Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sledovat youtubery? Jako byste si dali dvoutýdenní lobotomii, říká raketa z Ostravy, muzikant i herec, kterému přezdívají ´nový Menšík´. VIP skandály a aférky

03.08.2021
Sledovat youtubery? Jako byste si dali dvoutýdenní lobotomii, říká raketa z Ostravy, muzikant i herec, kterému přezdívají ´nový Menšík´. VIP skandály a aférky

Foto: Petr Hrubeš

Popisek: Štěpán Kozub na jednom z promo snímků, které se fotily při loňském vydání alba Prásknu bičem

FOTO, VIDEO Tohoto mladíka je dnes všude plno. Zanedlouho půjde do kin jeho film Shocky & Morty, točí se Grand Prix, kde hraje opět hlavní roli, do toho o sobě dává vědět díky divadelnímu projektu Tři tygři ve svém divadle v Ostravě. Vyložený krasavec to opravdu není, ale režiséři se shodují, že je skvělý herec. V televizi má již spoustu zářezů, od Případů 1. oddělení přes Policii Modravu, Lajnu a Zločiny Velké Prahy, samé spíše štěky, větší role ho ale ještě čeká. Na stříbrném plátně debutoval v méně známém filmu Pirko, objevil se i v Hřebejkově Zahradnictví (v roce 2017), nyní už hraje hlavní role – v dobrodružné komedii Shoky & Morthy: Poslední velká akce, která bude mít premiéru ve čtvrtek, poté v Prušinovského road movie Grand Prix, jenž uvidíme až příští rok.

Přesto – Štěpánu Kozubovi nemusí na výsledcích castingů zas až tak záležet, když na to přijde, natočí si film sám. Tragikomedie Volným pádem, kterou napsal, režíroval a ztvárnil jednu z rolí, původně mířila do kin, „vzhledem k situaci“ (covidové, patrně) je ale k dispozici výhradně na digitálním jevišti MirPlay.cz (což je web, nebo spíše internetová televize ostravského divadla Mír, jehož je Štěpán uměleckým šéfem).

 

„Zpočátku jsem myslel, že píšu černou komedii. Když ale film začal reálně vznikat, došlo mi, že je to čistá tragikomedie,“ řekl k Volnému pádu, příběhu nesmělého pokladníka, Štěpán Kozub.

Ve filmu Shocky & Morty hraje s Jakubem Štáfkem: „Oba s Kubou nás oslovil režisér Andy Fehu, který se rozhodl uchopit tématiku youtuberů a youtuberství, které je hrozně populární teď u nás. Já se přiznám, že nahlížím na youtuberství s odstupem. I když mi lidé říkají, že jsem sám youtuber, když mám Tři tygry na Youtube. Já se ale úplně za youtubera nepovažuji. Pro mě je youtuber patnáctiminutové video, ve kterém rozbaluji boty a ukazuju, co jsem snídal,“ konstatoval. Přípravě dal všechno: „Já jsem si musel jako studijní materiál nakoukat spoustu youtuberů, protože jsem to do té doby nesledoval. Když jdu na Youtube, poslouchám muziku, koukám se na skeče, takže jsem si dal půlroční maratón česko-slovenského Youtube. Je to jako byste si dali dvoutýdenní lobotomii.“

 

„Komediální žánr mi nikdy nebyl cizí, avšak tentokrát je v příběhu mnohem víc legrace než kdy dřív. Chemie mezi Jakubem Štáfkem a Štěpánem Kozubem je doslova podmaňující a nemohu se na jejich výkon před kamerou vynadívat,“ prohlásil režisér Andy Fehu.

Obézní klouček

Štěpán je typický a hrdý Ostravák, vyrůstal ale jinde: „Jako rodina jsme byli pospolití, a protože z Javorníku pocházel můj tatínek, vyrůstal jsem v prostředí velké rodiny. Vždy nás všude bylo hodně, bratranců a sestřenic jsem měl spoustu. Akce jako zabijačka byly běžné a hodně času jsem trávil v přírodě.“ Škola ho příliš nebrala: „Byl jsem malý, obézní, blonďatý klouček. A neučil jsem se nejlíp. Škola mě nebavila, zato akce po škole nebo před školou ano. Nebyl jsem grázl, ani jsem neměl problémy s chováním, ale řeči učitelů jsem nebral moc vážně. Což je asi provokovalo. Přišlo mi zbytečné se učit, spíš mě bavilo si z toho dělat legraci.“

 

Hrdý Slezan. Foto se svolením: Štěpán Kozub

Začal recitací

Na základce prý dlouho nevěděl, co se sebou: „Měl jsem dost pošramocené sebevědomí. V tu dobu mi paní učitelka češtiny navrhla, že když pořád něco komentuju, ať zkusím recitovat na základní umělecké škole. Přišlo mi to šílené, ale šel jsem tam. Tamní ředitelka mi sebevědomí, které mi na základce brali, dodala. Řekla, že to, že rád mluvím a rád se vyjadřuju slovem, není špatně.“ Při nástupu na konzervatoř ještě trpěl značnou nadváhou, vážil prý 115 kilo. Právě na konzervatoři mu ale kila vadila v pohybu a tanci, zapřel se a zdravým způsobem je shodil.

 

S Kryštofem Hádkem ve filmu Grand Prix, foto Falcon

Z učitele parťák s nekorektním humorem

Na konzervatoři se potkal s parťáky ze Tří tygrů, Robin Fero byl jeho spolužák a Albert Čuba učitel: „Původně vzniklo jako snaha vymanit se ze stálého divadelního proudu a zkusit si trochu něco jiného. Skeče jsou postavené na improvizaci a já ani nevěděl, zda jí budu schopen. Jestli nebudu trapnej nebo blbej. Ale Albert byl můj profesor na konzervatoři, učil mě jevištní pohyb, takže mě asi odhadl.“ S Albertem Čubou měli dokonce tolik odvahy, že se rozhodli založit v Ostravě divadlo: „Kino tu bylo původně, ale pak zde Vietnamci provozovali tržnici. Místo bylo dost zdevastované, takže když mi jej Albert Čuba poprvé ukázal, byl jsem dost zděšen. Tady že by se dalo hrát divadlo? Ale Albert je vizionář a snílek, který když si něco umíní, taky to udělá, a já mu věřím.“

 

Štěpán Kozub na dalším z promo snímků, které se fotily při loňském vydání alba Prásknu bičem. Foto Petr Hrubeš

Pár internetových skečů od nich koupila internetová televize Seznam. „A zkoušeli jsme skutečně už před časem jednat i s Českou televizí. Tam jsme se ale obě strany shodly na tom, že by bylo nutné nás cenzurovat – no a to by už nebylo ono. Protože náš humor je právě postavený na nekorektnosti. Takže ta nejschůdnější cesta, jak být svobodní, nezávislí, jak dál tvořit, co nás baví, vede přes YouTube – a teď už taky přes naši vlastní internetovou televizi MirPlay,“ prozradil před časem Štěpán Lidovkám.cz. 

Nový Menšík? Nechce být ´jako někdo´ 

Komentáře na sociálních sítích nekompromisně tvrdí: „Konečně jsme se dočkali nového Menšíka!“ Na což Kozub Lidovkám sdělil: „Přiznám se, že žádné komentáře od určité doby nečtu, protože občas vás tam někdo chce prostě jen urazit. ´Druhý Menšík´, tak to bych si o sobě v životě netroufl tvrdit. A taky to rozhodně není nějaký můj cíl, že bych chtěl hrát jako někdo. Já se snažím dělat svou práci poctivě, jak nejlíp umím. A že to takhle někdo srovnává, je pro mě samozřejmě ctí a lichotí mi to, protože pan Menšík byl herec, kterého obdivuju. Ale zároveň jsem nohama na zemi. Vím, že druhý Menšík už tady nikdy nebude.“

 

Video Pražskej týpek ve vostravským džymu má bezmála tři miliony zhlédnutí.

Skvělý zpěvák. Není to málo, Antone Pavloviči?

Štěpán Kozub patří bezesporu k našim největším vycházejícím hereckým hvězdám. Ale to není vše - když se spojí se zkušeným textařem a bavičem Jiřím Krhutem, vzniknou věci nevídané, jako třeba jejich společná píseň (a album) Prásknu bičem. CD, které umělci vydali vlastním nákladem, přináší spojení ostravských umělců - hudebníka a baviče Jiřího Krhuta a aktuálně velmi populárního herce Štěpána Kozuba. Jak spojení dopadlo? Odpovídá Musicserver.cz: „Výsledek je jiný, než by se dalo vzhledem k charakteru dosavadní umělecké tvorby obou protagonistů očekávat. Humor je v textech jen okrajově, naopak převládá určitá melancholie, zasněnost, trochu marný povzdech nad světem. Nejde ale o ublížené poplakávání, spíš o posmutnělé komentování.“

 

 

Takzvaná ´ká dvojka´, tedy spojení Kozub-Krhut, má na kontě úspěšné CD.

Nezbytné minimum bulváru

S manželkou má malou dceru, potkali se ještě na škole: „Se ženou jsem začal chodit, když nám bylo šestnáct a ona studovala na konzervatoři tanec. Byli jsme spolu sedm let a přišel čas vztah posunout, tak jsme se vzali. Byla to přirozená cesta,“ okomentoval to Štěpán.

 

Rok 2014.  Foto se svolením: Barbora Kozubová

 

Rok 2016.  Foto se svolením: Barbora Kozubová

 

Rok 2021. Manželka Barbora získala svatozář. Foto se svolením: Barbora Kozubová

Zbožňovaný má první ukázku

Pokud jste zvědaví, jak asi bude vypadat nový film Petra Kolečka Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou, Jiřím Langmajerem, Ivanou Chýlkovou, Petrou Hřebíčkovou a pochopitelně také Štěpánem Kozubem: „Farář Kryštof Michal a Zuzana Kronerová ve scéně v kostele prohlašují: S pýchou není láska sestra a Když miluješ, nemůžeš za to nic chtít. Svými někdy nelaskavými prostředky jsem se tentokrát snažil sdělit nějakou laskavější zprávu. Ten film je hezký, rodinný, o lásce, ale občas to herci okoření nějakým ´hovadštějším´ vtipem v tom nejlepším slova smyslu. A to nejen pánové Bartoška, Langmajer nebo Kozub, ale i ženský ansámbl,“ dodal režisér.

 

Premiéra filmu Zbožňovaný je plánována na 23. září 2021.

Kapela Like-it má desku a klip… s Kozubem

Jak těžké je pro mladou kapelu vydat první desku? Skupina Like-it ukazuje, že to není nemožné. „Desku jsme připravovali zhruba rok, i když jak se to vezme. Je na ní i náš první singl Nádech, který vznikl už v roce 2018, takže by se dalo říct, že deska vznikala už od té doby. Nicméně nejvíce práce a času jsme albu věnovali v uplynulém roce 2020,“ prozradil zpěvák Dominik Kříž. Nové album obsahuje i písničku Nech vítr vát, kterou pro ně napsal Marek Ztracený. „Jsme moc rádi, že pro nás Marek napsal jeden song. Jinak si ale všechny písničky píšeme sami, vždycky se sejdeme celá kapela a dáváme to nějak dohromady.  A co se týká produkce a nahrávání, jsme taky naučení si hodně věcí dělat sami a je to i směr, který nás baví. Nicméně spolupráci s nějakým šikovným, třeba i zahraničním producentem, se samozřejmě vůbec nebráníme,“ podotýká s úsměvem Kříž. Desku podporuje také klip ke skladbě Křídla, ve kterém si zahrál, kdo jiný než herec Štěpán Kozub.

 

„Natáčení klipů nás hrozně baví, máme takovou partu, se kterou jsme zvyklý točit. Naposledy jsme točili ještě za tvrdého covidu v Berlíně a byla to fakt sranda. Aktuálně připravujeme další, a to k písničce Domovina,“ prozradil Dominik Kříž.

Když se střílí, musí být v hlavě automat 

Hostem pořadu Benešovský Impuls byla někdejší střelkyně a držitelka zlaté medaile z Pekingu Kateřina Emmons. V souvisl​osti se ziskem medailí brokových střelců Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého řekla, že jejich úspěch obdivuje. „Je to strašlivě těžká disciplína, střelbu z brokovnice jsem si zkoušela, když jsem trénovala s týmem Spojených států. Neustále mě peskovali za to, že zavírám jedno oko. Moc mi to nešlo.“

 

Kateřina Emmons je patronkou projektu Se Sokolem do života, foto se svolením Kateřiny Emmons

Emmons ve vysílání přiblížila také to, co se střelci odehrává v hlavě těsně před stisknutím kohoutku. „Nejlepší je, když vám hlavou neprobíhá nic. Tam už ty myšlenky nepatří. Pracuje tam automat, který si vydřete za roky tréninku. Pokud se vám tam vkrade nějaká myšlenka, tak je to známka toho, že je potřeba se v uvozovkách proplesknout a vrátit se zpátky do své bubliny. Tak to funguje nejlépe.“   

Naskakuje mi husí kůže, říká starosta Ivančic 

Česko má další zlatou medaili. Na olympijských hrách v Tokiu prvenství vyválčily v tenisovém deblu Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková. „Úplně mi naskakuje husí kůže, je to fenomenální úspěch. Osobně jsem to prožíval hodně,“ tvrdil ve vysílání Rádia Impuls starosta Ivančič u Brna Milan Buček, odkud Krejčíková pochází. Buček také prohlásil, že město uvažuje o udělení čestného občanství pro úspěšnou tenistku. „My už jsme Barboře dali cenu v kategorii sport. Určitě takové myšlenky budou zaznívat, myslím ale, že ještě neřekla poslední slovo, ještě toho dokáže o něco víc. Je to ale na místě a určitě o tom budeme uvažovat.“

 

Barbora Krejčíková v Tokiu, foto se svolením Barboty Krejčíkové

Starosta ve vysílání Impulsu mluvil také o tom, že Ivančice chystají pro Krejčíkovou slavnostní přivítání. „Já bych byl velice rád, abychom se spolu setkali a něco naplánovali. Nechci dělat nic, co by Barbora nechtěla, vím, že je to velice poctivá a skromná holka. Nechci dělat nějakou monstershow, se kterou by ona nesouhlasila. Počkáme, až Barbora přijede, zkusíme se s ní domluvit a věřím tomu, že jsme hned do druhého dne připravení něco uspořádat. Záležet ale bude jenom na dohodě s Bárou,“ uzavřel Milan Buček. 

David Novotný jako Stopař

Na portále https://www.mujrozhlas.cz/stopar je možné si vyposlechnout hraný podcast Stopař, který obnáší 11 příběhů v jedenácti různých žánrech, jde o akční drama, detektivku, horor, muzikál, mystery, pohádku, rodinné drama, sci-fi, thriller, válečné drama a western. Navíc je možné získat ještě bonusový díl, ale to až poté, co si posluchači poslechnou všechny příběhy a vyplní krátký kvíz. Podcast namluvil David Novotný.

 

Vizuál Stopaře, foto ČRo

„Autorem námětu i všech her je Petr Hudský, který v minulosti psal scénáře pro Kriminálku Anděl na Nově nebo seriál Labyrint České televize. Jednotlivá audia Stopaře jsou poměrně krátká, nejdelší muzikál má stopáž asi třináct minut. Zájemci si jich tedy mohou pustit i několik za sebou, třeba cestou do práce, na nákup, nebo když si jdou zaběhat. Menší role ztvárnili další známí čeští herci a herečky, například Jiří Lábus nebo Šárka Vaculíková,“ uvedla kreativní producentka Českého rozhlasu a dramaturgyně projektu Kateřina Rathouská. Pokud si podcast nestačíte pustit o prázdninách, nevadí, bude zde trvale.

 

 

 

Vložil: Michaela Špačková