Pouliční válka v Ostravě: Dýmovnice, rozbušky, násilí. Policie teď sčítá raněné a škody
24.08.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Protesty trvají už několik měsíců. Protiromské protesty přerostly v sobotu 13. července v Českých Budějovicích ve srážky s policií.
Protiromských demonstrací a pochodů v šesti městech v České republice se dnes účastnila více než tisícovka lidí. Protestovalo se v Ostravě, v Plzni, Českých Budějovicích, Duchcově na Teplicku, Jičíně a neohlášeně také v Brně. V Ostravě nakonec došlo k velkým potyčkám mezi demonstranty a policií. Nejdramatičtější byla situace právě v Ostravě, kde se desítky radikálů pokoušely dostat do čtvrti obývané Romy. Policejní těžkooděnci jim v tom zabránili. Vzduchem však létaly dýmovnice, rozbušky, i popelnice.
Střety s policií skončil dnes v Ostravě protiromský pochod pravicových extremistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam radikály, kteří se snažili dostat k náměstí Svatopluka Čecha, kde se dopoledne konala romská demonstrace, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn, jak uvedla ČTK.
500 etrémistů
Okolo 500 odpůrců Romů se po 14:00 setkalo na Prokešově náměstí před Novou radnicí, odkud se následně vydali na pochod městem. Tou dobou už však většina z asi 600 Romů na náměstí nebyla. Organizátoři akce se se zástupci úřadu centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz sice na trase pochodu dohodli. Tu však opustili jen několik desítek metrů od radnice, když se místo Zborovskou ulicí vydali dále po Sokolské směrem k náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze.
Mluvčí městského obvodu Jana Pondělíčková ČTK řekla, že radnice s opuštěním ohlášené trasy nemohla nic dělat, protože shromáždění už bylo oficiálně ukončeno.
První střety
První roztržku demonstranti vyprovokovali ještě v Sokolské ulici, když slovně začali napadat Romy žijící v Domu na půli cesty, kteří pochod pozorovali z oken. První vážnější roztržky mezi policií však nastaly v sadu Boženy Němcové, kde se do té doby jednotný dav roztrhl. Demonstranti se totiž rozběhli a snažili se dostat k náměstí Svatopluka Čecha, části z nich se to podařilo, ale policie je z místa vytlačila. Většinu demonstrantů ale policie udržela v sadu Boženy Němcové, kde došlo k prvním střetům. Dav se nakonec přesunul k sousední křižovatce Nádražní a Mariánskohorské ulice, kde se k němu přidalo několik desítek dalších radikálů schovaných v nedalekém dvoře. Extremisté poté začali ničit majetek a napadat policii. Nejtvrdší jádro demonstrantů nakonec skončilo na okraji sídliště. U tamního supermarketu převrátili kontejnery a lahvemi a kameny útočili na policii. Počet demonstrantů ale postupně ubýval.
Před 17:00 policisté auty zatarasili křižovatku ulic Nádražní a Mariánskohorské. Většina demonstrantů se proto rozprchla směrem do centra města. Po 17:00 policisté zbylé desítky protestujících vyzvali, aby místo opustili. Vyjednávat se s nimi snažili policisté z antikonfliktního týmu. Policisté následně radikály zatýkali, několik z nich vyvedli přímo z restaurace v Nádražní ulici, kde část protestujících skončila. Během protestů byl přerušen provoz MHD.
Protiromské demonstrace nazvaná Stop rasovým útokům byla původně oficiálně povolena u památníku v Komenského sadech. Pavel Matějný z hnutí Čeští lvi, jehož akci úřad dříve zakázal, nakonec protest uspořádal na Prokešově náměstí. Spojil se s organizátorem demonstrace Stop rasovým útokům, jejíž účastníci přešli na Prokešovo náměstí. Na Prokešově náměstí účastníci demonstrace podepisovali petici Za práva slušného občana České republiky, v níž žádali politiky, aby se zasadili o tvrdé potírání zneužívání sociálního systému.
Romové byli na náměstí Svatopluka Čecha
Romové se na náměstí Svatopluka Čecha scházeli už od dopoledne, k místu protestů je od ostravských ubytoven svážely autobusy, kterých bylo podle jedné z organizátorek akce Jolany Šmarhovyčové celkem šest. Romové měli na své akci několik pořadatelů ve žlutých vestách i takzvané koordinátory bezpečnosti. „Mým úkolem je hlídat, aby se lidé nerozcházeli z náměstí do bočních ulic, ale zůstali tady," řekl ČTK před zahájením akce jeden z nich.
Krajská metropole byla už několik hodin před zahájením akce v obležení policistů a městských strážníků. Na příjezdových cestách do města policisté kontrolovali vozidla, ale například i autobusy. Do dnešního bezpečnostního opatření policie zapojila podobně jako u jiných takových akcí pořádkové jednotky, ale i policisty se psy a koňmi. Ve městě se pohybovaly antikonfliktní týmy, situaci ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník. Policisté a strážníci rovněž využívali mobilní kamerové systémy.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová