Ukazuje se, že pravdu měla spíše Merkelová než Babiš. Koronavirem jsou již nyní infikovány miliony lidí. Zachrání nás kolektivní imunita?
03.04.2020
Foto: DVTV / repro
Popisek: Kdo je Rastislav Maďar? Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, celým jménem i s tituly doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS
Když německá kancléřka Angela Merkelová začátkem března prohlásila, že kvůli koronavirové pandemii mohou být nakaženy desítky miliony obyvatel Německa, český premiér Babiš (jak už u něj bývá zvykem), se do ní kriticky navážel. Postupem času se ovšem ukazuje, že pravdu měla spíše Merkelová, než on. Mnoho respektovaných odborníků totiž odhaduje, že již nyní je novým koronavirem infikováno podstatně více lidí, než se uvádí ve statistikách. Patří k nim i známý epidemiolog Rastislav Maďar.
„Klíčovou neznámou je údaj, kolik máme v populaci bezpříznakových lidí, o kterých nevíme, že nákazu prodělali,“ uvedl tento týden docent Maďar v rozhovoru pro televizi DVTV. Podle různých odhadů to může být dokonce od deseti až do čtyřiceti procent obyvatel, on sám si myslí, že jde tak o deset až dvacet procent. Neznamená to ovšem jenom špatnou prognózu. Pokud by se totiž podařilo nemoc uřídit mimo rizikové skupiny, tak bychom poměrně rychle dosáhli určitého promoření populace. Důležité je, že je naše zdravotnictví na větší nápor nemocných připraveno. Souhlasí s tím, že epidemie u nás bude kulminovat během dubna. Doufá však, že to nejhorší máme za sebou a že po Velikonocích by se postupně mohla uvolňovat nynější přísná ochranná opatření.
Kolektivní imunita?
Docent Maďar tak patří k epidemiologům, zastávajícím názor, že dříve či později zasáhne koronavirová nákaza značnou část obyvatelstva. Díky tomu by mohli nakažení lidé získat protilátky a vytvoří se tak tzv. kolektivní imunita, kdy určitá část lidí získá ochranné látky a chrání tak i ostatní. Připomněl rovněž, že pro většinu lidí se silným, výkonným imunitním systémem nákaza koronavirem neznamená fatální riziko, týká se to (až na výjimky) pouze lidí, kteří mají nějaké jiné onemocnění, což mimochodem potvrzuje i dosavadní situace u nás. To, že je u nás ve skutečnosti mnohem více lidí infikovaných koronavirem, než udávají oficiální statistiky, dokazuje i rozhodnutí Centrálního týmu Covid-19. Ten totiž chystá průzkum reprezentativního vzorku lidí obyvatel České republiky, jeho cílem je s pomocí krevního testu zjistit, jaká je skutečná promořenost populace, ať už těch lidí, co nemocí pravě procházejí či ji mají za sebou bez jakýchkoliv příznaků. Projekt byl měl být spuštěn v nejbližších dnech a v jeho rámci budou provedeny tisíce testů, zjišťujících hladiny protilátek.
Dobrá zpráva
Pokud by se vyšší promořenost skutečně prokázala, byla by to podle odborníků dobrá zpráva, právě s ohledem na vytvoření kolektivní imunity. Vědci z univerzity v Oxfordu tento trend podporují a podle výsledku studií, které dosud provedli, byla již koronavirem zasažena až polovina obyvatel Velké Británie, aniž o tom měli tušení. Podle Rastislava Maďara se ovšem bude lišit způsob, jak rychle ´proletí´ nákaza v jednotlivých zemích. Je však nutné šíření nákazy co nejvíce eliminovat a zpomalovat, aby byl snížen počet obětí na minimum. Nejdůležitější je ochránit rizikové skupiny obyvatelstva.
Rastislav Maďar se rovněž vyjádřil i k aktuální problematice nošení roušek, kdy se liší názory některých odborníků, včetně expertů ze Světové zdravotnické organizace. Podle něj jsou určitě roušky dobré, nejenže chrání nás i okolí, ale naučí nás, že je jejich používání normální.
Vložil: Adéla Hofmanová