Osud č. A2026. Strašně mi schází rozhovory s ním, řekl herec Norbert Lichý. Luděk Eliáš má ve „svém“ divadle bustu
15.10.2018
Foto: ČT Ostrava
Popisek: Luděk Eliáš
Ve foyer Divadla Petra Bezruče v Ostravě minulý týden kolegové, příbuzní a známí Luďka Eliáše odhalili jeho bustu. Akce se zúčastnili také představitelé města Ostrava a Moravskoslezského kraje. Autorem busty je ostravský výtvarník Dalibor Nytra.
Program zahájilo promítání dokumentu Petry Všelichové Vzkaz Luďka Eliáše a dokumentu Petra Lokaje Osud číslo A 2026. Obě projekce připomněly život a odkaz této významné osobnosti. Luděk Eliáš byl herec, režisér, někdejší ředitel Divadla Petra Bezruče, moderátor, ale také a pamětník holocaustu a člen Českého svazu bojovníků za svobodu.
Busta Luďka Eliáše od ostravského výtvarníka Dalibora Nytry, foto Moravskoslezský kraj
Udělal hodně jak pro tohle divadlo, tak pro ostravský rozhlas
Při samotném slavnostním odhalování busty zavzpomínali na Luďka Eliáše emeritní členka Divadla Petra Bezruče paní Marie Viková a herec Norbert Lichý. „S panem Eliášem se strašně dobře povídalo a myslím, že můžu říct, že jsme byli - snad! - kamarádi. Udělal hodně jak pro tohle divadlo, tak pro ostravský rozhlas. Ke stáří chodil ještě besedovat o holocaustu se studenty. Strašně mi schází rozhovory s ním, byl to velmi, velmi moudrý muž,“ řekl člen souboru Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý.
Vyprávěl o svých zážitcích z války, pochodu smrti…
Akce se zúčastnil také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a 1. náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo. „S panem Eliášem jsem se naposledy setkal během slavnostního oběda se členy Českého svazu bojovníků za svobodu. Vyprávěl o svých zážitcích z války, pochodu smrti, ale taky z období, kdy nesl těžké následky kvůli své účasti na pookupačním vysílání rozhlasu v srpnu osmašedesát. Jeho povídání bývala vždy nesmírně poutavá, ovšem vyprávěná lidsky a bez patosu. Luděk Eliáš byl bezesporu jednou z nejvýznamnějších osobností kraje a jsem nesmírně rád, že jsem mu ještě za jeho života mohl udělit prestižní ocenění Osobnost Moravskoslezského kraje. Odhalení busty v Divadle Petra Bezruče vnímám jako poctu, kterou si člověk, jakým byl Luděk Eliáš, rozhodně zaslouží,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.
Kdo byl Luděk Eliáš
Luděk Eliáš se narodil 29. června 1923 ve Slaném. V únoru 1942 byl deportován do ghetta v Terezíně. Odtud transportem do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, později do Sachsenhausenu. Přežil koncentrační tábory, letecké nálety i pochod smrti. Po válce se začal Luděk Eliáš profesionálně věnovat divadlu, které začal hrát již v Terezíně. Působil ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích, v roce 1956 zakotvil natrvalo v Ostravě, kde se stal ředitelem Divadla Petra Bezruče. Začal pracovat i v rozhlase jako moderátor a šéfredaktor. V srpnu 1968 se podílel na svobodném pookupačním vysílání Českého rozhlasu, které do historie vstoupilo jako „osm dní Ostravského rozhlasu“. Od 21. do 28. srpna vysílal ostravský rozhlas necenzurované a pravdivé informace o aktuálním dění. Následky byly kruté a Luděk Eliáš musel rozhlas opustit. Zahrál si ve filmech Jsem nebe (1970), Sedm havranů (1967), Píseň o lítosti (1999), Návrat ztraceného ráje (1999), ale třeba také Kletba Bratří Grimmů. O jeho životních osudech natočil režisér Petr Lokaj v roce 2008 televizní dokument Osud č. A2026, v roce 2012 se stal pátým laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě, kterou uděluje občanské sdružení PANT u příležitosti Dne lidských práv. Portrétní dokument s názvem Holocaust v životě Luďka Eliáše režisérek Kláry Řezníčkové a Moniky Horsákové získal spolu s dalším snímkem o Janu Zajícovi první cenu v sekci Člověk a společnost na mezinárodním filmovém festivalu Ekofilm v roce 2012. Jeho příběhu se věnuje také dokument s názvem Holocaust v Čechách a na Moravě. Luděk Eliáš se také věnoval práci s mládeží, předával svá svědectví v rámci projektu Příběhy bezpráví Jeden svět na školách od organizace Člověk v tísni. Své zkušenosti a moudra vyprávěl věrohodně a lidsky, tím dokázal mládež oslovit a vést k zamyšlení nad hrůznými činy totalitních režimů. V květnu 2018 mu hejtman kraje Ivo Vondrák udělil ocenění Osobnost Moravskoslezského kraje. Zemřel 10. července 2018.
Zdroj TK
Vložil: Markéta Vančová