Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Referendum o zavedení eura bude festivalem demokracie. Neděle Tomáše Vodvářky

14.01.2024
Referendum o zavedení eura bude festivalem demokracie. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Euro - ilustrační foto

Stínová ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že hnutí ANO bude požadovat vypsání referenda o zavedení eura jako jediné měny v České republice. Celou šarádu o tomto tématu spustil prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu.

Dalo se čekat, že mnozí politici v důsledku absence vlastních nápadů jeho připomínku našeho vstupu do eurozóny, a tedy jistých závazků naší země vůči Evropské unii, uchopí jako štěpné téma. Samozřejmě, týkalo by se to všech občanů České republiky, takže je nasnadě, aby tento fakt před jeho případným schválením či odmítnutím prošel celospolečenským diskursem.

Jak správně píše Tomáš Flaška ve svém článku (ZDE), vstupem do eurozóny jsme se zavázali k řadě věcí. Z mnoha z nich profitujeme, i když si to již dávno neuvědomujeme. Nikdo nás nebuzeruje na hranicích, že vezeme o jeden kartón cigaret navíc, případně více lahví burgundského z Francie. Řada mladých lidí studuje v cizích zemích a jejich přidaná hodnota se po jejich návratu vyčísluje jen velmi obtížně, nicméně je vysoká. Pokud se procházíme po vlastech českých, narážíme více než častěji na opravené stezky, budovy, komunikace atd., které byly financovány z EU. Stále více z EU přijímáme, než dáváme. Jistě, řada věcí z EU se nám nemusí líbit, nicméně máme volby do Evropského parlamentu, kam můžeme delegovat ty, kteří prosazují ty zájmy, které považujeme za správné. Jmenuje se to demokracie.

Někteří jedinci (a jedno hnutí v našem politickém systému) považuje referendum za vrchol demokracie. Tak nějak tím naznačuje, že náš parlamentní systém, který je založen na stejných principech, jako volby do Evropského parlamentu, není dokonalý a že hlas lidu je hlasem nejvyššího. Pokud bychom na tento systém přistoupili, stačilo by několik úředníků, kteří by uváděli v život to, o čem hlasovali občané.

Referendum má svá úskalí. Tím podstatným je informace o meritu problému. Pamatujeme si ještě tartas okolo radaru v Brdech. Místo klidného diskursu o výhodách a rizicích jeho instalace převzala téma ulice v čele s jedinci, kteří založili iniciativu „Ne základnám“. Na náměstích byly proslovy těch, kteří při absenci logických argumentů plýtvali svými emocemi, založenými na nelásce k NATO. Výsledkem byla šaškárna a znehodnocení České republiky jako solidního partnera.

Jaké by bylo referendum k zavedení eura? Opravdu by převládly logické argumenty z obou pólů, nebo by se opět někde vynořila skupina jedinců, tentokrát s iniciativou „Ne euru“? Opravdu by si každý občan v klidu prostudoval aspoň tenkou ekonomickou příručku s objektivním posouzením pro a proti?

Proti by jistě byli majitelé směnáren. Mnohde je rozdíl mezi cenou nákupní a prodejní více než dvě koruny. Jelikož značná část našich občanů jezdí do zahraničí, mění si koruny za eura, a tím tyto směnárníky velmi dobře živí. Jakýkoliv nákup zboží z EU je přepočítáván z eura na koruny a směnný kurz může být pro české občany nevýhodný. Prodejní řetězce nakupují za eura a prodávají za koruny. Mnoho podniků je přímo závislých na kurzu euro versus koruna a pohyblivost kurzu ztěžuje plánování investic na delší čas dopředu.

Lze si představit, že odpůrci našeho členství v eurozóně a nejspíš i NATO budou zuřivě argumentovat, aniž by v klidu všem vysvětlili všechny výhody. Z tématu se stane politikum. Jen na okraj připomínám, že pan Andrej Babiš před několika lety horoval pro přijetí eura, aby nyní, jsa v opozici, byl striktně proti. Další důkaz, že diskuze o zavedení eura by byla spíš iracionální, není pod tímto prismatem třeba podávat.

Na závěr dodávám, že pro mne by bylo smutné loučení s korunou. Protože máme jedny z nejkrásnějších bankovek na světě. Rytiny pana Kulhánka vysoce převyšují sterilní vzhled eurových bankocetlí.

P.S. Poslední odstavec ber, milý čtenáři, jako lehkou ironii.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka