Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

České policii vlak neujel, sedí ale v posledním vagónu. Policejní prezident také přiznal, že kriminalitu poznal na vlastní kůži, respektive na vlastním autě. Jak to dopadlo?

21.07.2014
České policii vlak neujel, sedí ale v posledním vagónu. Policejní prezident také přiznal, že kriminalitu poznal na vlastní kůži, respektive na vlastním autě. Jak to dopadlo?

Autor: ČT

Popisek: Tomáš Tuhý

V pondělí oslaví Tomáš Tuhý 100 dní ve funkci policejního prezidenta, od Václava Moravce, který tentokráte vysílal z Ostravy, se ale dárku nedočkal. Hned v úvodu musel moderátorovi přiznat, že byl zatím spíše účetním a lobbistou – s letošním rozpočtem policie (28 miliard) se totiž pro příští rok už nechce spokojit. Podle Tuhého je řada policejních budov v havarijním stavu a z osmi tisíc výkonných aut polovina dojíždí. Za bývalého ministra vnitra Ivana Langra, zvaného posměšně Íčko, totiž nebyla dojednána obměna vozového parku, jednání tak teď musejí začít nanovo.

Václav Moravec má na současného policejního prezidenta zjevně dobrý vliv. Po poslední návštěvě jeho pořadu, kde se probíral stav policejní výstroje, totiž Tuhý zřídil pracovní skupinu pro nové uniformy. Na ty si ale policisté ještě musejí počkat, od posledního rozhovoru Moravce a Tuhého se pracovní skupina dostala zatím jen do fáze návrhu.

Česká policie v posledním vagónu

Tak policejní prezident popsal stav české policie v oblasti kyberkriminality. Slíbil ale nápravu, do dvou let by měl vzniknout celorepublikový útvar. Složité problematice, zahrnující třeba stahování dětského porna nebo napadání bankovních kont, by se tak už nevěnovaly pouhé desítky policistů. Zazněla i nelichotivá statistika o tom, že počet všech trestných činů se meziročně zvedl o sedm procent. Podle policie jsou zatím také trestanci, kteří od prezidenta Václava Klause dostali k novému roku 2013 amnestii.

Policejní prezident okraden, případ odložen

Tuhý také přiznal, že před třemi lety, ještě jako šéf moravskoslezské policie, musel sám řešit vykradení auta. Moravec reagoval bez váhání logickou otázkou, která v tu chvíli napadla každého diváka: „A odložili vám to?“ Odpověď nepřekvapila: „Ano, bohužel se nepodařilo zjistit pachatele.“ Objasněnost vloupání (dnes na dvaceti procentech) by se dle Tuhého měla zlepšovat postupným zvyšováním počtu policistů. Znatelně viditelný by ale tento nárůst měl být až v závěru roku 2015. Tuhý je od září 2005 už šestý policejní ředitel, je tedy otázkou, zda se ve své funkci takového zlepšení vůbec dočká.

16 setin promile alkoholu za 16 tisíc korun

Na závěr rozhovoru se dostalo také na šéfa ústecké policie Tomáše Landsfelda, kterému dopravní policie naměřila na začátku června okolo 0,2 promile alkoholu v krvi. Od Tuhého za to dostal pokutu 16 tisíc korun a půlroční zákaz řízení. V případě policistů o takových případech rozhoduje vždy jejich nadřízený a policejní ředitel dle svých slov udělil dostatečný trest. Šéf policie totiž veřejnosti sdělil, že u normálního občana by se taková hodnota ani neprojednávala.

Petr Svorník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace