Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Horko v černé Ostravě: Bakala tu vydělal stamiliardy! Ať kouká něco vrátit, křičí horníci, iniciativy, hejtman i politici

18.09.2013
Horko v černé Ostravě: Bakala tu vydělal stamiliardy! Ať kouká něco vrátit, křičí horníci, iniciativy, hejtman i politici

Foto: Daniela Černá

Popisek: Úterní demonstrace byla bouřlivá.

Horníci se v úterý v Ostravě vydali na protestní pochod a demonstraci za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. Na tuto informaci reagovala iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ ProAlt a vydala tiskovou zprávu. V ní se staví za odprodej dolu Paskov státu za korunu nebo vlastnictví dolu zaměstnanci. Takovou variantu považuje ProAlt za cestu k „dělnické demokracii". K řešení problému vyzývá Zdeňka Bakalu i hejtman. Také místopředseda ČSSD Hašek má stejný názor. Zato lídryně Hlavu vzhůru Bobošíková viní Kalouska a Sobotku…

Společnost New World Resources, která částečně patří i Zdeňku Bakalovi, se rozhodla uzavřít důl Paskov na Frýdecko-Místecku, protože ve střednědobém výhledu důl prý zřejmě nebude konkurenceschopný. Firma to oznámila v úterním prohlášení, podle něhož bude ještě o podmínkách uzavření jednat s českou vládou a dalšími zúčastněnými stranami.

Právě plány na uzavření Dolu Paskov přiměly v úterý odpoledne odhadem dva a půl až tři tisíce horníků nejen z Karvinska a samotného Paskova, ale i jejich kolegy z Mostecka a další odboráře, aby přijeli na demonstraci do Ostravy.

My chceme kopat… Ne ale vaše tunely

„Divíte se? Chtějí nám vzít práci. Už nemáme kam ustupovat," říká odhadem pětačtyřicetiletý havíř z Paskova, který se představuje jako Pavel. Nadává přitom na šéfy OKD. „Proč v minulých letech nakupovali drahou techniku a vyváděli peníze z OKD? Teď přišel horší rok a oni nám chtějí snížit platy o dvacet procent. To si máme nechat líbit? A šéfové OKD? Věděli, že budeme demonstrovat. Místo, aby s námi mluvili, utekli do Holandska, kde mají mít nějaké důležité jednání," zlobí se horník a vrací se zpátky do průvodu. Jeho slova jakoby kopírovala nápis na jednom z transparentů, který je zároveň vzkazem šéfům OKD: „Hej vy tam!!! My chceme kopat… Ne ale vaše tunely."

Když průvod přichází na Prokešovo náměstí, je cítit zlobu horníků ještě silněji. Slova odborového předáka Jaromíra Pytlíka, který kritizuje vlastníky OKD, že se k havířům obrátili zády, vyvolávají souhlasný potlesk, který se mísí s pískotem na adresu vedení šachet. „Chceme to, co nám náleží. Jednali jsme s nimi a navrhli jsme vstřícný krok. Že si necháme snížit platy o sedm procent. Oni ale místo vstřícnosti přišli s tím, že nám sníží platy o dvacet procent a sníží nám sociální výhody. To si líbit nedáme," hřímá odborář a havíři hlasitě reagují.

Emoce tlumila přítomnost policejních těžkooděnců

I když je v té době protest ještě relativně klidný, nervozita mezi demonstranty je patrná. Když organizátoři demonstrace krátce před šestnáctou hodinou přečtou protestní prohlášení a chtějí je společně se symbolickou rakví doručit do nedaleké budovy, kde ještě nedávno sídlilo vedení OKD, dav se pomalu rozchází.

Pak se ale několik desítek rozzlobených havířů rozhodne dostat až do budovy a ani organizátoři demonstrace jim v tom nedokáží zabránit. Vyhrocenou situaci zklidňuje přítomnost policejních těžkooděnců. „To se nemělo stát. Chlapi jsou ale strašně nervózní. Mají strach o práci a to pak člověk vybuchne raz dva. Snad se ale nikomu nic nestalo," pokyvuje pochybovačně hlavou jeden z demonstrantů, který se snaží své kolegy mírnit a uklidňovat.

Podle ostravské policejní mluvčí Gabriely Holčákové se v závěru demonstrace situace vyhrotila. „K jejímu zklidnění přispěla jak komunikace odborářů, tak antikonfliktního týmu a současně přítomnost policistů speciální pořádkové jednotky. Situace byla stabilizována, k zákroku „těžkooděnců" ale nedošlo," uvedla mluvčí. Při protestech podle ní došlo k poškození skla budovy. „Protiprávní jednání je dokumentováno, zatím nebyla specifikována výše škody," uvedla ve své zprávě policejní mluvčí.

Reakce politiků jsou jasné - Bakalo, teď pomoz

Michal Hašek se vyjádřil stručně: „Problémy OKD by měl primárně řešit a finančně šanovat nynější vlastník, tedy především pan Bakala. Pokud to nezvládne a bude muset pomoci stát, neumím si představit finanční či jinou pomoc státu do nynější vlastnické a manažerské struktury OKD. Je evidentní, že na Ostravsku hrozí vážný sociální problém a do věci by se ihned měla angažovat ještě Rusnokova vláda, není čas čekat několik týdnů na volby a na ustavení politického kabinetu. Bakala by měl co nejdříve představit záchranný plán, pokud nějaký má,“ sdělil.

To stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban vidí napjatou situaci na Ostravsku rovnou jako manažerské selhání vedení OKD: „Situace v Moravskoslezském kraji, o které jsem detailně informován, je vážná. Nejen, že hrozí ztráta pracovních míst horníků v souvislosti s problémy v OKD, ale návazně je rozkmitána perspektiva v dalších firmách na Ostravsku. Důvodů je samozřejmě celá řada, například těžba břidlicového plynu v USA či masivní dovoz levného uhlí do Evropy. Tento problém je umocněn špatným hospodařením OKD. Pravděpodobně špatná manažerská rozhodnutí, zdá se, přibližují podnik k možným dramatickým horizontům. Nelze se proto divit, že zaměstnanci veřejně vyjadřují značnou nespokojenost. Základním řešením musí být odpovědnost vlastníků se o firmu a její perspektivu včetně zaměstnanců postarat. Zisky z minulých let by měly být využity k překlenutí současných ekonomických problémů.“

ProAlt: Bakala potíže nepocítí

Tisková zpráva iniciativy ProAlt poukazuje na to, že za časů prosperity vydělával Důl Paskov managementu společnosti a miliardáři Zdeňkovi Bakalovi desítky miliard korun. „Nyní, když kvůli poklesu světových cen uhlí hrozí v tomto dole snižování hornických platů o 20 % a propouštění, je Bakalovi zatěžko uvolnit alespoň malou část těchto zisků na zachování hornických mezd a pracovních míst,“ kritizuje ProAlt vývoj na Ostravsku.

Mluvčí ProAltu Jiří Karen zdůrazňuje protiklad, který prý na Paskově doslova bije do očí: „Bakala a nejvyšší management firmy potíže nepocítí; miliardy, vytěžené z dřiny námezdně pracujících, jim zajistí luxus a pohodlí na mnoho dalších let.“

Zpráva vyzdvihuje dřinu horníků, kteří „mnoho let riskovali v dolech své životy a nebezpečná práce mnohým z nich zničila zdraví“. Právě jim ProAlt vyjadřuje plnou podporu.

Varianty řešení

„Iniciativa ProAlt vítá návrh ČSSD, aby vlastníci Dolu Paskov investovali část zisků dosažených v minulých letech zpět do dolů ohrožených krizí,“ píše se v prohlášení.

A zmiňuje i další alternativy, pokud vlastníci od snížení mezd a propouštění neustoupí. Zde zmiňuje návrh stínového ministra financí za ČSSD Mládka odprodat Důl Paskov za korunu státu nebo konkurs.

ProAlt pak přichází ještě s dalším revolučním návrhem, a to dát důl do rukou zaměstnanců. „O demokracii musíme usilovat nejen v politice, ale i na pracovišti. Despotismus na pracovištích vede nutně ke zničení demokracie. ProAlt proto bude především podporovat snahy horníků v jejich zápasech o uplatnění principů sebeorganizace. Při záchraně Dolu Paskov to znamená vedle možnosti odkoupení dolu státem také jeho přímé vlastnictví zaměstnanci,“ píše se ve zprávě.

Cesta k dělnické demokracii

Zástupce ostravského ProAltu Petr Rohel k tomu uvádí příklad Mondragonské družstevní korporace a dodává: „Je to začátek cesty dělnické demokracie, s jejíž pomocí se může podařit udržet pracovní místa a stálé mzdy.“ Tváří v tvář ekonomické krizi totiž vychází najevo, že právě samospráva pracujících může být alternativou, s jejíž pomocí mohou krizi překonat. „Nebojme se bok po boku s horníky společně zapojit do boje proti postupu vlastníků OKD!“ Takovou výzvou končí tisková zpráva iniciativy ProAlt.

Kritická situace těžařského gigantu OKD se nemusí vyřešit ani tím, že by stát převzal nejohroženější důl Paskov. Společnost má velké dluhy a nadále prodělává, ročně v řádu miliard. Navíc se nezdá pravděpodobné, že by se situace na trhu s uhlím nějak dramaticky zlepšila. Čím dál více lidí začíná říkat, že by se do řešení problému měli svým majetkem vložit i majitelé společnosti v čele se Zdeňkem Bakalou.

Demonstrace ostravských horníků má přimět vládu, aby řešila kritickou situaci kolem dolu Paskov. Ten výrazně prodělává a vedení společnosti OKD už ohlásilo jeho zavření, které připraví o práci tři tisíce horníků.

Server Aktuálně.cz však píše, že ani případná pomoc státu Paskovu by nemusela vyřešit problémy těžařského gigantu, o kterých se v poslední době mluví čím dál častěji. Společnost drtí vysoký dluh její mateřské společnosti NWR, ovládané známým miliardářem Zdeňkem Bakalou. Dluhy mají činit v přepočtu 25 miliard a splácet je může pouze z těžby uhlí, protože jejich koksovna OKK rovněž prodělává.

Bakala má prý vysoké ztráty

Ztráty z nákladné těžby v obtížných geologických podmínkách jsou přitom kvůli trvale klesající ceně uhlí na trzích velmi vysoké. Jen za první pololetí letošního roku se podle informací serveru mělo jednat o tři a půl miliardy, a to nejsou započítány úroky z půjček a úvěrů.

Experti přitom varují, že i kdyby se se pokles cen uhlí podařilo zvrátit, nikdy už se nedostanou na úroveň, kde byly před ekonomickou krizí. S tím se podle tiskového mluvčího smiřuje i sama OKD. A je otázkou, jak se společnost za těchto okolností popere se svým dluhem, i kdyby ji stát zbavil ztrátového dolu Paskov.

Firmě prý totiž navíc rychle ubývá hotovost. Do kritické situace se může dostat již na jaře, neboť letos s předstihem vyinkasovala (a hned použila) peníze za uhlí, které vytěží v příštím roce pro svého klíčového zákazníka. Navíc má firma vysoké náklady na úhradu půjček a udržování techniky, nakoupené v tučných letech.

V regionu proto sílí hlasy, že by se na řešení problémů měl podílet i jeden z klíčových vlastníků NWR, miliardář Zdeněk Bakala. „Jsem přesvědčen, že majoritní akcionáři by se měli na sanaci firmy rovněž podílet,“ říká už i moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. Podnikatel však místo investic na Ostravsko rozvíjí jiné projekty - nakupuje média či luxusní obchody s oblečením a rozvíjí developerské projekty. 

Vinu nesou ti, co levně privatizovali

Lídryně pravicového volebního bloku Hlavu vzhůru! Jana Bobošíková míní, že k odpovědnosti za dění v OKD by se měli přihlásit Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek, kteří podle ní nesou odpovědnost za to, že státní podíl v OKD byl privatizován pod cenou. Podle Bobošíkové je nutné se ale smířit s tím, že se nyní těžit nebude.

Kvůli snižujícím se výkupním cenám uhlí, které způsobila mimo jiné těžba břidlicového plynu v USA, se nyní New World Resources, vlastník OKD, nachází v krizi. Pokud by zkrachovalo OKD, o práci může přijít návazně až 71 tisíc lidí, v Moravskoslezském kraji OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí.

Stát prý mohl kvůli Sobotkovi a Kalouskovi přijít až o 20 miliard

Podle Bobošíkové by měli převzít odpovědnost tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD a tehdejší šéf rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek, který byl tehdy za KDU-ČSL součástí koalice. V roce 2004 totiž došlo k prodeji zbytku státního podílu v ODS firmě Karbon Invest, kterou záhy koupila RPG Industries spojovaná s miliardářem Zdeňkem Bakalou, který je přítelem předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga a sponzorem TOP 09.

„Dlouho upozorňujeme na to, že OKD bylo v roce 2004 prodáno pod cenou a že klíčovou roli v tom sehrál tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD. A předpokládám, že i šéf rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek z tehdy koaliční KDU-ČSL. Kdo jiný než šéf rozpočtového výboru by měl kontrolovat, aby se státní majetek neprodával pod cenou? Podle sdružení Byty OKD i dle mého názoru tak stát mohl přijít až o 20 miliard. Kalousek se Sobotkou budou tvrdit, že OKD mělo cenu čtyři miliardy, my budeme tvrdit, že mělo cenu 24 miliardy,“ řekla ParlamentnímListům.cz Bobošíková.

Bobošíková připomíná, že spolupracovala na podávání trestních oznámení i pomáhala sdružení Byty OKD, které hájí zájmy 103 tisíc nájemníků v necelých 44 tisíc bytech OKD, při podávání žalob.

Ernst & Young ohodnotilo OKD na 52 miliard

Jde o to, že stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest, za níž stáli tři majoritní vlastníci firmy v čele s Viktorem Koláčkem. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou. Sdružení nájemníků tvrdí, že byl Bakala s Karbon Investem domluvený na „výhodné“ koupi už před privatizací, obě strany to odmítají.

Ocenění firmy Ernst & Young z roku 2005 ohodnotilo OKD dokonce na 52 miliard korun. Ocenění znalecké firmy Novota celých OKD je vyčísleno na téměř 22,5 miliardy, tedy na trojnásobek ceny, jež v přepočtu na akcie dostal stát. Důvodem k tehdejšímu vzniku posudku byl výkup zbylých minoritních akcionářů.

Je nutné říci lidem pravdu: Těžit se nebude

„Lidé se díky propadu ceny uhlí nyní bojí o práci. Já jsem velmi zvědavá, s jakými řešeními problému nezaměstnanosti přijdou ti dva, tedy Kalousek se Sobotkou. Nesou odpovědnost za to, že podíl OKD byl prodán v rozporu s pravidly hospodářské soutěže,“ říká Bobošíková.

Podle ní by ale nyní neměl stát řešit problém OKD přímo. Nemá cenu zachraňovat těžbu uhlí, když se jeho prodej nevyplatí. Nesouhlasí tak se státní pomocí OKD, ani se zestátněním některého dolu. Podle ní musí stát obecně pomoci podnikání, aby zde lidé našli práci v jiných odvětvích. Proto musí podle Bobošíkové stát ulevit podnikatelům, aby mohli dát lidem práci.

„Blok Hlavu vzhůru! řešení má, i když víme, že je to řešení bolestné a nepopulární. Jakákoli takzvaná sociální těžba či zestátnění je něco, co těm dolům a jejich zaměstnancům stejně dlouhodobě nepomůže a pracovní místa jim dlouhodobě nezachová, pouze to oddaluje řešení problému. To jsou líbivé, ale naprosto falešné sliby, které situaci dlouhodobě zhorší a nevyřeší. Pokud situace na trhu je taková, že o uhlí není zájem, tak by měl vlastník dolů své doly nejspíš zavřít. Ale pozor, náklad na zavření by neměl nést stát, ale jejich majitel, který z nich měl v předchozím období vysoké zisky,“ podotýká Bobošíková.

Chybějící peníze z privatizace šlo využít na rekvalifikace

„Tady je nutné říct lidem pravdu. Pak vytvořit podmínky pro vytvoření pracovních míst, ale hornická to nebudou, protože o uhlí zkrátka není zájem a nevyplatí se ho těžit. Nemůžete dotovat podnik, který se neuživí. Pan Bohuslav Sobotka i Miroslav Kalousek už ukázali, co dokážou, tedy že hluboko pod cenou prodali doly. Ty peníze, o které přišel stát, nyní mohly jít na rekvalifikace lidí, na státní zakázky směřují do budování silniční sítě, mohly být určitým polštářem zmírňujícím dopady uzavření těžby. Kalousek a Sobotka by tedy měli vysvětlit, proč to prodali pod cenou a jak budou řešit tento problém. Jestli pan Sobotka prodal doly pod cenou a někomu je de facto daroval za babku a nyní by chtěl ještě dávat peníze daňových poplatníků na záchranu nezachranitelného, to bych považovala za vrchol pokrytectví, arogance a drzosti,“ zdůraznila Bobošíková.

Bobošíková příliš nevěří, že by se nyní podařilo získat prostředky zpět, pokud by soudy rozhodly, že privatizace proběhla protiprávně: „Zaprvé jsem skeptická k tomu, že by se podařilo nějaké peníze vysoudit. Ale především je nutné zdůraznit, že žádná pokuta nevytvoří pracovní místa na Ostravsku a žádná pokuta nedonutí světové trhy, aby kupovaly uhlí. To je realita, kterou je nutné otevřeně lidem říct. Pokud tuto realitu někteří politici zastírají, tak lžou svým voličům. To my dělat nebudeme.“

Lukáš Petřík a redakce, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová