Zákaz hazardu zasáhne obecní rozpočty, například Ostrava přijde o 300 milionů ročně
09.07.2014
Foto: hele.cz
Popisek: Herna, ilustrační foto
Jaké je v poslední době nejčastější téma místních referend? Omezení nebo úplný zákaz hazardu. Referenda o hazardu chystá na podzim téměř dvacítka měst a kolem tohoto tématu se často vedou velké spory přímo na radnicích. Nejde totiž jen o odpůrci hazardu zdůrazňovaná pozitiva úplného zákazu hazardu, ale také o značný zásah do obecní pokladny.
Například pro Ostravu by takové opatření znamenalo výpadek okolo 300 milionů korun ročně. Pro Neratovice představují příjmy z hazardu ve výši 8 milionů téměř polovinu ročních výdajů na investice. Proto se část představitelů vedení měst staví k úplnému zákazu odmítavě, efektivnější by podle nich mohlo být například zavedení hráčských karet, nebo účtů, které by pomohlo eliminovat například ty, kteří prohrávají na automatech sociální dávky. S tím souhlasí i Jarmila Novotná z iniciativy Loterie bez hazardu, která sdružuje zaměstnance v herním průmyslu „Jsme pro regulaci, ale důvodnou a adresnou. Jestliže provozovatel a jeho zaměstnanci nejsou schopni v podniku udržet pořádek, ruší svým provozem okolí, připustí, aby jej navštěvovaly pochybné existence, pak jsem všemi deseti pro, aby taková herna byla úředně uzavřena. Ovšem stejným metrem by se mělo měřit i jiným podnikům, jako jsou pivnice, diskotéky i leckteré večerky, před kterými bezdomovci zvesela popíjejí“, upozorňuje Novotná.
Nelegální sázení
Tam, kde již k úplnému omezení heren došlo, se často téměř okamžitě začaly rozmáhat jiné formy hazardu a internetové sázky, ze kterých nejde do obecního rozpočtu ani koruna. Zastánci úplného zákazu hazardu často argumentují tím, že vybrané peníze jen kompenzují náklady, které stát musí vynaložit na léčbu patologických hráčů, kterých je v české populaci okolo půl procenta. Problémem je však to, že výše výdajů na jejich léčbu nelze nijak doložit, relevantní vládní studie na toto téma se aktuálně zpracovává.
Drahé referendum
Nezanedbatelnou částku pro obecní rozpočet představují i samotné výdaje na konání referenda. Městskou část Praha 8 stálo jarní referendum okolo 1,5 mil korun a například Jablonec vyčíslil náklady na chystané referendum na 400 – 960 tisíc korun. Nízká účast voličů na dosud konaných referendech přitom ukazuje, že oprávněnost těchto nákladů je přinejmenším diskutabilní. Odpůrci hazardu proto přišli s návrhem, aby se místní referenda konala v termínu komunálních voleb. Podle nich to znamená nejen šanci na vyšší volební účast, ale také snížení nákladů. Úspora financí však nemusí být tak vysoká, jak protihazardní aktivisté předpokládají. Referendum, i když bude konané ve stejném termínu jako volby, musí proběhnout v oddělené volební místnosti a na jeho průběh musí dohlížet samostatná komise. Hazard je bezpochyby silné téma pro podzimní volby a řada odpůrců hazardu v nich kandiduje. Podle některých politiků i provozovatelů heren je problematika hazardu zneužíváno kandidáty, kteří nemají před komunálními volbami jiné nosné téma a využívají boj proti hazardu k vlastnímu zviditelnění.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová