Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nájemné v bytech pro sociálně slabé funguje jako lichva, stát vysoce ziskové „sociální podnikání“ podporuje. Svezl se i Bakala, říká ostravský politikƒ

12.06.2014
Nájemné v bytech pro sociálně slabé funguje jako lichva, stát vysoce ziskové „sociální podnikání“ podporuje. Svezl se i Bakala, říká ostravský politikƒ

Foto: Facebook

Popisek: Peter Harvánek

Nárůstu „sociálních podnikatelů“ na Ostravsku napomáhá stát. Ten totiž vysoce ziskovému podnikání v ubytovávání sociálně slabších rodin nejen že nebrání, on je dokonce podporuje. Toto podnikání, které otevřeně a zcela bez zábran zneužívá solidární sociální systém, je v Moravskoslezském kraji jen špičkou ledovce tvořeného lidskou bídou, tvrdí lídr hnutí Změna pro Ostravu Peter Harvánek.

Na bydlení sociálně slabých se přitom nesnaží vydělávat jen majitelé ubytoven. Stačí vzpomenout případ ulice Přednádražní v Ostravě, kde majitel domu bral peníze za bydlení svých nájemníků od státu, a domy přitom ponechal svému osudu. Dokonce i společnost RPG Byty přímo ve svém zpravodaji radí, jak mají lidé žádat od státu příspěvek na bydlení. Na toto sporné podnikání přitom ze svých daní nedobrovolně přispívají všichni občané České republiky.

15 tisíc za kamrlík

Pokud česká legislativa umožňuje, aby majitel ubytovny vydělával za kamrlík i 15 tisíc korun měsíčně, pak samozřejmě můžeme nedostatek morálky vyčítat podnikateli, ale na vině jsou především zákonodárci a úřady, kteří tento stav umožňují.

Moravskoslezský kraj je na jedné straně významným tvůrcem podílu národního důchodu, ale na straně druhé regionem s nejnižšími příjmy, oblastí s nadprůměrně vysokou nezaměstnaností a s populací, v níž neudržitelně ekonomicky slábne střední vrstva.

Právě v tomto kraji stejně jako například v Ústeckém se intenzivně projevují problémy, které jinde v republice teprve lehce probublávají. Připomeňme zadlužování rodin a stoupající počet lidí, kteří spadli do dluhové pasti zásluhou lichvářů, kteří se stejně jako „majitelé domů s nejdražšími sociálními byty“ naučili týt z lidské bídy. Politici, kteří často nedohlédnou za brány pražské Malé Strany, musejí začít jednat a hledat východiska z eskalující situace. Zatím to vypadá, že čekají, až se situace z Moravskoslezského kraje rozšíří po celé zemi jako epidemie.

Slepý stát, bohatnoucí lichváři

Stát dnes platí za dospělého v ubytovně čtyři tisíce korun, za dítě dva a půl. Je celkem pochopitelné, že když to nedokonalá legislativa umožňuje, pak pro majitele ubytovny platí jednoduchá rovnice – čím víc lidí v místnosti, tím větší zisk. Do kapes těchto rádoby podnikatelů tak tečou velké peníze s minimálním úsilím. V podstatě se jedná o nekontrolovaný převod veřejných prostředků do soukromého sektoru.

Říká se, že velké klubko problémů je třeba rozmotávat postupně, nit po niti. Stanovení pravidel, která by neumožnila vytahovat z kapes státu peníze za bydlení chudých více, než je potřebné a nutné, by mělo být jedním z kroků vedoucích k nápravě celkové situace nízkopříjmových skupin obyvatel. Neexistenci zákonů, limitů a norem, které by nastavily jednoznačná pravidla pro „byznys“ komerčních ubytoven, musí někdo řešit. A tím někým musí být vláda a zákonodárci. Je to jejich úkol. Pro omezování nemorálních zisků z lichvy, protože ničím jiným tento pronájem sociálně slabým není, zatím evidentně není politická vůle.

Nemíníme takový obchod se sociálně slabými tolerovat. Budeme žádat současné poslance, aby se zasadili o nápravu. Chceme vnést i do pronajímání komerčních bytů sociálně slabým zdravý rozum. Na pronájmu jedné místnosti v hygienicky nevyhovujících domech na Ostravsku za 15 tisíc nic rozumného není. Tak proč by to měl stát, potažmo občan platit?

Řešení existuje

A přitom řešení je nasnadě: Novelizovat zákon o hmotné nouzi tak, že nutné dávky na bydlení obdrží jen ti lidé, kteří užívají byt dle hygienických a stavebně technických požadavků a zároveň dávka odpovídá obvyklému nájemnému v příslušné lokalitě, dle cenové mapy.

Současně s tlakem na poslance budeme řešit petici pro zastupitele města Ostravy, jelikož je v jejich pravomoci přijetí účinných opatření, bránících výstavbě nových a přeměně stávajících objektů na ubytovny a noclehárny v místech, kde následně vznikají sociální konflikty spojené s nárůstem obecné kriminality.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová