Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostrava: Jízdné v MHD mění strukturu, můžete i ušetřit

01.01.2014
Ostrava: Jízdné v MHD mění strukturu, můžete i ušetřit

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Změny, novinky, úlevy a jiné výhody s sebou přináší nový ceník jízdného pro cestování městskou hromadnou dopravou v Ostravě, který začne platit od 1. ledna 2014. Systémové změny v tarifu byly kromě jiného inspirovány také výsledky dvou anket.

Tvůrci tarifu MHD tentokrát dali při tvorbě návrhu nového ceníku jednoznačnou přednost zatraktivnění nabídky jízdních dokladů před pouhou úpravou cen jízdenek. Novinky se týkají všech kategorií jízdních dokladů – tedy krátkodobých jízdenek, čtyřiadvacetihodinových jízdenek i dlouhodobých předplatních kuponů.

Zvláštní pozornost byla zaměřena na stále ještě novinku mezi jízdními doklady, bezkontaktní e-kartu ODISka. Všechny tarifní změny s definitivní platností schválila v úterý 26. 11. 2013 valná hromada společnosti Koordinátor ODIS, která tak potvrdila nedávné rozhodnutí Rady města Ostravy o nové podobě nabídky jízdních dokladů.

Pro uživatele krátkodobých jízdenek bude platit jejich zcela nová struktura. Za sloganem „Jedete jen kousek? Zaplatíte méně!“ se prezentují dva nové druhy jízdenek, a to desetiminutová přestupní jízdenka v ceně 14 Kč (zlevněná 7 Kč), která zlevní cestování na nejkratší vzdálenosti, a dále třicetiminutová přestupní jízdenka v ceně 20 Kč (zlevněná 10 Kč), která je svou délkou platnosti uzpůsobena pro většinu cest v síti MHD. V platnosti nadále zůstává šedesátiminutová jízdenka za 26 Kč (zlevněná za 13 Kč).

Také uživatelé všech druhů čtyřiadvacetihodinových jízdenek si mají přijít na své. Slogan „Zrušeno! … omezení územní platnosti čtyřiadvacetihodinových jízdenek“ uvádí informaci o nové možnosti využívat tento typ jízdenky na celém rozšířeném tarifním území OSTRAVA XXL, namísto dosavadního omezení na území statutárního města Ostravy. Nová cena čtyřiadvacetihodinové jízdenky pro oblast OSTRAVA XXL je 80 Kč (zlevněná 40 Kč).

Další novinka osloví především uživatele dlouhodobých předplatních kuponů, ovšem pouze v v elektronické formě na tzv. e-kartě ODISDka. Za sloganem „Čtvrtina Ostravy zdarma! Ke kuponům na tři zóny čtvrtá zóna zdarma!“ se rozkrývá změna ve struktuře ostravských tarifních zón, která pro uživatele bezkontaktních čipových e-karet ODISka slučuje třetí a čtvrtou zakoupenou zónu, a přináší tak držitelům elektronických jízdních dokladů nové možnosti a příležitosti pro pohodlné cestování.

Pokud se týká cen dlouhodobých jízdenek obecně, zvýšena je pouze cena „papírového“ kuponu na jednu zónu (u třicetidenní platnosti z 360 Kč na 370 Kč), nikoli však elektronické verze, jejíž cena se nenavyšuje. Stejně tak si svou cenu zachovávají všechny „papírové“ kupony na dvě, tři a čtyři zóny. Změna je u nové sloučené ceny elektronických kuponů na tři, resp. čtyři zóny, která je dokonce snížena až na 495 Kč.

K nesporným uživatelským výhodám e-karty, kterou má Dopravní podnik Ostrava v nabídce již několik let, se tvůrci tarifu rozhodli přidat další. Slogan „Nikoho nenutíme…, ale až 660 Kč ročně Vám ušetří e-karta ODISka!“ propagují opravdové finanční zvýhodnění při používání bezkontaktní čipové e-karty ODISka. Cílem je samozřejmě snaha rozšířit řady uživatelů tohoto moderního nástroje pro cestování MHD v Ostravě.

Kromě výše jmenovaných úprav tarifu MHD se s platností od 1. ledna 2014 zavádí bezplatná přeprava členů Konfederace politických vězňů ČR na území statutárního města Ostravy. Také držitelé dlouhodobých časových jízdenek a čtyřiadvacetihodinových jízdenek mohou nově přepravovat bezplatně jednoho psa.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace