Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bakala opět na tapetě: Táhni k čertu, píše starosta. A kandidátka za Úsvit rovnou přidává číslo miliardářova mobilu, 602314664

21.09.2013
Bakala opět na tapetě: Táhni k čertu, píše starosta. A kandidátka za Úsvit rovnou přidává číslo miliardářova mobilu, 602314664

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Zdeněk Bakala, finančník a uhlobaron

Bývalý jaderný fyzik se zkušenostmi z vedení mezinárodní firmy, starosta jedné z obcí za Prahou a předseda klubu středočeských krajských zastupitelů TOP 09 Věslav Michalik, který napsal virtuální dopis miliardáři Bakalovi, v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz komentuje, jak by se rozumný kapitalista měl chovat. To Olga Havlová, která za Úsvit kandiduje na severu Moravy, se rovnou rozhodla zveřejnit Bakalovo číslo, aby si to s ním prý mohli lidé vyřídit osobně…

Starosta Dolních Břežan u Prahy, člen TOP 09 a předseda klubu středočeských „topáckých" krajských zastupitelů Věslav Michalik napsal přes svůj blog na iDnes.cz dopis miliardáři Zdeňku Bakalovi, v posledních dnech značně přetřásanému kvůli společnosti OKD, která se rozhodla řešit své problémy uzavřením Dolu Paskov. Internetové lejstro vypadá zpočátku jako epopej o úspěšném podnikateli, v závěru už jako zklamání i pro ty, kteří miliardáře profesně uctívali.

Otevřený dopis Zdeňkovi Bakalovi

V roce 1995, kdy jsem pověsil vědu na hřebík a nastoupil jako analytik do Živnostenské banky, jste pro mně byl synonymem úspěšného finančníka. Opavský rodák, který emigroval do USA, vystudoval, vrátil se, vybudoval Patrii, úspěšnou a zcela soukromou finanční instituci, kterou nakonec úspěšně prodal jiné bance. Milionář. Příběh jako z učebnice.

Když jste spolu se svými přáteli kupoval za 10 miliard korun od Koláčka a Otavy skupinu OKD (chloubu českého hornictví), říkal jsem si, že máte v životě opravdu štěstí. Od samého počátku bylo zřejmé, že je to vskutku dobrý obchod. Když jste následně dokázali z bilance OKD získat desítky miliard korun díky rekapitalizaci, tedy novým úvěrům, tak jsem si říkal, že to je přesně to, o čem jsem četl v učebnicích podnikových financí. Následný prodej akcíí na burze byl rovněž jako podle učebnice a k tomu to vyneslo dalších 35 miliard korun čerstvého kapitálu. Navíc ještě přidejme ze skupiny OKD samostatně vydělených 44 tisíc bytů v hodnotě mnoha miliard a navrch pár dceřiných společností, jako OKD Doprava. Z hlediska učebnic ekonomie a finančnictví opravdu perfektně provedená restrukturalizace. A opravdu mimořádná finanční bilance pro akcionáře.

Kde je tedy problém? Proč máme horníky v ulicích? Proč se analytici a banky obávají o bankrot OKD? Proč je hodnota akcií na zlomku jejich hodnoty z doby jejich veřejného úpisu? Já vím, trh se změnil, ceny uhlí jsou nízko a ještě dlouho tam budou. OKD těží z velkých hloubek, těžba je drahá. Je to cyklický byznys. Ale nic z toho není překvapivé. Toto jsou dlouho známá či předvídatelná fakta. Tak kde je problém? Proč se úspěch mění v katastrofu?

Problém je v tom, že desítky miliard korun generovaných finančním inženýrstvím (rekapitalizace a prodej akcií na burze) odtekly mimo OKD. Problém je v tom, že OKD namísto vytváření rezerv na horší časy využilo dobré časy k výplatě dividend. Klíčoví akcionáři dali přednost vlastnímu rychlému výdělku a zmnohonásobení vlastní investice před stabilizací společnosti a společenskou zodpovědností. Většina těch peněz totiž neměla odejít z firmy, ale naopak měla ve firmě zůstat jako rezerva na špatné časy cyklického byznysu.

Narodil jsem se v Českém Těšíně, desítky let žiju v okolí Prahy. Doly a hutě si živě pamatuji. Koneckonců příbuzné stále ještě pravidelně navštěvuji, můj otec pracoval na koksovně celý svůj život a já sám jsem tam absolvoval řadu studentských brigád. Ostravsko je odsud daleko, kraj je to "razovity". To však nikoho neospravedlňuje k tomu, aby z něj vysál kapitál takovým dobyvatelským způsobem, že destabilizuje samotné základy fungování celého regionu.

Zdeňku Bakalo, čestné a chlapské řešení je vzít z OKD vytažených pár desítek miliard a zpátky je vrátit do důlní společnosti formou navýšení kapitálu. Tím OKD stabilizovat a zajistit jeho další rozvoj. Nechat to na českém daňovém poplatníkovi a čekat, že to udělá stát (viz odhadovaných prvních 6 miliard na útlum dolu Paskov) je řešení zbabělé. Chcete li udělat něco pro tuto zemi, ukažte, že skutečný kapitalista je společensky zodpovědný. Zodpovědný za svoji firmu, zaměstnance, region. Ukažte, že skutečný kapitalista není privatizátorem zisků a socializátorem ztrát. Jinak táhněte k čertu.

Odpověď nečekám...

Na otázku Parlamentních listů.cz, zda onen dopis poslal i ve skutečnosti, Věslav Michalik sdělil: „Neposlal a ani nečekám konkrétní odpověď. Spíše chci, aby se lidé zamysleli nad tím, kde leží společenská zodpovědnost každého, kdo dává lidem práci. V malých firmách jsou vlastníci velmi konzervativní. Měl jsem například osobní zkušenost s firmou GZ Digital (bývalé Gramofonové závody), které rovněž prošly opakovaně obdobnou finanční restrukturalizací. Jejich většinový vlastník je zároveň generálním ředitelem, je to průmyslník, většinu vydělaných peněz zpětně investuje do firmy.“ A na téma, jestli Zdeněk Bakala cítí nějaké emoce jako ti horníci a veřejnost, která se bojí bídy, dodal: „Jsem přesvědčen o tom, že Zdeněk Bakala cítí emoce, působil v této zemi dvacet let.“

Úsvit na to jde rázně: Volejte řediteli!

OKD, které vlastní miliardář Bakala s NWR, se potácí ve finančních problémech, kvůli nimž se bude uzavírat Důl Paskov. To ale vyvolává bouřlivé reakce napříč politickým spektrem. Mezi kritiky tohoto rozhodnutí patří i Okamurův Úsvit.

Olga Havlová, která za Úsvit kandiduje na severu Moravy, se proto rozhodla zveřejnit Bakalovo číslo, aby si to s ním mohli lidé vyřídit osobně. „Argument, že je těžba ztrátová, beru jako lichý. Rozumný byznysmen si přece nechá zálohu z tučných let, kterou pak může dočasně sanovat léta hubená, ale tento základní obchodní pud sebezáchovy se u pana Bakaly asi neprojevil. Není divu, když rozprodal všechny obslužné provozy, od teplárny počínaje až po kantýnu," kritizuje Bakalův styl podnikání a dodává rázně: „A koneckonců, dost bylo řečí, ať se pana Bakaly přímo zeptají, proč to nejde. Tady je na něj telefon: 602 314 664!"

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová