Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

21. srpen 1969 byl horší než 21. srpen 1968. Neděle Tomáše Vodvářky

25.08.2024
21. srpen 1969 byl horší než 21. srpen 1968. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Paměti národa - Věněk Šilhán

Popisek: Pražské ulice v srpnu 1968

Rok předtím byly v ulicích tanky a mrtví ruskými kulkami. Jen o rok později už zabíjeli „naši“ bez „bratrské pomoci“. Z hlediska vyššího principu mravního byl srpen roku 1969 mnohem horší.

Rok poté, co naše malá země měla možnost ochutnat tu pravou tresť Brežněvovy doktríny omezené suverenity, se v našich ulicích znovu střílelo. Zatímco v roce 1968 po deklaraci bezbřehé arogance komunistického myšlení, v němž jsou národní sebeurčení a svoboda rozhodování směšnými pojmy, kterými se nikdo nepotřebuje zabývat, došlo k tomu, že sešup do šedivého bezčasí normalizace měl svou ouverturu v dalších mrtvých, tentokrát však kulkami spoluobčanů, oblečených v uniformách SNB, armády, a především Lidových milicí, jakési obdoby SS z doby, kterou tehdejší občané stále dobře pamatovali.

Bylo to symbolické zakončení roku mezi srpny 1968 a 1969, kdy ještě národ nesklonil hlavu. Pohřeb Jana Palacha se stal tichou demonstrací, o to více křičící do světa, že těch pár milionů Čechů a Slováků má stále v paměti nedávnou dobu bez cenzury, dobu, v níž se i přesto, že byla pevně v rukách komunistických pohlavárů, dalo volně dýchat, jezdit za hranice mimo lido-demo, případně číst to, co opravdu číst chcete.

V březnu téhož roku českoslovenští hokejisté na mistrovství světa porazili dvakrát po sobě tým SSSR. Jakkoli je míchání sportu a politiky problematické, tato dvě vítězství se stala nepochybnou symbolikou, vítězství chytrého Davida nad tupým Goliášem. Hokejisté navíc dali před světem najevo svůj postoj tím, že si přelepili na dresu rudou hvězdu nad lvíčkem (kde bývala a nyní zase je korunka). Nikomu nevadilo, že náš tým skončil až třetí. Bujaré oslavy neznaly mezí a vyústily až v provokaci StB, kdy byla rozbita kancelář Aeroflotu v dolní části Václavského náměstí.

Stačil jeden rok. V srpnu 1968 byly naše ozbrojené složky „neutralizovány“, nepochybně značná část příslušníků armády, sboru národní bezpečnosti a nejspíš i těch, co nosili uniformu LM, nečekala vpád vojsk Varšavského paktu do naší země a jistě měla k věci odmítavý postoj. Za pouhých 365 dní, v srpnu 1969, byly tytéž složky již připraveny hájit ono znásilnění vlastního národa, a to i za cenu pěti životů a mnoha zranění.

O den později, dne 22. 8. 1969, pak Federální shromáždění schválilo tzv. pendrekový zákon, umožňující zadržení osob na 21 dní, zvýšit trestní sazby za některé činy a vyhazovat lidi z práce a studenty ze škol. Tragickou a výmluvnou symbolikou bylo, že zákon podepsal tehdejší předseda Federálního shromáždění Alexander Dubček, který byl ještě rok předtím ikonou protestu proti okupantům. Pokud by někdo hledal téma pro absurdní divadlo, není lepší osoby.

Symbolicky tak odstartoval dvacet let trvající šílené doby „normalizace“, kdy bylo lidem jasně sděleno, že pokud zůstanou za dveřmi svých bytů, chat a budou držet hubu, nechá je režim být. Bylo zřetelně deklarováno, že rozhodující nyní není pravda, život v ní, ale konformismus, podřízení se moci, která své nejvěrnější odmění snadnou kariérou či lepším zbožím. Naopak těch několik bloudů, kteří si stále vedli svou a požadovali dodržování lidských práv, vykreslovala vládnoucí moc jako ztroskotance a zaprodance, což nebylo vzhledem k jejich počtu a izolaci až tak nepředstavitelné.

Komunistická moc vedle tohoto znásilnění národa a pěti mrtvých způsobila i další nepředstavitelnou škodu. Ze země odešlo v letech 1968 až 1989 odhadem čtvrt milionu lidí. Většinou intelektuálních elit, těch, kteří si věřili, že se jinde uchytí, těch, kteří věřili ve svůj um a talent. Těch, kteří přestali doufat, že by své schopnosti uplatnili doma. Bez přehánění to lze nazvat genocidou inteligence, neboť genetický fond emigrantů se rozmělnil mimo naši vlast a její přínos byl pro ni navždy ztracen. Pro tak malý národ je chybění každého geniálního mozku citelnou ztrátou.

Den 21. srpen 1969 zůstane dnem hanby a hnusu, neboť to vše jsme si dělali navzájem, bez přímého zásahu ruských mužiků, v té době již ukrytých v lesích či zrekvírovaných kasárnách.

Je třeba si to pamatovat.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka