Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vražda člověka není řešení. Neděle Tomáše Vodvářky

19.05.2024
Vražda člověka není řešení. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Úřad vlády Slovenskej republiky

Popisek: Tiskovka těsně před atentátem

A to navzdory tvrzení jednoho Gruzínce, který si v čele Sovětského svazu myslel, že tomu tak skutečně může být.

Nemyslím si, že by se našel někdo příčetný, který by souhlasil s tím, co se na Slovensku stalo. Pokus (naštěstí, jak se dnes zdá, neúspěšný) o vraždu premiéra státu je za každých okolností kdekoliv a kdykoliv zavrženíhodný a odporný čin. V demokracii se bojuje o vládu jinými prostředky, než je kulka nebo bomba. Jediným „střelivem“ je váha argumentů, názorů na další vývoj země a vzbuzení sympatií a důvěry, že volbou jistého jedince se země posune dál.

Faktem však zůstává, že značná část obyvatel států, a to nejen v Evropě, je názorově silně polarizovaná, kdy je protistrana osočována ze všech možných a nemožných skutků a odporných činů a jen málokdy se zkoumá a dokazuje, jestli je dané tvrzení pravda, či lež. Situace je dokonce taková, že i prokázaná lež vlastní (tedy domácí) strany je považována za vhodný prostředek k politickému boji.

Středeční slovenská média přinesla dle mého dva stěžejní póly názorů. Tím prvním byl projev končící slovenské presidentky. Ta v emotivním projevu atentát jednoznačně odsoudila a vyzvala k „zastavení nenávisti“. A to přesto, že pan Fico k ní – řečeno velmi jemně a eufemisticky“ – příliš lásky necítil a v mnoha projevech se o ní vyjadřoval – opět jemně řečeno – velmi nelichotivě. Paní Čaputová byla sama subjektem pronásledování, nejen jí samotné, ale i její rodiny. Naprosto chápu její nechuť se dále angažovat v presidentské roli.

Opačným pólem byl rovněž emotivní projev poslance Lubomíra Blahy. Pro ty, kdo nevědí, o koho jde, je třeba připomenout, že před parlamentními volbami na nějakém mítinku rozvášnil dav natolik, že na jeho výzvu, že „paní Čaputová je americká“, dav odpovídal „kurva“. A to opakovaně a zřetelně. Jen dodávám, že budoucí premiér stál za ním a jen se usmíval. Neviděl jsem žádný pokus o zklidnění, napomenutí pana Blahy apod. Pan Blaha měl včera ihned jasno. Na vině jsou političtí protivníci, média, prostě všichni, kteří nesouhlasí se současnou vládní sestavou. Jeho projev o nenávisti ve společnosti tak získal jistou příchuť směšnosti.

Jistě se objeví řada různých konspiračních teorií, kdo za atentátem stojí, komu to prospěje, kdo to platí apod. I když se nakonec ukáže, že skutečnost je mnohem jednodušší. Že šlo o vyšinutého jedince, který si myslel, že zastřelením premiéra se něco dokáže, změní, posune. I u nás jsme měli jednoho vyšinutého pána, který na koleje nastrkal trámy s tím, že to provedli muslimové. Myslím, že všichni mají ještě v paměti, na které mítinky tento pán docházel a kdo mu nejspíše vnuknul jeho šílený plán.

Vražda člověka není řešení. Vždy se nakonec obrátí proti pachateli a dříve nebo později jej dostihne buď světská či později Vyšší spravedlnost.

Jediným řešením, které má smysl, je apel na politiky, aby se začali chovat kultivovaně, aby i v lítém politickém boji nepřekračovali pomyslnou červenou linii. Což neznamená se vzdát kritického přístupu a analýzy projevů protistrany. Aby všechny protiklady řešili s chladnou hlavou a promyšlenou odpovědí druhé straně. Místo nadávek použili vtip a nadhled.

To proto, že jsou hodně vidět a že řada občanů si z nich bere příklad. Jen pak se stane, že nikoho z nich nenapadne vytáhnout kolt nebo uložit trámy na koleje.

 

Vložil: Tomáš Vodvářka