Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šokující zvraty v kauze Kramný: Advokátka ignoruje závěry českých soudních patologů. Bude další pitva Moniky a Klárky?

19.05.2014
Šokující zvraty v kauze Kramný: Advokátka ignoruje závěry českých soudních patologů. Bude další pitva Moniky a Klárky?

Foto: archiv

Popisek: Advokátka Petra Kramného, obviněného z dvojnásobné vraždy, se uchyluje k tisíciletým zkušenostem Egypťanů. Tonoucí se stébla chytá?

Advokátka Petra Kramného Jana Rejžková zvolila pro jeho obhajobu nečekanou taktiku. Rozhodla se ignorovat závěry zkoumání českých soudních patologů a opírá se o výsledky první egyptské pitvy. Z ní prý vyplývá, že Monika a Klárka zemřely přirozenou smrtí.

Petr Kramný, který čeká na soud v ostravské vazební věznici, si pro svou obhajobu zvolil známou zlínskou advokátku Janu Rejžkovou. Zdá se však, že se jeho obhájkyně zhlédla ve fantaskních postupech literární postavy Perryho Masona, jehož duchovním otcem je slavný americký autor detektivních románů Erle Stanley Gardner. Rozhodla se totiž naprosto ignorovat závěry vyšetřování českých soudních patologů, kteří prokázali usmrcení mladé matky a její osmileté dcery elektrickým proudem. Tvrdí na základě první pitvy, provedené v Egyptě, že Kramného Monika a Klárka zemřely přirozenou smrtí, a stejně jako geniální advokát Mason to hodlá prokázat v soudní síni. Může taková taktika opravdu zabrat i v reálném procesu, vedeném podle českých zákonů?

Justice, či absurdistán?

Ke své strategii Rejžková navíc s politováním dodává, že výsledky první pitvy, která byla provedena loni v létě v Káhiře, bohužel dorazily do České republiky až poté, co bylo proti jejímu klientovi zahájeno soudní řízení. V dokumentu se uvádí, že Monika a Klárka zemřely na selhání srdce, způsobené dehydratací organismu. „S tím, že egyptský lékař připouští, že mohlo dojít k požití jedu, který se změnil v chemickou látku dnes (den od úmrtí) nezjistitelnou,“ zdůraznila Rejžková pro Blesk a dodala: „Ano, budu žádat o propuštění z vazby. Již jsem tak učinila, podala jsem příslušný návrh a požádala jsem o zastavení trestního stíhání.“

Jana Rejžková naznačila, že se v případě nouze může uchýlit i k obstrukcím

Jana Rejžková naznačila, že se v případě nouze může uchýlit i k obstrukcím

Tento návrh prý hodlá Rejžková podávat stále dokola, čímž naznačila možnost soudních obstrukcí (úmyslné a plánované jednání, které má za úkol narušit nebo znemožnit jednání - pozn. red.). Jejím hlavním argumentem pro dokázání neviny Petra Kramného je skutečnost, že ho egyptská policie propustila z vazby, a tudíž zřejmě nezjistila nic, co by mělo vést k jeho obvinění. Otáčí se stále dokola na tvrzení, že mladá matka s dcerkou zemřely na neprokazatelnou otravu, jíž se hájil od prvopočátku i obviněný Kramný.

Dámský gambit

Nejprve se v této souvislosti spekulovalo o nešťastné náhodě, způsobené zkaženým jídlem, kterou chtěl Kramný podpořit tvrzením, že špatně bylo i jemu, a dokládal to svou pozvracenou mikinou, kterou poslal českým kriminalistům ještě z Egypta. Následovala teorie o záhadném jedu, který zřejmě kdosi přimíchal celé rodině do pití. Nyní Rejžková ještě přitvrdila – vytasila se s teorií, že Egypťané pátrají po zvrhlém vrahovi, který tráví své oběti jedem v turistických letoviscích.

Argumentace Rejžkové notně zvedla hladinu adrenalinu v krvi její soupeřky Káry Slámové, další ostřílené harcovnice českých soudních síní, která se rozhodla zastupovat rodinu zemřelých. „Závěry zprávy lékařské patologie neobsahují žádné tvrzení o tom, že by u Moniky a Klárky šlo o přirozené úmrtí a že by zemřely na dehydrataci. Egyptská strana pouze uvedla k závěrům, že jde o předpoklad a že je v rovině možnosti,“ upřesňuje Slámová na svých facebookových stránkách.

Starověká moudrost, nebo fušeřina?

V zájmu svého klienta Rejžková dokonce oprášila vědomosti, nabyté v hodinách dějepisu, a snaží se svá tvrzení podpořit argumentací o tisícileté egyptské moudrosti a zkušenostech. Již starověcí Egypťané prý uměli pracovat s přírodními, a dokonce i uměle vytvořenými jedy, takže tamní patolog jistě ví, co mluví. Navíc prý většina egyptských lékařů má britské vzdělání, takže je nelze podceňovat.

Advokátka pozůstalých Klára Slámová staví proti starověkým zkušenostem jasné argumenty

Advokátka pozůstalých Klára Slámová staví proti starověkým zkušenostem jasné argumenty

Pokud je ale má i patolog, který pitvu prováděl, podle Slámové přinejmenším na některých hodinách chyběl. Ta totiž v naprostém protikladu se svou protivnicí tvrdí, že pitva byla podle provedena neúplně, zcela nedostatečně a absolutně neodpovídala standardům, které jsou stanovené pro pitvy nejen v České republice, ale i Evropě. „Pitva (v Česku) jednoznačně prokázala, že mnohé hrudní orgány (..) jsou bez preparačních řezů, tedy bez předchozí řádné pitvy. Stejná situace je u střev,“ upozorňuje Slámová.

Patolog jen nakoukl

Advokátka rodiny zemřelých upozorňuje, že se egyptský patolog zaměřil pouze na zjištění, zda na těla bylo působeno fyzickým násilím, nebo zda došlo k užití jedu, či snad vykazují chorobné změny. „Celý popis hrudních orgánů Moniky obsahuje pouze 13 slov (bez spojek a předložek). Oproti tomu pitevní protokol ústavu soudního lékařství (v ČR) u pouze základního popisu hrudních orgánů u Moniky je podán na téměř třech stranách A 4, histologický popis pak na další jedné straně,“ uvádí pro laické srovnání pečlivosti, s níž se patologové případu věnovali.

Egytský patolog tudíž do těl zemřelých zřejmě letmo nakoukl. Naproti tomu čeští soudní patologové provedli komplexní, podrobnou pitvu, zaměřenou na veškeré možné mechanismy úmrtí, a všechny orgány podrobili řádnému zkoumání. Přitom prokázali zcela jednoznačně, příčinou smrti bylo u Moniky i Klárky právě zasažení elektrickým proudem. Tento závěr jednoznačně prokazují nálezy na všech orgánech i histologický nález, zejména na myokardu (srdeční svalovina – pozn. red.), i nálezem na kůži v místě zásahu elektřinou.

Tonoucí se stébla chytá

Argumentace, do níž se nyní vehementně zakousla Jana Rejžková, je zřejmě jedinou možnou obhajobou, která by měla doložit nevinu Petra Kramného před soudem. Takové divadélko chtěla rodina Kramného i po JUDr. Jaromíru Richterovi, kterého původně přidělil obviněnému soud jako advokáta ex offo (zdarma, placeného státem – pozn. red.). „Zejména matka obviněného Petra K. na mne kladla naprosto nepřijatelné požadavky,“ sdělil Richter Blesku. Navíc prý měl začít spolupracovat s advokátkou, kterou vůbec nezná – zřejmě s Rejžkovou. „Kromě toho jsem nechtěl přistoupit na mediální vystupování, které ode mne matka Petra K. rovněž požadovala,“ dodal Richter.

Monika a Klárka byly pohřbeny již loni v srpnu. Budou muset kvůli soudu s Petrem Kramným znovu na pitevní stůl?

Monika a Klárka byly pohřbeny již loni v srpnu. Budou muset kvůli soudu
s Petrem Kramným znovu na pitevní stůl?

Poté co Petr Kramný oficiálně odmítl Richterovy služby, protože údajně nebyl s jeho prací spokojen, žádnému advokátovi se do kauzy nechtělo. Nakonec se ho ujala Rejžková, která se nyní snaží rozehrát hru, jako vystřiženou z americké detektivky. Výsledkem její bitvy s Klárou Slámovou v soudní síni však může být i požadavek zpracování nezávislého posudku. Řízení by se tím mohlo protáhnout o dalších pár měsíců, a navíc by Monika a Klárka, které byly loni v srpnu pohřbeny v Karviné, musely znovu na pitevní stůl. Opravdu je Kramný tak miloval, jak tvrdí, když by jim ani v hrobě nedopřál klidu?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská