Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza OKD se zamotává. A teď se ke všemu objevily v bytech, které OKD patří, štěnice. Bakala horníkům radí, jak na ně

09.04.2014
Kauza OKD se zamotává. A teď se ke všemu objevily v bytech, které OKD patří, štěnice. Bakala horníkům radí, jak na ně

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala

Zdá se, že miliardář Zdeněk Bakala nemá problémy pouze s útlumem těžby černého uhlí, jeho nájemníky v jím vlastněné společnosti RPG byty, pod kterou přešly byty OKD, trápí štěnice. Ne ve formě odposlechu, ale živý hmyz.

Štěnice (Cimex) je rod polokřídlého hmyzu. Jedná se o parazity, specializované na různé druhy živočichů. Je to noční tvor. Živí se krví teplokrevných živočichů. Hostitele napadá v noci, vyhledává ho po čichu. Na člověku parazituje štěnice postelní, někdy též uváděná jako „domácí“.

A tito parazité nyní trápí nájemníky v Bakalových bytech. Aspoň se to píše v časopise Bydlíme, který je vydáván pro nájemníky RPG bytů. Článek „Jak na štěnice“ radí, jak se s tímto obtížným hmyzem vypořádat.

Pokud už se štěnice v bytě objeví, pak je zapotřebí jednat rychle

„Že jsou štěnice v domácnosti nezvanými a nepříjemnými tvory, netřeba zdůrazňovat. V bytech RPG sice naštěstí nepředstavují nijak rozsáhlý problém, přesto se jim ale na stránkách magazínu Bydlíme pravidelně věnujeme,“ píše se v úvodu článku.

Dále se tam píše, že výskyt štěnic nikterak nesouvisí s čistotou a údržbou domácnosti. „Tento noční hmyz, živící se výhradně krví, se do bytů dostává většinou tak, že si lidé zavlečou vajíčka či samotné štěnice například v zavazadle, v nábytku, v kobercích apod. Jedna samička přitom dokáže denně naklást až pět vajíček, takže nemusí trvat dlouho a pohroma je na světě. Pokud už se štěnice v bytě objeví, pak je zapotřebí jednat rychle. V souladu  s podmínkami nájemní smlouvy a dle nařízení vlády č. 258/1995 Sb. je totiž povinností nájemce či uživatele bytu hradit náklady spojené s běžnou údržbou, přičemž do této kategorie nákladů spadá i udržování a čištění bytů včetně provádění deratizace, dezinfekce a dezinsekce,“ uvádí článek.

Štěnice ve společných prostorách domu?

ParlamentníListy.cz se dotázaly lektora investování do nemovitostí Daniela Kotuly, který provozuje server, věnující se tomuto tématu, kdo by měl případně štěnice z bytu odstranit.

„Nařízení vlády se nikterak přímo nevěnuje tomu, kdo je zodpovědný za likvidaci štěnic v bytě. Jedná se o běžnou údržbu, jež jde na vrub nájemce. Pokud se vyskytují štěnice ve větší míře, je pravděpodobné, že se nacházejí i ve společných prostorách domu, tedy je potřeba spolupráce na dezinsekci i s pronajímatelem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kotula.

Nepřijímejte návštěvy a nikam nechoďte

Aby bylo hubení štěnic skutečně účinné, přináší časopis několik užitečných rad. Postřiky na hubení štěnic mohou být až tři, a to zhruba s prodlevou 14 dní až tři týdny.

„V době likvidace štěnic nepřijímejte v bytě žádné návštěvy, ani na návštěvy nechoďte. Utěsněte (např. silikonovým tmelem) místa, kudy se štěnice mohou přemísťovat (prostor mezi podlahovými lištami a stěnou bytu, prostupy v místě stoupaček ústředního topení u podlahy a stropu, prostupy v montážních šachticích, kudy vedou rozvody vody SV, TUV apod. Pokud bylo deratizační firmou doporučeno provést odstranění napadeného nábytku, postelí, koberců apod., je nutno zajistit vynášení napadených kusů z bytu takovým způsobem, aby nedošlo k zamoření společných prostor v domě. Nikdy tyto věci neodkládejte do suterénu domu, na schodiště domu, na půdy domu nebo na veřejná prostranství ke kontejnerům na komunální odpad. Napadené věci patří jedině na skládku odpadu,“ radí kupříkladu časopis.

Cyklus usmrcení štěnice trvá 3-4 dny, během této doby se v bytě štěnice mohou vyskytovat ve větším množství než před postřikem, neboť vylézají ze svých úkrytů.

Vlastnit byt se vyplatí v levnějších lokalitách

Ožehavým problém je také otázka privatizace bytů nájemníkům. Ty jim totiž dle původní dohody měly být prodány. RPG byty v časopise informují, že s plošným odprodejem bytů se nepočítá, maximálně s prodejem několika domů s kapacitou maximálně sto bytů.

Časopis vysvětluje přednosti bydlení v podnájmu: „Žádný plošný rozprodej bytového fondu připravován není. I nadále platí, že byty RPG by měly být dlouhodobě využívány především k poskytování nájemního bydlení. Po tom totiž v poslední době opět stoupá poptávka. V současné ekonomicky nejisté době se totiž ne každý může zadlužit hypotékou na mnoho let dopředu a navíc investovat mnohdy vysoké částky nejen do pořízení, ale také do oprav a údržby vlastní nemovitosti. V porovnání s bydlením vlastnickým je totiž bydlení v nájmu stále variantou, která je levnější a bezstarostnější.“

Levnější bydlení v podnájmu je podle odborníka na reality Daniela Kotuly v případě, pokud výše úroků zaplacených na hypotéce a nákladů na fond oprav je vyšší než nájemné zaplacené za stejné období.

„Zpravidla v lokalitách s nižší hodnotou nemovitostí bývá levnější z dlouhodobého hlediska vlastnictví na rozdíl od prestižních lokalit. Kolik zaplatí úroků na hypotéce, si může každý nyní vypočíst jednoduše na internetových kalkulačkách sám, dlouhodobě udržitelná výše fondu oprav je mezi 20-30 Kč na metr čtvereční bytu na měsíc, pak je již jednoduché porovnat se zaplaceným nájmem. Otázka bezstarostnosti je věcí chování pronajímatele, pokud se o své nájemníky stará řádně, tedy problémy v nájemním bydlení řeší rychle a ke spokojenosti, je to určitě pohodlnější situace, než se starat sám o sebe v případě vlastnického bydlení. Avšak reálně, procento pronajímatelů, jež se o své nájemníky skutečně stará, není vysoké,“ dodává Kotula.

Prodej akcií za sedm miliard

ČTK informovala, že současný majitel 44 tisíc bývalých hornických bytů v Moravskoslezském kraji, firma RPG byty, respektive její nizozemská mateřská společnost, vstupuje na burzu cenných papírů. Chce prodat více než polovinu svých akcií. Bývalý vlastník, společnost OKD, se přitom v souladu s privatizační smlouvou zavázal k prodeji bytů nájemníkům. Obchodováním na burze nyní může klesnout šance k jejich odkupu. Sdružení BYTYOKD.CZ, které hájí zájmy nájemníků, považuje chystané obchodování firmy za drzost. Podle společnosti RPG byty se ale pro nájemníky nic nezmění.

Majitel největšího portfolia nájemního bydlení v Česku chce prodejem akcií získat v přepočtu téměř 7 miliard korun. 

Společnost RPG byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou - RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu nabídne byty přednostně nájemníkům za netržních podmínek.

Prostřednictvím firmy RPG byty vlastní byty skupina BXR. Skupinu kvůli sporům opouští finančník Zdeněk Bakala, který v ní měl zhruba poloviční podíl. Podle Hospodářských novin už BXR vlastnická práva i závazky RPG bytů převedla na svou společnost Domus, která chce vstoupit na amsterodamskou burzu.

Lukáš Petřík

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová