Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Intelektuálové proti Israeli. Neděle Tomáše Vodvářky

03.11.2024
Intelektuálové proti Israeli. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vlajka státu Izrael

Médii se mihla zpráva o bojkotu israelských kulturních institucí více než tisícovkou světových spisovatelů. Mezi nimi i dva držitelé Nobelovy ceny za literaturu.

„Podle listu The Guardian se signatáři zavázali, že nebudou spolupracovat s izraelskými vydavateli, festivaly, literárními agenturami nebo časopisy a novinami, které se „podílejí na porušování práv Palestinců“, uplatňují „diskriminační politiky a postupy“ či „zastírají a ospravedlňují okupaci, apartheid a genocidu ze strany Izraele“.

Bojkotovat hodlají také instituce, jež veřejně neuznaly „nepopiratelná práva palestinského lidu zakotvená v mezinárodním právu,“ pokračuje dopis.“

„My, spisovatelé, vydavatelé, pracovníci literárních festivalů a další knižní pracovníci zveřejňujeme tento dopis v době, kdy čelíme nejhlubší morální, politické a kulturní krizi 21. století,“ píšou v úvodu dopisu. Dále uvádějí, že podle nich Izrael zabil „nejméně 43 362 Palestinců v Gaze od minulého října“, a to po „75 letech vysídlování, etnických čistek a apartheidu“.

Mylně jsem se domníval, že právě intelektuálové, spisovatelé a publicisté na rozdíl od politiků vidí problémy současného světa v poněkud širším měřítku a ve všech jeho souvislostech. Nazvat situaci v pásmu Gaza „nejhlubší morální, politickou a kulturní krizí“ a současně otrocky převzít počet zabitých od arabských zdrojů v pásmu pro výše uvedené nesvědčí.

K onomu rozhledu patří i chápání posloupnosti. Pokud by nebylo 7.10.2023, kdy hordy humanoidů zběsile řádily v kibucech na jihu Israele, byla by situace zcela odlišná. Pokud by v pásmu Gaza nevládla skupina teroristů, která místo péče o vlastní spoluobčany používá miliardy dolarů a eur na nákup raket, budování odpališť a podzemních tunelů, z nichž tu tam vyběhli na území státu Israel s účelem rychle pozabíjet vše živé, byla by situace zcela odlišná. Pokud by stát Israel nečelil v posledních 20 letech prakticky dennímu ostřelování vlasti z pásma Gaza, byla by situace zcela odlišná.

Pokud virtuálně přistoupíme na jejich vidění světa, očekávám v brzké době sice zpožděné, avšak o to razantnější odsouzení státu Čína, který zcela zlikvidoval kulturní dědictví Tibetu, který drží v koncentračních táborech miliony Ujgurů a který používá tělesné orgány odpůrců režimu k prodeji movitým zákazníkům. Určitě by byl prostor i na stejný bojkot leckde ve světě, kde místo rozvoje kultury, hudby a všeobecného vzdělání obyvatel zní spíše jen kulometná palba a nářky pozůstalých. Že by se třeba v podobném duchu vyjádřili i k současnému dění na Ukrajině? Třeba se taky dočkáme.

Absurdní postoj spisovatelů je umocněn faktem, o kterém musí vědět, a přesto jej ignorují. Začasté jsou to právě umělci, kteří jsou schopni a ochotni ve svých projevech kritizovat vlastní stát, jeho postoje k menšinám atd. Jejich bojkot, blokáda vydávání děl v zahraničí, zamezení jejich účasti na literárních festivalech je tím nejryzejším projevem apartheidu, o kterém tak plamenně mluví ve svém prohlášení. Zřejmě neznají pojem „kolektivní viny“, případně pokud ano, je to o mnoho horší, než se na první pohled zdá.

Pokud bychom v absurdním divadle pokračovali, ve světě bude „nevydáván“ Dostojevskij, Gogol a Puškin, „nebude hrán“ Tarkovskij, žádné těleso na světě nezařadí do svého repertoáru Šostakoviče nebo Čajkovského.

Ve světových dějinách nic nového. V 30. letech minulého století zhruba 1000 intelektuálů podepsalo dokument, v němž považuje židovskou rasu za méněcennou, de facto nehodnou života. Byli to vědci, umělci, filosofové, u nichž bylo rovněž možné předpokládat jistý větší rozhled než jenom převzetí informací z Volkische Beobachter.

Jsem si jist, že se časem na jejich proklamaci zapomene, případně se někteří budou snažit svůj podpis odvolat. Ale toto jejich selhání z nich nikdo už nesejme, stejně jako tomu bylo u oné tisícovky intelektuálů před 100 lety v Německu.

 

Vložil: Tomáš Vodvářka