Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaký bude „Palestinský stát“? Neděle Tomáše Vodvářky

26.05.2024
Jaký bude „Palestinský stát“? Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Pixabay

Popisek: Palestina; ilustrační foto

Španělsko, Norsko a Irsko koncem května uznají tzv. Palestinský stát. K nim se hodlají časem přidat Malta a Slovinsko. Otázkou je, co je tím myšleno a co bude poté.

Pokud bych měl začít lehce ironicky, mohu svého maltézského pinče nazvat irským vlkodavem, případně svou šunku v garáži považovat za Bentley. Budu-li tak tomu říkat jen sobě samému, bude to nejspíš v pořádku, nic se nestane. Pokud bych přesvědčoval své okolí, aby mou taxonomii přijali, nejspíš se mne začnou stranit a potají si o mně šuškat.

Kolega Lubomír Stejskal ve svém blogu (bližší na jeho blogu ZDE) píše řadu historických konotací ohledně vývoje v této oblasti a názvosloví. Pro jen trochu orientovaného čtenáře není nutno opakovat veškeré dějinné turbulence, jež po zhruba tři tisíce let provázejí ten malý kousek země na břehu Středozemního moře. Z tohoto úhlu pohledu je samotný název nového státu zavádějící a nesmyslný, s potenciálem vyvolat značné nejasnosti, pakliže bude takto uznán.

Část jeho území a sídlo vlády by bylo nejspíš v pásmu Gaza. Tedy v místech, kde si Arabové necelých dvacet let vládnou sami (nazývat tuto oblast okupovaným územím je naprostý nesmysl, který zatím nejspíš ještě nedocvakl studentům amerických univerzit, kde by bylo možné předpokládat alespoň základní geografické znalosti). Za dobu jejich krátké vlády se z tohoto území stalo teritorium, odkud vylétají rakety na sousední svrchovanou zem, odkud se občané prokopávají tunely s účelem náhlého vynoření v sousední zemi za účelem povraždění co nejvíce osob bez ohledu na jejich etnickou příslušnost. Odkud dne 7. 10. 2023 vyrazila skupina humanoidů za stejným účelem.

Dalším územím, kde palestinští Arabové žijí, je tzv. Západní břeh, kde jsou však jen enklávy, promíchané s židovskými osadami. Představa zdejšího vymezení nějakých hranic za současného stavu je rovněž zcela nerealistická. Stát bez jasně vymezených hranic je nesmyslem. Nebo se někde už plánuje v hlavách některých evropských politiků realizace onoho hesla od Jordánu k moři?

Jaká bude ústava, či nějaká ideová preambule nového státu? Když víme, že Gazu ovládá teroristické hnutí Hamás, jehož primární touhou není samostatnost, blaho zdejších obyvatel (které v současnosti používá jako kanonenfutr při stávající ofenzívě IDF), ale jen a jen zničení sionistické entity? To skutečně bude pan Ismail Haníja cestovat jako ministr zahraničních věcí? Pan Sinvár bude ministrem obrany?

Absurdit bychom mohli nalézt celou řadu. Je jen dobře, že se premiér naší země spolu s ministrem zahraničí k tomuto třeštění nepřidali, ale naopak se vůči němu negativně vymezili. Ještě totiž v Evropě, ale i jinde na světě zcela nevymizela jistá představa, která se zrodila před asi sto lety v hlavě jednoho rakouského kaprála, kterého napadlo, že pokud se podaří vymýtit sionistickou entitu, zavládne na zemi definitivní mír a klid.

Řešení situace na Předním východě je skutečně podobné kvadratuře kruhu. Začátkem by mělo být zřeknutí se násilí a pokus o mírové soužití. Kroky těch, kteří mají být uznáni jako svrchovaný stát, jdou přesně opačným směrem. Stát, stojící ideově na nenávisti a snaze zlikvidovat své sousedy, nemá šanci, ať se jmenuje jakkoliv a jakkoliv se k němu budou lísat premiéři demokratických zemí.

Oni sami jsou zatím v bezpečí, daném geografickou vzdáleností. Zatím.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka