Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tulipány na stromě? Že je to nesmysl? Vůbec ne, právě teď je můžete vidět v Zoo Ostrava

01.07.2022
Tulipány na stromě? Že je to nesmysl? Vůbec ne, právě teď je můžete vidět v Zoo Ostrava

Foto: Pixabay

Popisek: Liliovník tulipánokvětý

Nevěříte? Přesvědčit se můžete na vlastní oči. V ostravské zoologické zahradě totiž v těchto dnech vykvetl neobvyklý strom s příznačným názvem liliovník tulipánokvětý, který vám může na první pohled připomínat křížence stromu a tulipánu. Najdete ho v blízkosti expozice Čitván, konkrétně u jedné z vyhlídek do venkovního výběhu hulmanů a medvědů.

Exoticky vypadající strom z čeledi šácholanovitých (Magnoliaceae) se většinou označuje jako liliovník, někdy také jako lyriovník (liriovník) a třeba i lyrovník. Někteří lidé se totiž přiklání k názoru, že část rodového pojmenování vychází z řeckého slova leirion (lilie), zatímco jiní vidí v jeho listech lyru, proto lyriovník.

Liliovník tulipánokvětý

Tato zajímavá rostlina má svůj původ v Severní Americe, a dokonce je i státním stromem státu Indiana. V Evropě je pěstován od roku 1663, v České republice je uveden v soupisu rostlin smíchovské botanické zahrady z roku 1776. Ve své původní domovině roste v listnatých lesích na bohatých kyprých půdách v říčních údolích.

 

Liliovník v Zoo Ostrava

Liliovník je považován za živoucí fosilii. Jde o starobylého zástupce krytosemenných dřevin vykazující znaky vývojově starších jehličnanů. Jeho fosilní záznamy pocházejí z mladších druhohor (křídy). Plodem liliovníku je jakási šiška, která se postupně rozpadá na stromě. Střídavě postavené listy mají čepel téměř čtvercovou se 4–6 laloky a poměrně dlouhým řapíkem. Zvoncovité květy, které připomínají květ tulipánu, jsou až 6 cm velké. Skládají se ze tří zelených kališních lístků a šesti žlutých korunních lístků s oranžovým pruhem. První květy se objevují na koncích větévek v květnu a v červnu ve stáří stromu 10 let. Květy jsou neodolatelným lákadlem pro včely. Pro svou velikost pohostí i několik včel najednou.

Celý strom dorůstá do výšky 40 metrů a dožívá se až 400 let. Je ceněným zdrojem dřeva, které se používá k výrobě nábytku. Pro jeho vysoký vzrůst a podzimní zbarvení listů jej v Americe také někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). Má také přezdívku „strom svobody“, poněvadž byl v období války za samostatnost hojně vysazován jako symbol úsilí o nezávislost.

Jubilejní návštěvník

V Zoo ale neoslavují jen vzácný strom, ale třeba i čtvrtmiliontého návštěvníka, který do její brány vstoupil v neděli 12. června. Že má ostravská zoologická zahrada a botanický park i mezinárodní návštěvnost dokazuje i fakt, že právě tento 250 000. návštěvník pochází z polských Katowic.

 

Jubilejní návštěvníci přijeli z polských Katowicfoto Zoo Ostrava

„Zoo Ostrava je pro obyvatele z polského příhraničí nejbližší zoologickou zahradou, ale v posledních letech přijíždějí turisté i ze vzdálenějších oblastí, jako jsou právě Katowice. Rodina jubilejního návštěvníka si pro svou cestu do zoo vybrala možnost přijet výletním vlakem pohornickou krajinou. Jeho trasa vede z polského Cieszyna přes Český Těšín po neveřejných uhelných vlečkách Ostravskokarvinského revíru do nově vybudované zastávky Josefova jáma – ZOO, která se nachází jen kousek od brány zoologické zahrady," upřesňuje Zoo. Rodina obdržela pamětní list a upomínkové předměty Zoo.

Letos Zoo přivítala 250 000. návštěvníka velmi brzy. I v historicky rekordním roce 2019 totiž přišel návštěvník s tímto pořadovým číslem až o několik týdnů později, konkrétně 1. července.

Další novinky

Zoo si pro své návštěvníky přichystala i další novinku, kterou je stavba nového parkovacího domu pro 200 aut. Počet návštěvníků Zoologické zahrady a botanického parku totiž postupně narůstá a narůstá i počet těch, kteří přijíždějí do zoo autem. Především o víkendových dnech je tak často kapacita stávajících parkovacích ploch naprosto nedostačující. Nový parkovací dům by se měl proto začít stavět už v následujících týdnech. Situován bude mezi parkovištěm č. 2 a parkovištěm č. 3, součástí stavby budou i toalety, včetně té bezbariérové.

Stavba s sebou ale přinese i určité komplikace, jako je uzavření dosavadního dolního parkoviště. Bát se, že nezaparkujete, je ale zbytečné – Zoo pro své návštěvníky dočasně zajistí dostatek náhradních parkovacích ploch. „Největší plocha se připravuje na ulici Topolová, kde bude moci denně parkovat více než 220 automobilů. O víkendech a svátcích mohou motoristé i nadále využívat parkoviště pro 60 vozidel u našeho dlouholetého partnera – Revírní bratrské pokladny a nově také část parkovací plochy Technických služeb Slezská Ostrava pro cca 40 vozů,” vysvětluje Zoo. Dnes mají motorizovaní návštěvníci před zoologickou zahradou k dispozici tři parkoviště s celkovým počtem přes 500 parkovacích míst.

 

Vizualizace nového parkovacího domu, foto Zoo Ostrava

Investorem stavby je statutární město Ostrava, které je zřizovatelem a majitelem Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Náklady na realizaci činí bezmála 140 mil. Kč. Hlavními kritérii pro výběr realizační firmy byla nejen cena, ale také délka výstavby. „Naším cílem je, aby stavební práce omezily maximálně jednu hlavní sezónu. Ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo 13 firem, zvítězila společnost PSG Construction, která slibuje postavit objekt za 43 týdnů. Takže v květnu příštího roku by měla být v provozu všechna parkoviště, včetně nového parkovacího domu. Víme, že dojde k určitému snížení komfortu bydlení v daném místě, a proto bychom chtěli všechny poprosit o trpělivost a pochopení,” vzkázala návštěvníkům i místním obyvatelům ostravská Zoo.

Parkovací dům je navržen jako dvoupodlažní, včetně možnosti parkování na střeše. Výškově bude dům navazovat na stávající parkoviště č. 2 a 3. S tím budou na následující půlrok spojeny i komplikace s provozem parkoviště č. 3 – toho, které je situováno nejdál od vstupu do Zoo. Toto parkoviště bude kvůli stavebním pracím od 20. června zcela uzavřeno.

Návštěvníci ale mohou pro cestu do Zoo využít i možnosti hromadné dopravy. Během letní sezóny bude o víkendech a svátcích v provozu autobusová linka č. 88, na které jezdí převážně atraktivní dvoupodlažní vozy, nebo již zmiňovaný výletní vlak pohornickou krajinou. K zoo jezdí i trolejbusová linka č. 104 v desetiminutových intervalech.

Zdroj: Zoo Ostrava

Vložil: Andrea Morkusová