Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výzva ke změně politiky české vlády vůči Izraeli. Neděle Tomáše Vodvářky

11.02.2024
Výzva ke změně politiky české vlády vůči Izraeli. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Pixabay

Popisek: Izrael, ilustrační foto

Kolega Lubomír Stejskal napsal blog, týkající se nedávné petice zhruba stovky českých intelektuálů, požadujících změnu postoje české vlády vůči politice státu Izrael.

Jeho článek je k přečtení zde. Celá petice byla zveřejněna v Britských listech a je k přečtení zde.

K obsahu článku pana kolegy Stejskala nemám absolutně žádné připomínky. Mne zaujal jeden aspekt celé petice. Je podepsán řadou jedinců, o jejichž intelektuální výbavě a jistém nadhledu nelze mít sebemenších pochybností. Řada z nich je veřejně známá a často publikují či vystupují na rozličných fórech.

Msgre. Tomáš Halík, nositel Templtonovy ceny, biskup Václav Malý, statečný obránce lidských práv v době komunistické totalitní ideologie atd. Předpokládám, že jsou schopni vidět složitost světa poněkud jasněji než pouze momentálním skotomem duševního pohnutí. Řečeno drsněji, nepotřebují se schovávat za obvyklé klišé v řečech politických představitelů, kteří ve formě dnešní demokracie usilují o znovuzvolení a dle toho upravují své veřejné projevy tak, aby příliš nerozlítili případné voliče.

Z jistého pohledu zní jejich prohlášení jasně. V pásmu Gaza je v současné době situace, kterou by nechtěl nikdo z nás zažít. Pouliční boje, destrukce obydlí, masivní přesuny obyvatel, včetně malých dětí a starých lidí. Nedostatek potravin, léků, základního občanského vybavení. Stav je navíc nyní „komplikován“ zastavením penězovodu ze západních krajin (paradoxně tedy ze strany de facto úhlavních nepřátel) po zjištění, že někteří pracovníci organizace UNRWA (organizace, jejíž primární úlohou je povznesení úrovně obyvatel Gazy) se zúčastnili přepadu a bestiálního masakrování zcela nevinných lidí, kteří se provinili jen tím, že jsou židovského původu, případně občany státu Izrael.

Signatáři apelují na všeobecné humanitární principy na obou stranách, tedy odsouzení násilí z jakékoliv strany, což je samozřejmě univerzálně platné.

Pokud by šlo o petici méně přemýšlivých jedinců, nestála by za komentář. U intelektuálů je předpoklad, že znají jednu základní mantru a tou je, že korelace není kauzalita. Poukazovat na to, aby se Izrael zdržel „genocidního“ jednání (v čem tkví tato „genocida“ obyvatel petice nespecifikuje ) je možné, nicméně v časové souslednosti by měli vědět, že skutečná genocida (tedy bezuzdné vraždění všeho, co se hýbe), se odehrávalo dne 7.10.2023 v kibucech blízko hranic s pásmem. I předtím byl Izrael terčem neřízených raketových útoků, jež měly jediný úkol, a to zabíjet všechno v dosahu dopadu.

V oné petici se nedočteme, že i po 4 měsících jsou stále v rukách teroristů držena rukojmí, mezi nimiž jsou i batolata a staří lidé. Je jisté, že pokud by byli bezodkladně propuštěni, strategie IDF by se nejspíše změnila. Opět tedy záměna korelace za kauzalitu.

Signatáři nenavrhují žádné řešení blízkovýchodního konfliktu. Požadují de facto umírnění reakce Izraele, který vede válku proti humanoidům, kteří jsou skryti mezi těmi, o kterých petice mluví. Pokud by Hamás kapituloval a vydal zločince k potrestání (což je v demokratické společnosti zvyklý postup), boje by okamžitě utichly.

Petice kritizuje českou vládu, že jednoznačně podporuje Izrael v jeho boji proti těm, kteří usilují desítky let o jeho úplnou likvidaci. Zcela pomíjí příčiny a důsledky konfliktu a zaměřuje se pouze na jediný aspekt celé věci. Navíc – osud oněch trpících obyvatel má ve svých rukách nikoli Izrael, ale Hamás, což je z prohlášení představitelů Izraele opakovaně proklamováno.

Celá petice je dokladem jistého selhání kritického myšlení všech jeho signatářů.

 

Vložil: Tomáš Vodvářka