Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo chce nastolit nebe na Zemi, stvoří peklo aneb Dobro a zlo v nás. Neděle Tomáše Vodvářky

21.11.2021
Kdo chce nastolit nebe na Zemi, stvoří peklo aneb Dobro a zlo v nás. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Pixabay

Popisek: Znáte Tři moudré opice? Mizaru si zakrývá uši, Kikazaru ústa a Iwazaru oči. Jednou z jejich interpretací je neodporování zlu, které odjakživa začíná přebírat vládu nenápadně. Diskuse se mění v konfrontaci. Tolerance je chápána jako projev slabosti. Narůstá agrese vůči každému jinému názoru, než tomu jedinému ‘správnému‘. Stále více se prosazuje diktát ve jménu ‘všeobecného dobra‘. Nepřipomíná vám to něco?

VIDEO Starý indián vypráví svému vnukovi o dvou vlcích uvnitř každého člověka. Jeden je zlý a druhý dobrý. „A který zvítězí?“ ptá se vnouček. „Ten, kterého krmíš,“ zní odpověď starce.

Malé dítě v rodině v okamžiku, kdy začíná chápat okolí, má ony dvě krajní polohy naprosto přesně definované. Pohádky jej v tomto duálním světě jenom utvrzují. Na jedné straně statečný princ a na druhé drak či černokněžník. Krásná princezna proti intrikánské čarodějnici. V pohádkách je zlo vždy dobrem poraženo a dítě zklidněno usíná.

Posléze při dospívání jedinec s údivem zjišťuje, že se v hloubi jeho nitra objevují temné stránky, o nichž tak úplně neví, kde se objevily. I rodiče, zpočátku symbol dokonalosti a jistoty v doposud nepoznaném světě, se začínají jevit rovněž rozpolceně, se svými dobrými i špatnými stránkami. Zjišťuje, že je sice schopen velkých činů až na samou hranici sebeobětování, současně však umí provést i cosi, za co se v hloubi duše stydí a o čem ví, že není vůbec správné.

Už Písmo nám poskytuje mnoho příkladů, že se tak děje od prvopočátků dějin. Abrahám, člověk spravedlivý a praotec všech Židů, od sebe odežene svou druhou manželku Hagar i se synem Ismailem, David nechá kvůli chtíči ke krásné Betsabé zabít jejího manžela Uriáše. Šavel pronásleduje v první fázi svého veřejného života křesťany, aby po prozření pro Krista jako apoštol Pavel zemřel. Všichni jmenovaní přes své poklesky svým způsobem plní svá poslání a jejich skutky jsou pro křesťany poučením a jsou čteny při bohoslužbách. Jinak řečeno, i tito mravní velikáni měli své temné stránky.

I moderní doba zná podobné přemety. Kupříkladu Josef Mengele, nacistická zrůda z Osvětimi, byl jako voják velmi statečný a na frontě nasadil svůj život, aby vysvobodil vojáky z hořícího tanku. Heinrich Himmler byl ještě ve dvacátých letech 20. století hluboce věřícím katolíkem. V svém deníku napsal: „Budu vždy milovat Boha a modlit se k němu. Bůh mi bude nadále nápomocen ve všech mých pochybnostech.“ Říká se, že velitel koncentračního tábora Osvětim Rudolf Höss před svou popravou upřímně a hluboce litoval svých činů (dlouho nebyl nikdo, kdo by jej vyzpovídal, to jen na okraj).

Rozličné ideologie slibují, že po konečném vítězství zavedou ideální spravedlivou společnost. Katolická nauka říká, že ráj nastane až po skončení věků, nikoli během nich. Zdá se, že dějiny jí dávají za pravdu, neboť každý pokus o nastolení úplné světské spravedlnosti končí tragédií, většinou vyhlazováním těch, kteří nejsou ´naši´. Karl Popper říká, že kdo chce nastolit nebe na Zemi, stvoří peklo. Tento proces provází lidstvo od nepaměti a počátek 21. století není výjimkou.

Letos je to padesát let od jednoho z nejznámějších psychologických pokusů. Americký psycholog Phillip Zimbardo připravil experiment, který je dnes znám pod názvem Stanfordský vězeňský pokus. Rozdělil 24 zcela normálních a vzdělaných mladých lidí do dvou skupin, na vězně a dozorce. Byly dány předem stanovené podmínky, za kterých budou obě skupiny koexistovat. Nesmělo být použito fyzické násilí. Po pěti dnech byl experiment přerušen, a to pro vzrůstající brutalitu ´dozorců´, psychický kolaps jednoho z ´vězňů´ i pro vzpouru. Pozorovatelé byli šokováni, jak rychle došlo u psychicky vyrovnaných mladých studentů k zhroucení základní etické výbavy, a to i přesto, že všichni věděli, že jde o pokus, a nikoli o realitu.

 

Stanfordský vězeňský experiment:

Podle experimentu doktora Zimbarda byl v roce 2015 natočen stejnojmenný psychologický thriller, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance včetně ceny za nejlepší scénář, na němž se Zimbardo podílel

Zdá se, že za jistých okolností se z každého člověka může stát bestie, a záleží jen na okolních podmínkách. Jedinou možností, jak čelit zlu v sobě, je nenechat je do sebe vůbec vniknout. Současná doba je plná nenávisti vůči všemu odlišnému (rasa, náboženství, filozofické zaměření) a člověk málo imunní se snadno nakazí zlem, které vytěsní jeho dobré stránky. Naopak je třeba hledat okolo sebe ony pozitivní příklady, jakkoli se zdají být nevýznamné a na první pohled směšné. Přemožením zla ve vlastním nitru nakonec převládnou ty dobré stránky každé lidské bytosti.

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka