Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fico žije, promluvil a neodpustil. Neděle Tomáše Vodvářky

16.06.2024
Fico žije, promluvil a neodpustil. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Roberta Fica

Popisek: Slovenský premiér Robert Fico po atentátu poprvé promluvil k veřejnosti ve videu, zveřejněném na svém Facebooku

Přiznávám, že je to reakce na blog Lukáše Burgeta z blogu iDnes. Víceméně z jeho popudu jsem si vyslechl celý zhruba třináct minut trvající první projev pana Fica po atentátu.

Díky své profesní zkušenosti vím, že lidé, kteří tak nějak přežili svou smrt, se po uzdravení změní. V drtivé většině k lepšímu, protože jim dojde, že získali ve svém životě jakýsi overtime, dobu navíc, kdy mohou změnit to, co v dosavadním dělali špatně, či mírněji řečeno nedělali dobře. V jejich mysli je na prvním místě vděk (Ha Šem, přírodě, náhodě – každý ať si vybere, je to jedno), že nezemřeli, když to ještě nebylo nutné. Že dostali příležitost, kterou každý nemá. Marek Orko Vácha říká, že každý z nás maluje svůj obraz života, aby jej v posledních chvílích svého pobytu zde na Zemi dokončil. U podobných případů, jako je ten pana Fica, tomu tak nemusí být a zůstane kus bílého plátna.

Těch s pozitivním náhledem po zkušenosti blízkosti smrti je drtivá většina. Koneckonců jsou o tom i traktáty, kdy se lidé vraceli prakticky z druhého břehu se zkušeností setkání s Bytostí, z níž sálalo dobro. Raymond Moody kdysi napsal knihu Život po životě, která má dle mého nadčasovou platnost, potvrzovanou dalšími a dalšími jedinci.

Pak jsou ovšem ti, kteří se jaksi zatvrdí. Kteří dojdou k poznání, že celý svět se proti nim spikl a oni tento svůj overtime využijí k vyřízení si účtu s těmi, kteří se na jejich osudu podíleli. I v nedávné historii naší země existuje doposud jedinec, který rovněž prošel zkušeností blízkosti konce, a nic pozitivního z toho nevzešlo, spíše naopak.

Chci zdůraznit, že absolutně nesouhlasím s jakýmkoliv násilím, ať je to ruka, hůl či v případě pana Fica střely do břicha. Jsem rád, že to přežil, a z celého srdce mu přeji uzdravení a bez jakéhokoliv náznaku ironie.

Pokud si pustíte zmíněný projev, nevyhnete se úvahám, nakolik je míněn upřímně a lidsky se zkušeností blízkosti smrti a nakolik jde o razantní politické prohlášení. Prakticky v první větě má pan Fico jasno, že nešlo o čin pomateného magora, ale o spiknutí opozice. Aniž by řekl jediný důkaz, ví to a přednesl to občanům Slovenska. Pokračuje tedy v trendu svých kolegů z vlády, kteří měli jasno už ve chvíli, kdy ještě nedozněly ozvěny výstřelů na náměstí v Handlové. Přisuzuje jeho čin vyvolané společenské nenávisti, aniž by se slůvkem zmínil, že i on k tomu tak trochu přispěl, když jeho souputník Ľuboš Blaha za jeho úsměvné přítomnosti vulgárně urážel hlavu státu. Kdy každého, kdo má jen trochu jiný názor, považuje ihned za nepřítele.

Podstatnou částí jeho projevu je výčet všech nepřátel. Takže – za tři týdny po blízkosti vlastního konce ví, že Slovensku škodí opozice, NATO, EU, Soros atd. Všichni jsou proti němu, všichni jsou pomýleni a jen on stojí na správné straně pravdy. Místo smířlivého postoje, nabídnutí podané ruky těm, kteří jsou stejně jako on občany země, kterou milují, vyjmenovává soupis těch, s nimiž po uzdravení povede boj. A že to bude boj lítý, netřeba mít pochyb. Stal se již nyní mučedníkem, za nímž půjdou všichni, kterým se v životě nedaří a kteří k svému životu potřebují nepřítele, jenž za všechno může. A jejich guru je již vyjmenoval. Opozici na Slovensku čekají zlé časy, o tom netřeba mít pochyb.

Protože trumfovým esem je oněch pět kulí v břiše pana premiéra Fica.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka