Hrůza festivalových pitek: MFF Karlovy Vary i Colours of Ostrava zpité namol!
23.07.2014
Foto: Repro
Popisek: Ilustrační foto
Tragický případ populárního zpěváka Michala Hrůzy dokazuje, jak nekonečně benevolentní je česká veřejnost i politická reprezentace k bujnému popíjení alkoholu, kouření, drogám a hazardu. Navíc je zdrcujícím dokladem toho, že člověk, který se snaží zabránit násilí, se může sám stát jeho obětí.
Již několikrát jsme upozornili na to, že nejrůznější české festivaly a další kulturní akce jsou mimo jiné záminkou k nezřízenému pití. Zatímco by se tato, jak pro zdraví, tak společnost doslova smrtelně škodlivá morová nákaza měla všemi dostupnými způsoby eliminovat, opak je pravdou. Nabídka alkoholu je zde rozšířena a propagována na každém kroku tak masívním způsobem, že jí podlehne i ten, kdo normálně abstinuje. A to navzdory tomu že u nás existují různé projekty, jejichž cílem má být spotřebu alkoholu omezit a snížit jeho dostupnost, například prostřednictvím městských vyhlášek, zakazujících jeho konzumaci. Důsledkem je právě otřesná kauza zpěváka Hrůzy, jež jednou provždy změní život několika lidí, talentovaným umělcem a jeho rodinou počínaje, dvěma studenty (!), kteří jej v opilosti brutálně napadli, když na ně chtěl zavolat policii, konče.
Bartoškovy a Stodolní bary
Festivalové pitky a s nimi spojené skandály stále více potlačují nesporný kulturní význam populárních festivalů a není žádným tajemstvím, že mnoho jejich návštěvníků se zde přijíždí především opít. Některé české celebrity (a to jak ty prvotřídní, tak ty druhořadé) se bujarými pitkami bez zábran chlubí. Karlovarský mezinárodní filmový festival si dokonce překřtili na Bartoškovy Bary. A na neméně známém hudebním festivalu Colours of Ostrava je jaksi módní samozřejmostí zajít se opít na proslulou Stodolní ulici, plnou barů a heren. A jestliže na samotném festivalu je povolena „jen“ konzumace legálních drog, tj. alkoholu a tabáku, zde si případní zájemci mohou dopřát i ty nelegální. Města, v nichž se festivaly konají, stojí likvidace následků a nepořádků po pitkách statisíce korun z napjatých rozpočtů, ale evidentně s tím nehodlají nic dělat. V době konání MFF v Karlových Varech nám na náš dotaz, zda město alespoň zvažuje zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích prostřednictvím vyhlášky, mluvčí magistrátu Helena Kyselá odpověděla:“ O zavedení vyhlášky v tuto chvíli neuvažujeme.“
Nesmírná tolerance - polovina namol
Na vině však nejsou jen festivaly, ale i média, především privátní televize. Při sledování oblíbených seriálů, například Ulice, se zde bez alkoholu neobejde prakticky žádná scéna. Děsivé je, že zde lahve ve velkém konzumují také studenti nebo mladé maminky a to podle schématu „důvod se vždycky najde.“ To, že je konzumace alkoholu mládeží u nás „nesmírně tolerovaná“, konstatují i instituce protidrogové politiky a policie, ale marně. Je alarmující, že dvě třetiny českých dětí požívají alkohol ještě před dosažením třinácti let. Podle jedné evropské studie pak je téměř polovina mládeže v ČR ve věku do šestnácti let nejméně jednou ročně opilá, zatímco v ostatních zemích EU je to podstatně méně. Další výzkum zase zdůrazňuje fakt, že požívání alkoholu výrazně zvyšuje užívání drog dalších, legálních i nelegálních. Ostatně důkazem tohoto jevu je právě Stodolní ulice, z někdejšího vyhlášeného kulturního centra se stala nechvalně proslulá část města, kde bují hazard a násilí, původní kluby zanikají a mění se v herny.
Co tahle Hyde Park?
Ani přes všechna děsivá zjištění, se ke všem znepokojujícím jevům, doprovázejícím populární festivaly, nikdo příliš nevyjadřuje. Nebylo by od věci, aby se to velmi vážné téma dostalo na přetřes, až bude Česká televize z Varů nebo Ostravy zase příští rok vysílat otázky Václava Moravce, či různé Hyde Parky. Nebo se zde jezdí management a zaměstnanci veřejnoprávních médií coby tzv. mediální partneři také jenom opít?
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová