Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hrůza festivalových pitek: MFF Karlovy Vary i Colours of Ostrava zpité namol!

23.07.2014
Hrůza festivalových pitek: MFF Karlovy Vary i Colours of Ostrava zpité namol!

Autor: Repro

Popisek: Ilustrační foto

Tragický případ populárního zpěváka Michala Hrůzy dokazuje, jak nekonečně benevolentní je česká veřejnost i politická reprezentace k bujnému popíjení alkoholu, kouření, drogám a hazardu. Navíc je zdrcujícím dokladem toho, že člověk, který se snaží zabránit násilí, se může sám stát jeho obětí.

Již několikrát jsme upozornili na to, že nejrůznější české festivaly a další kulturní akce jsou mimo jiné záminkou k nezřízenému pití. Zatímco by se tato, jak pro zdraví, tak společnost doslova smrtelně škodlivá morová nákaza měla všemi dostupnými  způsoby eliminovat, opak je pravdou.  Nabídka alkoholu je zde rozšířena a propagována na každém kroku tak masívním způsobem, že jí podlehne  i ten, kdo  normálně abstinuje. A to navzdory tomu že u nás existují různé projekty, jejichž cílem má být spotřebu alkoholu omezit a snížit jeho dostupnost, například prostřednictvím městských vyhlášek, zakazujících jeho konzumaci. Důsledkem je právě otřesná kauza zpěváka Hrůzy, jež jednou provždy změní život několika lidí, talentovaným umělcem a jeho rodinou počínaje, dvěma studenty (!), kteří jej v opilosti brutálně napadli, když na ně chtěl zavolat  policii, konče.

Bartoškovy a Stodolní bary

Festivalové pitky a s nimi spojené skandály stále více potlačují nesporný kulturní význam populárních festivalů a není žádným tajemstvím, že mnoho jejich  návštěvníků se zde přijíždí především opít. Některé české celebrity (a to jak ty prvotřídní, tak ty druhořadé) se  bujarými pitkami  bez zábran chlubí. Karlovarský mezinárodní filmový festival si dokonce překřtili na Bartoškovy Bary. A na neméně známém hudebním festivalu Colours of Ostrava je jaksi módní samozřejmostí zajít se opít na proslulou Stodolní ulici, plnou barů a heren. A jestliže na samotném festivalu je povolena „jen“ konzumace legálních drog, tj. alkoholu a tabáku, zde si případní zájemci mohou dopřát i ty nelegální. Města, v nichž se festivaly konají, stojí likvidace následků a nepořádků po pitkách statisíce korun z napjatých rozpočtů, ale evidentně s tím nehodlají nic dělat. V době konání MFF v Karlových Varech nám na náš dotaz, zda město alespoň zvažuje zákaz pití alkoholu na veřejných prostranstvích  prostřednictvím vyhlášky, mluvčí magistrátu Helena Kyselá odpověděla:“ O zavedení vyhlášky v tuto chvíli neuvažujeme.“ 

Nesmírná tolerance - polovina namol

Na vině však nejsou jen festivaly, ale i média, především privátní televize. Při sledování oblíbených seriálů, například Ulice, se zde bez alkoholu neobejde prakticky žádná scéna. Děsivé je, že zde  lahve ve velkém konzumují také studenti nebo mladé maminky a to  podle schématu „důvod se vždycky najde.“ To, že je  konzumace alkoholu mládeží  u nás „nesmírně tolerovaná“, konstatují  i instituce protidrogové politiky a policie, ale marně. Je alarmující, že dvě třetiny českých dětí požívají alkohol ještě před dosažením třinácti let. Podle jedné evropské studie pak  je téměř polovina mládeže v ČR ve věku do šestnácti let nejméně jednou ročně opilá, zatímco v ostatních zemích EU je to podstatně méně. Další výzkum zase zdůrazňuje fakt, že požívání alkoholu výrazně zvyšuje užívání drog dalších, legálních i nelegálních.   Ostatně důkazem tohoto jevu je právě Stodolní ulice, z někdejšího vyhlášeného kulturního centra se stala nechvalně proslulá část města, kde bují hazard a násilí,  původní kluby zanikají a mění se v herny.

Co tahle Hyde Park?

Ani přes všechna děsivá zjištění,  se ke všem znepokojujícím jevům, doprovázejícím populární festivaly, nikdo příliš nevyjadřuje. Nebylo by od věci, aby se to velmi vážné téma dostalo na přetřes, až  bude Česká televize z Varů nebo Ostravy  zase příští rok vysílat otázky Václava Moravce, či různé Hyde Parky. Nebo se  zde jezdí management  a zaměstnanci veřejnoprávních médií coby tzv. mediální partneři také jenom opít?  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace