Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letošní Dny NATO oslaví stoleté výročí Československa společně se Spojenými státy jako speciální partnerskou zemí

11.09.2018
Letošní Dny NATO oslaví stoleté výročí Československa společně se Spojenými státy jako speciální partnerskou zemí

Foto: Dny NATO

Popisek: Dny NATO je každoročně divácky atraktivní akce

FOTO Dny NATO 2018 v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR představují vedle pražské vojenské přehlídky nejvýznamnější veřejnou akci v celé České republice zaměřenou na připomenutí stého výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil. Tento výjimečný ročník návštěvníkům poskytne jedinečné setkání současné a historické vojenské techniky, jež vyvrcholí historickým průletem mapujícím vývoj českých vzdušných sil za posledních sto let.

Na mošnovském letišti se budou premiérově prezentovat zástupci Chorvatska společně s ozbrojenými silami a dalšími bezpečnostními složkami z 20 zemí a Severoatlantické aliance, kteří předvedou své schopnosti a techniku v dynamických i statických ukázkách. Jeden z účastníků, Spojené státy, se navíc zhostí role speciálního partnerského státu, který s sebou přiveze i premiérovou pozemní techniku. Tu budou zároveň prezentovat i další dva zahraniční účastníci, Německo a Polsko. Letiště Leoše Janáčka Ostrava tak celkově zaplní více než 100 kusů letecké techniky a desítky kusů techniky pozemní. Víkendový program pak během 16 hodin poskytne přes 40 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

Víkendový program poskytne přes 40 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi

Stoleté výročí založení Československa a jeho ozbrojených sil se bude odrážet napříč celým víkendovým programem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. V rámci statické expozice bude díky spolupráci se Slezským zemským muzeem věnován rozsáhlý prostor historické vojenské technice i jejím replikám. Ty společně s nejmodernějšími stroji budou ilustrovat technologický pokrok, jímž si československé a následně české ozbrojené síly prošly. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost si prohlédnout například slavný československý tank LT-38, sovětský tank T-34 či repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk. IX.

Historický průlet za tónů Smetanovy Vltavy

Vrchol těchto oslav zajistí mimořádný historický průlet 16 typů strojů za tónů Smetanovy Vltavy mapující vývoj vzdušných sil za posledních sto let. Návštěvníci budou moci současně zhlédnout unikátní vystoupení historických tanků v prostoru dynamických ukázek: „Tento průlet poskytuje výjimečný pohled na jednotlivé historické etapy, kterými si československé letectvo prošlo, včetně současné letecké techniky operující ve službách Vzdušných sil Armády České republiky,” vyzdvihuje velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Petr Hromek, jehož slova potvrzuje i šéfredaktor časopisu Letectví a kosmonautika Jan Čadil: „Jedná se o jedinečnou příležitost, kdy bude možné spatřit pohromadě řadu typů letounů, jež se významně zapsaly do historie našeho letectví. Například cvičný letoun Harvard Mk.II a stíhací Spitfire Mk. XVI připomenou hrdinství našil letců za druhé světové války, druhý zmíněný typ navíc i poválečnou obnovu našeho letectva.”

Součástí připomenutí sta let od založení Československa a jeho ozbrojených sil bude také speciální průlet vojenského letounu Bronco, který do okolí areálu shodí 200 000 symbolických vlčích máků: „Tímto pietním aktem chceme vyjádřit úctu všem obětem válečných konfliktů uplynulého století, kdy právě vlčí máky představují symbol padlých vojáků již od dob první světové války,” vysvětluje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. Titulární podpora Hlavní podpora Generální partner Exkluzivní partner Podpora Akci podporuje Public Diplomacy Division NATO Projevu respektu a úcty se zároveň dočkají i soudobí příslušníci ozbrojených sil a bezpečnostních složek: „V rámci Dnů NATO chceme zdůraznit, jak důležitá je úloha záchranářů, policistů, vojáků a všech, díky kterým se můžeme cítit bezpečně. Letos poprvé udělím ocenění, které bude velkým poděkováním výjimečným osobnostem. Ať už za významný přínos pro zajištění bezpečnosti nebo záchranu lidského života. Věřím, že tato ocenění vyjádří respekt a uznání lidem, které je na místě nazvat novodobými hrdiny,“ zdůrazňuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Ostrava je dlouhodobě TOP partnerem akce

Pojetí letošního ročníku Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil vyzdvihuje i náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák: „Bude určitě skvělé vidět vedle nejmodernější letecké techniky i stroje, s nimiž byli naši dědové a pradědové odhodláni hájit svou samostatnost a svobodu, tedy hodnoty, které ani v dnešních dnech nemůžeme a nesmíme považovat za samozřejmé. Město Ostrava je dlouhodobě TOP partnerem akce, a to jak po stránce finanční, tak programové. Jsem rád, že nejinak je tomu i letos a nepochybuji, že budeme spolupracovat i v letech budoucích.”

Návratu se dočká i divácky oblíbený letecký obr; tankovací letoun KC-135 Stratotanker

Role speciálního partnerského státu, jehož koncept byl poprvé představen v roce 2014, se v rámci letošních Dnů NATO zhostí Spojené státy. Ty se na mošnovském letišti pravidelně prezentují již od roku 2007, letos však poprvé i s pozemní obrněnou technikou. „Účast USA jakožto zvláštní partnerské země je zároveň určitým symbolem vzhledem k míře, jakou se Spojené státy zasloužily o vznik samostatného Československa. Proto jsme nesmírně rádi, že se této speciální role ujaly právě letos, navíc s nejširší prezentací v rámci střední Evropy,“ oceňuje Pavlačík.

Expozice Spojených států se ponese v duchu premiér

Statická expozice Spojených států se tak ponese v duchu premiér, kdy zmíněnou pozemní obrněnou techniku budou zastupovat hlavní bojový tank M1 Abrams, bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley a kolový obrněný transportér Stryker. Ty budou společně s dvojicí bitevních vrtulníků AH-64 Apache, jež se návštěvníkům představí znovu po dvou letech, poskytnuty jednotkami americké armády nasazenými v Evropě. Návratu se dočkají také divácky oblíbení letečtí obři v podání strategického bombardéru B-52 Stratofortress a tankovacího letounu KC-135 Stratotanker. Ty na stojánce doplní přímo z Arizony dva legendární stíhací letouny F-16 Fighting Falcon, nejrozšířenější stroje svého druhu současnosti, o čemž svědčí jejich účast na Dnech NATO také v belgických, dánských, nizozemských a polských barvách.

„Poslední trojice zmíněných letounů se bude rovněž účastnit mezinárodního taktického cvičení Ample Strike, které se v České republice každoročně koná počátkem září. Pravidelná účast USA na tomto cvičení posiluje nejen česko-americké vztahy, ale také interoperabilitu obou letectev,” oceňuje brig. gen. Hromek. Americká letecká technika bude dále zastoupena víceúčelovým vrtulníkem UH-1Y Venom, jehož premiéru na Dnech NATO zajistí jeho výrobce a zároveň hlavní partner akce Bell Helicopter a jenž bude na mošnovské letiště dopraven letounem C-17 Globemaster přímo ze Spojených států.

Vzdušné síly AČR se naplno zapojí do oslav výročí Československa

Nejedná se navíc o jediný stroj, jehož provozovatel využije letecké přepravy speciálně pro účely Dnů NATO. Stejným způsobem dorazí také bojové vozidlo pěchoty Lynx od firmy Rheinmetall, s nímž přiletí až z daleké Austrálie dopravní letoun An-124 Ruslan. „Letiště Leoše Janáčka Ostrava tak poprvé zažije přílet dvou dopravních obrů, které budou speciálně vypraveny pro dodání zúčastněné techniky. To svědčí o velké mezinárodní prestiži, kterou si Dny NATO za svou osmnáctiletou historii vydobyly,” zdůrazňuje Pavlačík.

Prezentovat pozemní techniku bude i Polsko a Německo

Prezentaci pozemní techniky na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR obohatí kromě Spojených států a České republiky také další dva zahraniční účastníci. Zatímco Polsko bude znovu po roce reprezentovat speciální jednotka AGAT se svým vozovým parkem včetně obrněného vozidla Oshkosh M-ATV, Německo představí kromě techniky bezpečnostních složek také dvojici hlavních bojových tanků Leopard 2. Jeden z nich se bude navíc podílet na dynamické ukázce, v níž společně se svým českým protějškem T-72M4CZ bok po boku ukáží vedení bojové činnosti.

Letošní ročník Dnů NATO bude rovněž ve znamení velkolepého návratu Švédské historické letky, která si přichystala hned trojnásobnou premiéru. Zatímco pro letoun Saab J32 Lansen budou Dny NATO středoevropským debutem, dvoumístný letoun AJS37 Vigen a jednomístný SK 35 Draken se předvedou v této dosud neprezentované konfiguraci. Účast Švédské historické letky je v takto bohaté sestavě opravdovou raritou a návštěvníkům se naskytne jedinečná šance zhlédnout proudové letouny švédské konstrukční školy společnosti Saab, a to nejen v samostatných leteckých vystoupeních. Severští účastníci Dnů NATO prezentující se v dynamických ukázkách se totiž představí rovněž v jedinečném průletu, jehož se zúčastní finský stíhací letoun F-18, dánská F-16 a výše zmíněná trojice švédských strojů.

Guláš z polní kuchyně

Na Dnech NATO ani největší výrobce přívěsů v České republice – společnost Agados s polní kuchyní PK 4 Kaga. Tu uvedla na trh v loňském roce a slaví s ní úspěch. Návštěvníci festivalu budou mít možnost seznámit se se specifiky přípravy jídel v polní kuchyni. Připravovat se bude, jak je již zvykem, guláš, který pak budou moci nejen gurmáni ochutnat.

Mobilní kuchyně od Agadosu je uzpůsobena pro přípravu kompletního menu až pro 350 osob. Při záchranných operacích dokáže zařízení zajistit přípravu jednoduchého jídla až pro 900 lidí. Nová polní kuchyně nahrazuje starý typ kuchyní používaný českou i slovenskou armádou už 60 let. „Polní kuchyně PK 4 sklízí obdiv u odborné veřejnosti. Na brněnském mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky jsme za ní získali ocenění Zlatý IDET a úspěšná byla i na veletrhu v Bratislavě v kategorii Zabezpečení a ochrana osob. Jsem zvědavý na reakce návštěvníků během Dnů NATO v Ostravě. Věřím, že „polní“ guláš jim bude chutnat,“ říká Petr Ostrý, jednatel společnosti Agados.

Upřednostnění dynamických ukázek před statickými

Díky upřednostnění dynamických ukázek před statickými ze strany zahraničních účastníků, o které bylo ze strany organizátorů vzhledem k výjimečnosti letošních Dnů NATO požádáno, přinese víkendový program řadu zajímavých leteckých premiér. Diváci se mohou těšit například na debutová vystoupení hned dvou akrobatických týmů - chorvatské skupiny Křídla bouře vystupující na turbovrtulových letounech PC-9M, a polských Červeno-bílých jisker, které naopak létají na proudových strojích TS-11 Iskra. Oproti předchozím letům si premiérové dynamické ukázky přichystaly také polský a belgický stíhací letoun F-16, jež se dosud prezentovaly pouze v rámci statiky.

Chorvatská akrobatická skupina Křídla bouře

Sté výročí vzniku Československa si historickou technikou připomenou i partneři Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Exkluzivním partnerem akce bude letos Škoda Auto. Mladoboleslavská automobilka stejně jako v minulých letech představí exponáty tradiční české značky Škoda. Tentokrát budou ve středu zájmu nová SUV Kodiaq a Karoq, ale k vidění bude i několik vzácných exemplářů z istorie mladoboleslavské automobilky. „Bez obětavé práce armády a dalších složek Integrovaného záchranného systému by v dnešním neklidném světě nebylo možné zajistit úroveň bezpečí, na jakou jsme zvyklí. Proto nás těší, že již šestým rokem můžeme být exkluzivním partnerem této výjimečné události, která svým významem dalece přesahuje hranice České republiky,“ pochvaluje si dlouhodobější spolupráci šéf Škoda Auto Česká republika Luboš Vlček.

TATRA TRUCKS si v rámci statické expozice pro návštěvníky připravila rozsáhlou prezentaci jak historického, tak i současného vozového parku. Zatímco v prvním uvedeném se budou nacházet například slavný nákladní automobil T-111 společně s lehkým terénním vozidlem T-805, nejmodernější techniku budou zastupovat armádní logistické vozidlo T 815-7 či hasičský speciál TATRA Tigon.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová