ta se domnívá, že Bakalova firma směřuje k neřízenému bankrotu.

Zbudou mu hornické byty

V tom okamžiku by podle ekonoma Marka Šperlicha musel zasáhnout stát. Pod NWR totiž patří i těžařská společnost OKD, kde by mohly prakticky přes noc přijít tisíce lidí o práci. Této sociální katastrofě by musel čelit například tím, že by firmu od Bakaly odkoupil. Za těchto podmínek by se ovšem jednalo o odkup za symbolickou cenu - například za jednu korunu.

Blesk ovšem poznamenává, že pokud NWR zkrachuje, rozhodně to neznamená, že by financiér Knihovny Václava Havla odešel o žebrácké holi. Velmi slušně jej stále budou živit například hornické byty, které z OKD vyvedl. Zde vyinkasuje na nájemném podle Blesku až dvě miliardy ročně. Deník tento fakt šťastného bankrotáře ilustruje velkým obrázkem, ve kterém na ulici vedle bezdomovce, třímajícího ceduli „nemám na chleba“ sedí Zdeněk Bakala v elegantním obleku, kterého trápí úplně jiný druh nedostatku. „Nemám na tryskáč, nemám na vilu“ píše se na jeho cedulce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace