Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bydlení na ostravských ubytovnách je děsivé: Jedna koupelna a záchod pro sto lidí! Dělají z nájemníků otroky a dojné krávy, říká aktivista

20.06.2014
Bydlení na ostravských ubytovnách je děsivé: Jedna koupelna a záchod pro sto lidí! Dělají z nájemníků otroky a dojné krávy, říká aktivista

Autor: KsJr

Popisek: Fotky vyvěsili aktivsté i na stromy.

Jedna koupelna a záchod pro sto lidí. Zakázán je volný pohyb. Kdo stojí na chodbě, dostane 500 korun pokutu. O středověku hovoří aktivista Jiří Karen, když popisuje děsivé podmínky života v ostravských ubytovnách. Místní iniciativa vyzývá vládu, aby zajistila lidem v nouzi nárok na důstojné bydlení.

Hrůzné podmínky v ostravských ubytovnách popisuje Jiří Karen takto: „Je to skoro polovojenský tábor. Lidé nemají na výběr a jsou nuceni v ubytovnách žít, protože jinak by museli jít pod most. Situace je hrůzně nastavená. Majitelé ubytoven na občanech parazitují. Stává se, že s nimi chodí i na úřady práce. Dělají z lidí novodobé otroky. Některé ubytovny jsou na okraji společnosti a lidé si tam žijí sami pro sebe. Majitelé ubytoven, někteří i z řad Romů, využívají slabší občany jako dojné krávy a zneužívají jejich peníze. Situace už je tak hrůzná, že pokud nebude přijat nějaký zákon, který by umožnil lidem důstojné bydlení, tak to bude špatné,“ popsal.

Ústava by měla být víc než cár papíru

Aktivisté na situaci upozornili i výlepy fotografií, které životní situaci v ubytovnách ukazují. Fota umístili na stromy i lavičky v ostravském Husově sadu. „Umělecká akce se snaží napadnout rozšířený český mýtus, který vypráví o tom, že Romové jsou v naší zemi privilegováni. Mezi lidmi se šíří fámy, kterak Romové dostávají luxusní bydlení od státu nebo obcí, zatímco realita je drsně odlišná. Čeští občané jsou nuceni žít v podmínkách nehodných 21. století,“ říká Karen. „Rádi bychom tímto vládu vyzvali, aby dostála svému programovému prohlášení. Vybízíme vládu, aby se vší vážností, a s přihlédnutím k zahraničním fungujícím systémům, připravila ve spolupráci s občanským sektorem zákon, který zajistí, že každý občan České republiky v hmotné nouzi bude mít reálný nárok na důstojné bydlení. Věříme, že Ústava by měla být víc než cár papíru,“ dodal.

Je výhodnější pracovat na černo a brát dávky

Toho, že by situace přerostla v radikální násilné konflikty, se aktivisté zatím neobávají. „Lidé jsou na úplném sociálním dně, počítají každou korunu, mají problémy i s drogami a alkoholem. Agresivitu si spíš vybíjí někde jinde, než na majitelích ubytovny. Lidé páchají různé kriminální činy, které zase vyvolávají u většinové společnosti nenávist vůči Romům ze sociálně vyčleněných komunit. Je to bludný kruh,“ uvedl Karen. Veškeré snahy města řešit situaci například za pomoci fondů z Evropské unie jsou podle aktivisty kontraproduktivní. „Podmínky jsou nastavené natolik špatně, že se lidem nevyplatí nabídky Evropské unie využít. Existuje jakýsi systém, kdy sice lidem nabídnou byt, ale jeho získání je podmíněno tím, že lidé musí pracovat. Běžné zaměstnání jim ale nedá takový příjem jako kombinace práce na černo a sociálních dávek. Ve chvíli, kdy jsou lidé v exekuční pasti a dluží obrovské peníze, tak je pro ně samozřejmě výhodnější pracovat na černo a brát dávky. Je to způsobené tím, že je u nás minimální mzda strašně nízká a lidem se nevyplatí pracovat. Veškeré snahy jsou neúčinné,“ dodal.  

Novela zákona se prý připravuje na koleně

Aktivista připouští, že připravovaná novela zákona o hmotné nouzi by mohla přinést zlepšení. „Mohlo by to být řešení. Vláda se ale zavázala v programovém prohlášení, že odstranění těchto problémů bude jejich prioritou. Zatím to tak nevypadá. Na přípravu zákona není kladen takový důraz, jak by měl být. V západní Evropě na řešení podobných problémů pracují týmy lidí deset let a u nás se vše připravuje na koleně a velmi rychle. Myslím si, že je důležité, aby vláda prohloubila spolupráci s občanským sektorem, aby byl zákon opravdu kvalitní a umožnil každému člověku v hmotné nouzi důstojné bydlení,“ uvedl Karen. Situaci, kdy stát prostřednictvím příspěvků a doplatků na bydlení platí majitelům domů a ubytoven přemrštěné nájemné, by měla podle ministryně Marksové Tominové vyřešit právě novela zákona o hmotné nouzi. Zákon by mohl platit od příštího roku a existuje i varianta, že by ho Sněmovna projednala zrychleně. V Ostravě by od léta měla také působit Agentura pro sociální začleňování, která sestaví plán integrace i získá peníze pro jeho naplnění.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace