Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budou se za čas američtí studenti klanět svým židovským spolužákům? Neděle Tomáše Vodvářky

05.05.2024
Budou se za čas američtí studenti klanět svým židovským spolužákům? Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Se svolením Encyklopedie migrace

Popisek: Antisemitismus - ilustrační foto

Média přinášejí posledních zhruba čtrnáct dní informace o protestech studentů amerických univerzit proti činnosti izraelské armády v pásmu Gaza. A současně i informace o ostrakizaci jejich židovských spolužáků.

Nemá smysl opakovat zhruba půl roku trvající historii, kdy teroristé z Hamásu vnikli na území svrchovaného státu a chovali se tam jako smyslů zbavení. Stát Izrael zvolil odvetnou akci, která trvá doposud a která má za cíl osvobodit rukojmí a zničit hnutí Hamás. Tato jeho činnost vyvolává ve světě silný odpor, který má v USA podobu obsazování univerzit, budování protestních táborů a rovněž verbální i fyzické násilí vůči studentům židovského původu, kteří nemají s tím, co se děje v Israeli, zhola nic společného.

Představme si čistě hypoteticky, že by třeba na území Ruské federace nebo Číny vnikla nějaká ozbrojená skupina a udělala přesně to, co humanoidi z Hamásu dne 7. 10. 2023. Jsem si jist, že by druhý den na jejich území vnikla armáda, která by střílela po všem, co se hýbe, došlo by k bombardování měst a vesnic, takže za týden by bylo „hotovo“. Jsem si rovněž jist, že by svět ani nešpitl, OSN by vydala jakési bezbarvé prohlášení a bylo by vymalováno.

Samozřejmě je důvod jasný. Židé. Jejich operace, která díky zvolené taktice už znamená několik stovek mrtvých vojáků IDF, vyvolává čím dál tím větší nevůli, a to jednak pro svou délku trvání a jednak pro dokonalý systém arabského PR, který je schopen „prodat“ smrt vlastních obyvatel, aniž by se nějak zmínil o tom, kdo to všechno způsobil a kdo stále zadržuje zcela nevinné jedince včetně malých dětí. Nikdo neřeší, že jejich propuštění ze zajetí by znamenalo zásadní posun v celém konfliktu.

Američtí studenti nikdy nezažili válku na svém území, protože poslední boje se tam odehrávaly v 19. století. Američtí studenti neznají totalitní systém, neboť od samého začátku svých dějin žijí v demokracii.

Nedávno v rámci akce Black Lives Matter poklekávali američtí občané (a jistě i studenti univerzit) před svými černými spoluobčany a spolužáky a žádali je o odpuštění. Nevím jak jiným, ale mně to připadalo neskutečně stupidní a dehonestující de facto pro obě strany, protože se tímto způsobem deklarovalo cosi, co ve společnosti dávno není. Lidé jsou si rovni a barva pleti v tom nehraje žádnou roli. To, na co odkazovalo zmíněné hnutí, skončilo před téměř dvěma sty lety a od té doby došlo k nápravě natolik, že klekání jedince jiné barvy kůže před jiným jen z tohoto důvodu je faktickým návratem do minulosti, jen s opačným znaménkem.

Nyní jsou na tapetě židovští studenti a občané. Jejich „vina“ není v barvě kůže, ale v rasovém původu, bez ohledu na to, že v USA žije již řada generací jejich rodin, které nemají žádné pouto na občany státu Izrael. Vina stejně iracionální, jako vina bělochů v rámci Black Lives Matter.

Můžeme se tedy dočkat toho, co píšu v perexu. Že se časem, třeba za padesát let, americký student bude vkleče omlouvat svému židovskému spolužákovi. A bude to stejně stupidní a dehonestující, jako jsou jejich současné univerzitní akce.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka