Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak prý žijeme v totalitě. Neděle Tomáše Vodvářky

17.09.2023
Tak prý žijeme v totalitě. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Pixabay

Popisek: Totalita - ilustrační foto

Prohlašují někteří jedinci, kteří pociťují vůči své osobě natolik brutální útlak, že současnou dobu přirovnávají k éře nacismu a komunismu.

Pokud maně nahlédeme do kamarádky Wikipedie, překlopí nás do přesnějšího pojmu totalitarismus, který je definován jako politický systém, jehož vládnoucí skupiny neuznávají žádné meze svých pravomocí a snaží se regulovat všechny aspekty veřejného a soukromého života. Základními znaky totalitarismu jsou autokratická vláda a prosazování politické ideologie v oblasti veřejného i osobního života. Zpravidla je provázena a podmíněna státním nevolnictvím, zákazem cest do zahraničí, uzavřením hranic.

Čtenář se tam dočte o dalších podrobnostech tohoto pojmu, jako je třeba absence svobodných voleb, vysídlování, vyhánění původních obyvatel, zřizování koncentračních táborů atd.

Představitel jednoho hnutí (vzešlého z demokratických voleb a mající početné zastoupení v Parlamentu České republiky) neváhá s pojmem totalita žonglovat ve svém nekonečném projevu na půdě zákondárného sboru, který osobně považuje za žvanírnu (což jednoznačně svým přístupem potvrdil). Jedinec, který onen systém osobně nezažil, protože v době skutečné totality požíval privilegium legálního pobytu v zahraničí. Je to možná důvod, proč mu některé pojmy nejsou zcela jasné. Není to poprvé a obávám se, že nikoli naposledy.

Dalšími jedinci, kteří operují s pojmem totalita, jsou ti, kteří stojí před soudem za své projevy, v nichž vyzývají k násilí vůči demokraticky zvolené vládě, případně jedincům, kteří mají zásadně odlišné názory od jejich. Jsou zmateni, protože do svého zatčení a odsouzení považovali Českou republiku za prostor, kde mohli volně šířit své názory a představy o tom, jak má vypadat stát, v němž žijí. Jejich vize se střetla s literou zákona demokratické země, která na výzvy k násilí myslí ve svém trestním zákonu. Řečeno obrazně a jasněji, jimi udělená facka je naprosto v pořádku, zatímco pokud ji obdrží oni, jde o projev státního terorismu a zhůvěřilosti.

Pan předseda onoho hnutí i další (je jich samozřejmě mnohem víc, ale o to nyní nejde) se mýlí. V naší zemi není nikdo vyháněn ze svého obydlí a umisťován do sběrných (koncentračních) táborů. Občané ČR mohou volně vycestovat mimo území státu a mohou se do něj kdykoliv vrátit. Nejsou povinně indoktrinováni jakoukoli „filozofií“, nemusí povinně vyznávat přítulnost k vládnoucímu režimu. Mají možnost demonstrovat své postoje veřejně jak na shromážděních, tak i v médiích. V našem parlamentu byla donedávna strana, jejíž historická stopa se z let skutečné totality za ní táhla a zmizela z něj jen proto, že o ni voliči neprojevili dostatečný zájem. Pokud je mi známo, nikdo v naší zemi není vězněn za své politické názory. (Připomínám, že výzva k násilí vůči jinak smýšlejícím není politický názor, ale trestný čin.)

Doba skutečné totality je 34 let minulostí. Pamatují ji tedy ti, kterým je dnes padesát let a více. S plynoucím časem se z paměti vytrácejí některé negativní aspekty té doby a zůstává jistá nostalgie, daná vzpomínkami na mládí, což je normální funkce zdravého mozku.

O to více je zhovadilostí, pokud někdo dnes kartu totality vytáhne a snaží se těm, kteří to nezažili, namluvit, v jak strašlivé době žijeme. Může to mít a nejspíš má jistou volební přitažlivost.

Nicméně zhovadilostí to zůstává i proto, že onen zmíněný řečník/žvanil to nejspíš dobře ví.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka