Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Právo a povinnost. Neděle Tomáše Vodvářky

28.07.2024
Právo a povinnost. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Leckdo si neuvědomuje, že povinnosti má nejen lékař, ale také pacient

Nová doba přináší nové prvky, které modifikují společnost. Slovo právo se po roce 1989 dostalo do popředí prakticky všech ustanovení, pacientské nevyjímaje.

Jelikož jsem již něco jako výběhový typ lékaře, pamatuji velmi dobře dobu pod vládou Milouše Jakeše. Tehdy termín právo pacienta prakticky neexistoval. Ona doba byla celkem dobře zhmotněna v populárním seriálu Nemocnice na kraji města, kde primář Sova sděloval bez obalu pacientům a příbuzným, že jim do jejich práce nemají kecat, protože jen oni dobře vědí, co je správné a co ne.

Čas oponou trhnul a s odchodem komunistů do propadliště dějin se společenské vnímání vztahu pacient-lékař změnilo. Paternalistický přístup lékaře poloboha se naštěstí vytratil, i když – a to budiž řečeno jasně – bude lékař vždy tím, kdo tahá za delší konec lana, protože přeci jen ví o lidském těle cosi více, než ten, který to má nadrcené v hlavě od rabbiho Googla či Yahoo. Poznatky z internetu (kde koneckonců jsou tu a tam celkem příšernosti) nemohou nahradit letité zkušenosti, jež nelze získat studiem na fakultě, ale jen léty a trpělivým a pozorným sledováním nemocných a jejich anamnéz a výsledků léčení.

Onen zmíněný internet poskytuje pacientům rozsáhlý popis jejich práv. Prostor tohoto blogu je malý k jejich přesnému výčtu, je však snadno k nalezení a řada nemocných toto své právo využívá.

Bohužel, jen málo textu je věnováno pomyslnému opačnému pólu slova právo, a tím je slůvko povinnost. Mnohdy mám pocit, že pokud jej v diskusi s nemocným použiji, že jde téměř o vulgaritu. A bohužel nejde o ojedinělé výjimky.

Abych byl konkrétní. Každý lékař zná typ pacienta, který je úporný a neustále se dožaduje dalších a dalších vyšetření vzdor tomu, že nic nesvědčí pro vážnou nemoc či ohrožení života. Jakýkoliv výsledek jen na chvíli oddálí další návštěvu, kde se nemocný dožaduje dalšího vyšetření, případně opakování již uskutečněných, protože ty několik měsíců staré se mohly přeci změnit. Pokud lékař začne cosi namítat, onen nemocný vytáhne z talónu trumfové eso, s nímž pleskne o stůl. „Mám na to právo.“

Jistěže má pravdu. Bohužel, náš zdravotní systém, jakkoli vstřícný švédský stůl široké nabídky, má své omezení, které onen žadatel o své právo nevidí. Lékař v terénu je limitován objemem peněz na jednoho nemocného a na rok. Tento objem peněz zahrnuje jak klinická vyšetření, tak zejména léky a doplňková vyšetření k upřesnění diagnózy. Pokud lékař tento objem překročí, je pojišťovnou trestán, a to srážkou v dalším období, takže pracuje fakticky zadarmo. Drahá vyšetření, kupříkladu vyšetření magnetickou rezonancí, jsou tím, co jej může při překročení jistého počtu snadno a rychle obrat o peníze, které nemá jen pro sebe, ale platí nájem, sestry a řadu dalších poplatků.

Je tedy více než zřejmé, že by nemocný, který je na výše uvedená drahá vyšetření odeslán, se měl posléze dostavit ke zhodnocení výsledků a stanovení dalšího postupu. Stává se, bohužel, že provedením vyšetření celý atak na lékaře skončí a nemocný se již nedostaví (lékař na rezonanci mu sdělí, „že tam nic není“, nebo „že se mu ulevilo“. Bylo naplněno právo pacienta, aniž by splnil svou povinnost dostavit se na další konzultaci.

To, že někdo objednaný na určitý čas a hodinu nedojde, a to rovněž bez jakékoliv omluvy (samozřejmě se může přihodit cosi nečekaného, ale v dnešní době mobilů je to snadno řešitelné), je častým úkazem. Lékař pak sedí v prázdné ordinaci, odmítá nové nemocné pro přeplněnost kapacity a připadá si jako blbec. Opět lze stav komentovat, že došlo k porušení nikoli práv pacienta, ale naopak k zanedbání jeho povinnosti.

Jeden můj vážený kolega (věnuje se nemocným s epilepsií) má systém, že stačí jedna vynechaná návštěva bez omluvy, a on jej okamžitě vyřazuje z evidence. Důvod je prostý. Epileptik, který neplní přesně dané povinnosti, může v případě nečekaného záchvatu způsobit poškození zdraví svého, případně i jiných. Trestní odpovědnosti se pak snaží zbavit tím, že „nebyl správně léčen“. Můj kolega je toho názoru, že on má čas na léčení, a nikoli na soudní jednání, kde se bude zpovídat předsedovi senátu, státnímu zástupci atd. z toho, že „nedbale“ léčil.

Opět jsme u onoho nepopulárního slůvka povinnost. Povinnost dodržovat léčebný režim, brát léky a chodit na plánované prohlídky. V opačném případě existuje právo nemocného vyřadit pro nespolupráci.

Na závěr jedna modelová situace. Dorazil ke mně poprvé nemocný s tím, že kdysi docházel k mému kolegovi, ale ten jej „vyhodil“ ze stavu, údajně proto, že u něj dlouho nebyl a že „nové“ nebere. Kolegu znám, je to pečlivý a svědomitý lékař, u něhož bych podobné jednání neočekával. Krátký telefonát vše objasnil. Onen „vyhozený“ nemocný se 2x nedostavil k plánované prohlídce (viz výše). Byl proto poprávu vyřazen z evidence, nicméně ve verzi nemocného je to lékař, který je nelidský a arogantní.

Onomu nemocnému jsem pojmy právo a povinnost zkusil vysvětlit. Nejsem si jist, jestli jsem uspěl.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka