Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Roztomilé malé kravičky. Zoo Ostrava slaví mláďata nejmenšího plemene domácího skotu

09.02.2022
Roztomilé malé kravičky. Zoo Ostrava slaví mláďata nejmenšího plemene domácího skotu

Foto: Zoo Ostrava (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Telátko tura domácího dahomey

V lednu letošního roku přivítala ostravská zoologická zahrada hned dva vzácné přírůstky mláďat nejmenšího plemene domácího skotu na světě – tura domácího dahomey. Oblíbená interaktivní expozice Na statku má tak nové lákadlo nejen pro děti, roztomilost mláďat totiž učaruje i leckterému z dospělých. Telátka dahomey ale nejsou jedinými ostravskými úspěchy. V loňském roce se Zoo podařilo odchovat 1823 mláďat 135 druhů zvířat.

Obě telátka se mají čile k světu a pokud příliš nemrzne, najdete je společně s celým stádem nejčastěji venku. Podívat se ale můžete i do jejich stáje, která je nyní po nutném uzavření z důvodu porodu opět plně přístupná veřejnosti.

Plemeno dahomey pochází ze západní Afriky, do Evropy se tento tur dostal začátkem minulého století z dnešního Beninu. Zajímavostí je především jeho malý vzrůst, který v kohoutku ani v dospělosti nepřesáhne 80–110 cm. Při narození váží telátka kolem 15–20 kilogramů, v dospělosti pak 150–180 kilogramů u samic a 250–300 kilogramů u samců. Dožívají se 25–30 let. V Zoo Ostrava se s nimi můžete potkávat již od roku 2012.

 

Telátko tura domácího dahomey s maminkou

Na statku

Oblíbená expozice Na statku, ve které na vás telátka čekají, vznikla kompletní přestavbou původní dětské kontaktní Zoo, během níž se celý její areál rozšířil a více otevřel veřejnosti. Dnes zde můžete navštívit nejen stáj s krávami, králíky a morčaty, ale i nový hrací koutek s lanovou soustavou nebo třeba interaktivní model krávy v životní velikosti.

Na děti se tam těší i přítulné stádo kamerunských koz a oveček, včetně stále populárnějšího plemene českých valašek, které jim budou vděčné za každé pohlazení i pamlsek v podobě připravených granulí z automatů. Nechybí dvě nová plemena prasete domácího, která obývají samostatné výběhy. Do ohrady zvířat se bez problémů dostanou i vozíčkáři a maminky s kočárky, k dispozici je zde i nové sociální zařízení včetně toalet pro handicapované.

 

Kůzle z expozice Na statku

Rekapitulují loňský rok

V loňském roce žila zoologická zahrada především oslavami 70. výročí svého založení, představila ale i řadu novinek a vzácných přírůstků. Podle webových stránek Zoo tak počet chovaných druhů vzrostl meziročně o 11 na 442 druhů (v roce 2020 to bylo 431) a počet chovaných jedinců dosáhl čísla 5 678 (v roce 2020 to bylo 5022).

Mezi odchovanými druhy nechybělo mládě ocelota, damanů, komb nebo třeba kriticky ohrožených prasat visajánských, obdivovat jste ale mohli i malého ibise šedokřídlého, zoborožce kaferského, supa mrchožravého, jeřába královského nebo mládě vzácného papouška ara arakanga.

„Jako jediná zoologická zahrada v České republice chováme i jeleny barasinga, jejichž chov koordinujeme v rámci celé Evropy,” doplnila své úspěchy Zoo. K velice cenným odchovům patří i vůbec první odchov dvojčat lemura mongoze a pandy červené v historii Zoo a prvoodchov sladkovodní želvy chrámové, která je v přírodě reálně ohrožena úplným vyhubením.

 

Voliéra La Pampa

Nové expozice i ocenění Stavba roku

Zoo nezahálela ani v budování nových výběhů a neustálém vylepšování těch stávajících. Nedaleko vchodu vznikla nová expozice s jaky domácími i další část botanické expozice Zahradní umění Dálného východu, ve výběhu slonů přibylo prostorné stínidlo a k úspěšnému dokončení dospěla i rekonstrukce zadní části pavilonu Tanganika, v níž se proto na jaře opět může otevřít oblíbená noční expozice.

„V blízkosti pavilonu Tanganika pokračovala i výstavba dvou chovatelsko-expozičních zařízení pro vzácné primáty – makaky lví a gibony bělolící, jejichž dokončení bychom se měli dočkat v průběhu letošního roku,” doplňuje Zoo. Voliéra La Pampa vybudovaná v roce 2020 v rámci chovatelského komplexu Jižní Amerika získala v roce 2021 titul Stavba roku, který každoročně vyhlašuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

S úspěchy ještě nekončíme

Zoo se ale může pochlubit i dalšími úspěchy. Po sedmi letech získala sošku Bílého slona – ocenění za mimořádný chovatelský úspěch v českých a slovenských zoologických zahradách, a to za odchov vzácné mexické rybky jelečka teuchitlánského.

 

Pohled na Zoo

I přes ztížené podmínky způsobené probíhající pandemií proběhlo v roce 2021 více než 140 transportů zvířat. Tím největším dovezeným do Zoo Ostrava se stala žirafa Rothschildova – samec ze Zoo Poznaň. Nejmenším druhem, který odcestoval naopak do světa, byla v přírodě vyhubená plata Couchova, s jejímž odchovem se ostravské Zoo nebývale dařilo. Rybka zamířila do Tierparku Berlín a do Zoo Lipsko. V dubnu do Ostravy přibyl i nový chovný samec makaka lvího ze Zoo Duisburg a ani ne o měsíc později sem přicestoval i tříletý samec lva indického z Frankfurtu.

Všechna zvířata i novinky v infrastruktuře Zoo však nejlépe uvidíte na vlastní oči. V únoru je otevřeno každý den od 9 do 16 hodin, pokladny a pavilony se uzavírají o hodinu dříve.

Vložil: Andrea Morkusová