Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odsoudili ho na 28 let za dvojnásobnou vraždu, která se možná nestala. Kauza, která nemá v české justici obdobu

10.09.2018
Odsoudili ho na 28 let za dvojnásobnou vraždu, která se možná nestala. Kauza, která nemá v české justici obdobu

Autor: Video Blesk / repro

Popisek: Petr Kramný u soudu

Případ Kramný nemá v naší historii obdobu. Petr Kramný je pravomocně odsouzen za vraždu manželky a dcery, o které se ale vlastně vůbec neví, zda se skutečně udála. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se nyní veřejně vyslovil, že tento případ musí být znovu otevřen. S jakými novými poznatky přišel? Materiály studoval rok, přiznal europoslanec.

Tomáš Zdechovský k tomuto závěru nedošel jen tak. Případ prý důkladně studoval, a to včetně všech důležitých materiálů: „S případem jsem se seznamoval více jak rok, a to díky souhlasu pana Kramného a jeho advokátky Jany Rejžkové. Od počátku jsem se snažil na vše dívat maximálně nezaujatě, protože jsem se chtěl dopátrat pravdy. Proto jsem případu věnoval desítky hodin usilovné práce i konfrontací se znalci a odborníky,“ píše politik ve svém blogu na iDnes.cz. 

Zasažení proudem po smrti Moniky a Kláry lékaři a znalci nepotvrdili

V první řadě odmítá, že Monika a Klára Kramné zemřely po zásahu elektrickým proudem, za což je Kramný ve vězení. Pro toto své tvrzení má tři opěrné body: „To vyvrací už původní zpráva egyptského patologa MUDr. Walida Nagi, který nenašel ani proudovou stopu, ani známky zásahu po proudu, a to ani na jednom z těl. Tuto možnost dále jasně vylučuje i závěr znaleckého posudku renomovaného odborníka v oblasti patologie srdce a cév prof. MUDr. Ivo Šteinera CSc., který potvrdil u obou srdcí prakticky normální histologický nález a s naprostou jistotou tedy konstatoval, že nelze uvažovat o zásahu elektrickým proudem.“ Proti vraždě elektřinou mluví dále zpráva soudního znalce Doc. MUDr. Alexandra Pilina CSc. Ten konstatoval: „V žádném z řezů kůže z krku Moniky Kramné, které jsem dostal k vyšetření, jsem změny svědčící pro zasažení elektrickým proudem NENALEZL.“ A v neposlední řadě nenalezl nic, co by svědčilo pro zásah elektřinou ani egyptský lékař, který těla ohledával v hotelu. Lékaře nikdy české úřady nevyslechly. 

Neřekl, že mu to v Egyptě vyšlo

Zdechovský se dále pozastavuje nad tím, že v rozsudku jsou uvedená určitá tvrzení Kramného, která ale při poslechu jeho odposlechů neslyšel: „V rozsudku se sice objevilo tvrzení o tom, jak řekl, že mu to v Egyptě vyšlo, nic takového jsem ale nikde neslyšel a trvám na tom, že tato informace je naprosto nepravdivá.“ Zdechovský si dále poslechl nahrávky, jak Kramný telefonuje na pojišťovnu z Egypta. Rozhodně nemůže prý říci, že by Kramný působil nějak chladnokrevně a že by se zajímal jen o peníze: „Kramného telefonát nevykazuje žádné nestandardní projevy. Je jen patrná určitá zmatenost Kramného, která může být do jisté míry dána množstvím sedativ, které v Egyptě v prvních dnech dostával,“ uvádí Zdechovský.

 

Kdo odstranil barel s vodou a proč?

Soud prý opomenul určité důkazy a výpovědi, které dávaly tušit, že by smrt Moniky a Kláry Kramných mohla nastat z úplně jiného důvodu: „Například výpověď delegáta, který upozornil na několik skutečností, jako například až nečekaně rychlé odstranění problematického barelu před pokojem Kramných s „pitnou vodou“ okamžitě po nálezu těl, nebo opakované zažívací potíže některých klientů českých cestovních kanceláří spojených s úrovní hygieny v egyptských resortech,“ prohlašuje Zdechovský.

 

Britové smrt turistů vyšetřují lépe

Při této příležitosti můžeme připomenout nedávný případ britských turistů, manželského páru, který zemřel v Egyptě za velmi nejasných okolností. I v tomto případu byla nalezena v hotelovém pokoji dvě mrtvá těla, příčina jejích úmrtí je neznámá. Cestovka, se kterou zde manželský pár byl, ale pro jistotu nechala z hotelu všech 301 klientů evakuovat. To, že zemřeli kvůli jedu, nikoliv násilnou smrtí, se jim zdálo přece jenom přirozenější. V hotelu bude probíhat důkladné vyšetřování. Pokud se zjistí, že jde o pochybení hotelu, na turismus to pochopitelně bude mít velmi neblahý důsledek. 

Příliš mnoho otázek

Petr Kramný sedí ve vězení za případ, ve kterém nelze přesvědčivě dokázat, jak oběti zemřely, zda šlo o nehodu, nebo úmyslný čin. V demokratickém státě se stalo, že doposud nevinného muže odsoudila média a soudkyně za to, že jí nebyl sympatický. Příliš mnoho nejasností visí ve vzduchu, příliš mnoho pochyb. Příliš mnoho pochybení vyšetřovatelů případu, kteří si s hledáním pravdy zřejmě příliš hlavu nelámali. Podaří se případ otevřít? I pokud Petr Kramný vraždil, zbývá zodpovědět příliš mnoho otázek.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace