Covid nám mizí, ale sláva, máme legionellu. Neděle Tomáše Vodvářky
06.11.2022
Foto: Pixabay
Popisek: Ilustrační foto
Zdá se, že podstatou našeho bytí je být neustále ve stressu. Covid už tak nějak přestává být salonféhig a tak je třeba zaplavit posluchače něčím, co je nové, relativně neznámé a nutně zneklidňující až děsivé.
Potřebujeme děsit. Je celkem lhostejné, budou-li to cikáni, muslimové, migranti atd. Musí to být zejména silně zneklidňující, pokud možno s nějakou statistikou, kolik to bude stát peněz, životů či jiných komodit.
Dneska již cikánská otázka (nebo romská chcete-li) už tak moc netáhne, islám se v naší zemi taky nějak nekoná i přes plamenné výzvy boje proti němu z úst echtovního Čecha, který horuje proti míšení té správné čisté české rasy. Covid, aniž bych chtěl snižovat jeho závažnost v posledních dvou letech, už také ztrácí na síle a dle tvrzení odborníků z infektologie z něj zůstane trvale přítomná hrozba, která bude na stejné úrovni jako chřipka.
I přes denní hlášení na Seznam.cz, kolik spoluobčanů je pozitivních, kolik je v nemocnicích a kolik zemřelo s pozitivitou na SARS-Cov 19 za poslední den, se zdá, že tato čísla už nikoho příliš netrápí. Vesele se sdružujeme v restauracích, MHD a divadlech a kinech, jedinec s rouškou na ústech působí jaksi podivínsky a rušivě.
Pravda, máme válku na Ukrajině, ale přiznejme si upřímně, že už nás to tolik nebere jako v jejích počátcích. Občas mrkneme, kde se nachází fronta, někdo přispěje na tank Tomáš a to je v obecné rovině vše.
Takže – přichází Legionella – smrtící bakterie, která bez antibiotik zahubí dle statistik 40 % nakažených. Nikde už není uvedeno, kolik zemře, pokud antibiotiky léčíme (troufám si říci, že pokud bychom neléčili antibiotiky kupříkladu streptokokovou infekci, byla by smrtnost vyšší). Původ je samozřejmě ve stojatých vodách a v tom, že snižujeme teplotu vody v bojlerech. Takže vše je jasné.
Pokud se začtete i do primitivní Wikipedie, zjistíte, že jde o běžnou bakterii, které je okolo nás přehršel. Její nebezpečí tkví v tom, že se pomnožuje ve vlhkém prostředí, ideálně ve vodních rezervoárech. Popsána byla před cca 50 lety, kdy se vyskytla na sjezdu veteránů v hotelu, kde předtím dlouho nikdo neupouštěl vodu.
V běžné domácnosti se pustí voda několikrát za den, teplá i studená. Sprchujeme se, čistíme si zuby, pereme prádlo, splachujeme atd. Po dlouhé dovolené se asi nikdo nenapije z vodovodního kohoutku, aniž by odpustil trochu vody z trubek. Pravděpodobnost onemocnění je tedy velmi nízká.
Přesto redaktor Tomáš Lánský z iDnes napsal šokující informaci. Očekávám diskusi v parlamentu, jak této nové hrozbě čelit, Nepochybně mnoho diskusních pořadů s roztodivnými odborníky ze všech možných profesí. To vše do doby, než někoho napadne, že nás začínají ohrožovat…. třeba lišky z Bavorského lesa.
Vložil: Tomáš Vodvářka