Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ostrava dala stát k soudu kvůli smogu. A primátor bojuje dál

21.03.2013
Ostrava dala stát k soudu kvůli smogu. A primátor bojuje dál

Autor: Anna Makowická

Popisek: Primátor Petr Kajnar (ČSSD) a Dalibor Madej, náměstek primátora z ODS

Ostravští radní se na svém úterním jednání rozhodli obrátit na nejvyšší správní soud. Pražský městský soud totiž koncem minulého týdne zamítl žalobu ostravského magistrátu na český stát kvůli znečištěnému ovzduší.

Obyvatele Ostravy a jejího okolí trápí každoročně zejména v zimním období špatná kvalita ovzduší a řešení tohoto ožahavého problému už podle radních není v silách města. I proto poté, co v roce 2009 nechali zpracovat zdravotním ústavem odbornou analýzu, zažaloval ostravský magistrát v roce 2010 Českou vládu a také ministerstvo dopravy a ministerstvo životního prostředí.

Primátor Kajnar: Došla nám trpělivost

Podle vyjádření ostravského primátora Petra Kajnara z ČSSD městu nic jiného nezbylo. „I když jsme absolvovali čtyřleté období jednání, čekání a slibů, nic se nestalo a tak nám došla trpělivost,“ prohlásil primátor. Jednání a postup Ostravy tehdy podpořil také Svaz měst a obcí.

Paradoxem však je, že se městský soud v Praze vůbec nezabýval podstatou žaloby. Smetl ji ze stolu s tím, že žaloba měla být podána nejpozději do dvou měsíců od té chvíle, kdy se žalobce o nezákonné situaci či zásahu dozvěděl. Analýza Zdravotního ústavu byla zpracována 17. března 2009, ovšem Ostravští radní žalobu podali až v květnu 2010.

Rozhodnutí rady bylo jednomyslné, napříč politickým spektrem

„Podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ oznámil novinářům v úterý po zasedání rady primátor Petr Kajnar. Sdělil, že na tomto postupu se na svém úterním jednání shodli ostravští radní jednomyslně, napříč politickým spektrem. V Ostravě totiž ČSSD vládne spolu s ODS. Podle Kajnara se ovzduší od podání žaloby před třemi lety vůbec nezlepšilo. „ Nemáme důvod netrvat na tom, že stát si neplní své povinnosti. Stále zde nefunguje systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů,“ sdělil Kajnar. Nelíbí se mu ani to, že pražský městský soud neřešil podstatu žaloby, ale jen formální náležitosti.

SOUVISEJÍCÍ:

Ostrava se dusí, stát jen přihlíží

S neúspěchem se nesmíříme, budeme hledat další možnosti

„Pokud s kasační stížností neuspějeme, budeme hledat další formy žaloby,“ prohlásil primátor Kajnar s tím, že stát nedělá to co je jeho povinností. Akční plán předložený ministerstvem životního prostředí totiž považuje jen za popis současného stavu, který je obecně známý.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace