Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi složili maturitu z lidskosti na výbornou. Neděle Tomáše Vodvářky

01.10.2023
Češi složili maturitu z lidskosti na výbornou. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Pixabay

Popisek: Pomoc, ilustrační foto

Dne 26. 9. 2023 v brzkých ranních hodinách byla dokončena sbírka 100 milionů korun na léčbu malého chlapce, která má velkou šanci vrátit jej do normálního života. Nepamatuji si, kdy naposledy se celou společností převalila taková obrovská vlna solidarity s chlapcem, kterému osud dopřál těžký začátek života. Každý, kdo má malé dítě, chápe jeho rodiče a bezmoc, kterou museli zažívat od jeho narození dnes a denně.

Díky moderním technologiím se o osudu chlapce dozvěděla řada lidí a byla založena sbírka na portálu Donio.cz, kde je možné nalézt řadu našich spoluobčanů, kteří nemají to štěstí normálně žít. Jelikož má Martínek velmi vzácné onemocnění, které je však léčitelné a vyléčitelné, na jeho léčbu se začalo vybírat od 11. 9. 2023 po stokorunách, aby za patnáct dní byla částka na kontě. Dárců je evidováno zhruba 215 000.

Z celého příběhu je možné vyvodit několik závěrů.

1. Ten nejdůležitější je nutno uvést na prvním místě. Češi jsou milosrdní, empatičtí a laskaví. Mají soucit se svým bližním a jsou pro to schopni něco udělat. Jako ten biblický Samaritán, který neváhá poskytnout zcela neznámému člověku v nouzi pomoc a přístřeší, aby nezemřel. A nic za to nepožaduje, naopak dá ošetřovatelům dostatek na péči o něj. Celý případ „Martínek“ rezonuje s tímto příběhem z Nového zákona.

2. Přes všechny názorové rozdíly, půtky, osočování a faktické rozdělení národa a hlubokých příkopů jsme schopni se semknout a aspoň na chvíli na všechno uvedené zapomenout a pomoci. O to více, že rodinu malého Martínka neznáme. A přesto věříme. Češi jsou často uváděni jako ateistický národ, který je bezbožný, zahleděný jen do sebe. Případ malého chlapce tuto mantru vyvrací z kořenů. Protože ti, co poslali, prostě věří, že jejich pomoc nepřijde nazmar, že pomůže. A za svou pomoc nechtějí světskou slávu, plácání po ramenou, jací jsou kabrňáci. To je archetyp víry, osekané od všelijakých barokních serepetiček, její pravá podstata. A Češi v této zkoušce obstáli na výbornou.

3. Je nutné naslouchat i dalším názorům. Jestli taková sbírka má nějaký smysl. Z hlediska vyššího principu mravního samozřejmě ano. V jiné zemi, a to i v některé z evropských, by se nejspíš neuskutečnila, a pokud ano, stěží by se vybrala astronomická částka. Jsou však naprosto legitimní názory ve smyslu co dále. Jistě se objeví řada podobných nemocí a je možné, že se už tolik peněz nesejde. Jsme rozvinutá země s obrovským potenciálem, kde by podobné případy měly řešit instituce k tomu určené, a nikoli veřejnost, jakkoli ji to stmeluje. Jistě můžeme počítat, kolik by se toho mohlo za ty peníze pořídit pro jiné děti s handicapem, což někteří v diskusích barvitě popsali. Společnost by však měla mít vyčleněny peníze i pro tyto případy, které se vymykají běžným nemocem. Zdroje jistě jsou, pokud by státní dohled lépe monitoroval různé „zakázky“, které i v těchto dnech řeší v rámci kauzy Nemocnice Na Bulovce. Případ Martínek by mohl odstartovat všeobecnou diskuzi o roli státu a zdravotních pojišťoven v podobných situacích.

Dnes bychom však měli slavit. Za patnáct dní se vybralo na bohulibý účel 100 000 000 korun. Složili jsme maturitu z lidskosti a soucitu s bližním. Můžeme být na sebe hrdí. A malému Martínkovi držet pěsti, aby to vše zvládl a mohl si jako ostatní děti v klidu hrát na pískovišti před domem.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka