Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nový majitel vyděsil zastupitele… Funkcionalistické vily spisovatelky Glazarové si v Klimkovicích váží

20.08.2018
Nový majitel vyděsil zastupitele… Funkcionalistické vily spisovatelky Glazarové si v Klimkovicích váží

Foto: Google Street View

Popisek: Současná podoba vily spisovatelky Jarmily Glazarové

„Vzhledem k informacím, že se v Klimkovicích chystá necitlivá rekonstrukce funkcionalistické vily, v níž žila spisovatelka Jarmila Glazarová, posílám stanovisko města Klimkovice, které bohužel vilu nezískalo od soukromých vlastníků do svého majetku. Požadovaná cena 5 milionů korun totiž byla příliš vysoká. Město bylo připraveno nabídnout za vilu 4 miliony korun s vědomím, že oprava zdevastovaného domu přijde na další miliony. V plánu bylo propojit vilu citlivým architektonickým řešením s domovem pro seniory, který je hned přes ulici, a zvýšit tak jeho kapacitu, jež je nedostačující. V jedné z místností navíc měla být pamětní síň nejznámější umělkyně, jejíž jméno se pojí s Klimkovicemi,“ napsal do redakce mluvčí města Klimkovic.

Nový majitel už zveřejnil svou představu rekonstrukce domu. „Představy nového majitele vyděsily naše zastupitele natolik, že jsme se rozhodli nabídnout mu architektonickou pomoc, kterou uhradíme. Náš architekt už byl na místě. Zároveň bude město bedlivě hlídat, zda při stavebních úpravách investor dodrží územní plán města," uvedl starosta Zdeněk Husťák. 

Čtyři byty je moc

Podle architektonického návrhu, který původně předložil nový majitel, měly v domě vzniknout čtyři bytové jednotky. To je přitom nemožné, protože územní plán v dané oblasti nepočítá s bytovými domy, povoluje pouze rodinnou zástavbu. V rodinném domě mohou být maximálně tři samostatné bytové jednotky.  

Škoda, že vilu nekoupilo město

„Mrzí nás, že se nám nepodařilo koupit typickou prvorepublikovou vilu, která patřila manželovi Jarmily Glazarové, lékaři Josefovi Podivínskému. Je to architektonicky cenný objekt, čítanková funkcionalistická vila i s takzvanou kajutou na střeše, zimní zahradou a rozsáhlými terasami. Jsem přesvědčen, že město potřebuje zachovat takové stavby, které tvoří jeho genius loci. Jsme historické město a měli bychom to mít na čem ukázat. Navíc jako nejmladší lázeňské město v České republice se chceme mít čím chlubit tuzemským i zahraničním návštěvníkům i lázeňským hostům. Osobně si myslím, že péče o historické objekty by měla být v silné protiváze snahám nasázet kvůli zisku v Klimkovicích nové bytové domy," doplnil starosta Husťák. 

Starostovi se podařilo zachránit alespoň sprchu, kterou měla Jarmila Glazarová instalovanou na terase, aby se mohla osprchovat, když se tam opalovala. „Už ji máme uloženou na městském úřadu," prozradil starosta. Podle informace, kterou město Klimkovice obdrželo od Národního památkového ústavu v Ostravě, je aktuálně vila navržena na kulturní památku.  

Co píše Národní památkový ústav k opravám kulturních památek

Co, proč a jak chráníme

Každá stavba má svůj příběh. A každý, kdo do něj zasáhne, se stává jeho součástí. Některé hodnoty však objevíte jen s památkářem. Najděte je ještě předtím, než začnete plánovat změny, opravu, údržbu apod. Kvalitní péči o památku ocení vaše okolí i příští generace.

Opravujete kulturní památku?

Ověřili jste si, že se na vás některá z forem památkové ochrany skutečně vztahuje. Pak nás bude zajímat jakákoli změna, kterou byste rádi udělali při běžné údržbě, opravě anebo při plánování celkové obnovy. Jsme tu od toho, abychom vám pomohli zachovat hodnoty památky tak, aby nepřišla o své specifické kouzlo.

Kulturní památky, kterých evidujeme přes 40 tisíc, jsou cenné tím, že vypovídají o životě v minulosti, o výjimečných tvůrčích schopnostech člověka, případně se vztahují k významným osobnostem nebo historickým událostem. Může to být zámek, historický dům v centru města, ale i kaplička za vsí, prvorepubliková vila či unikátní tovární budova – podoba ani stáří nerozhoduje. Památkami – movitými – jsou však i umělecká díla (například malby a sochy), vybavení kostelů i kvalitně uměleckořemeslně zpracované předměty denního života. Důležitá je jejich hodnota pro společnost, pro budoucí generace, a proto je také stát chrání.

Příběh slavné vily a jejích obyvatel

Dům MUDr. Josefa Podivínského, Glazarové 353, „Dům Jarmily Glazarové“ vévodí svou historií dalším zajímavým budovám v okolí – moderním vilám první poloviny 20. století. Stavba domu byla realizována v roce 1931 na vykoupeném pozemku bývalého zahradnictví pana Pavlíčka. Pozemek do svého vlastnictví získal zdejší praktický lékař dr. Josef Podivínský. Nechal dům postavit jako privátní objekt ve stylu moderního klasicismu a v jeho přízemních prostorách měl zřízenu vlastní lékařskou ordinaci.

Autorem projektu byl lékařův zeť architekt Hublík z Olomouce. V první polovině třicátých let minulého století se rozlehlý objekt domu i jeho zahrada staly dějištěm románové prvotiny Jarmily Glazarové s názvem Roky v kruhu. V roce 1926 se Glazarová totiž podruhé provdala za o mnoho let staršího dr. Podivínského a v tomto domě, jak se sama později vyjádřila, „prožila nejšťastnější úsek svého života“. Román, který zde v tomto prostředí vznikal ze zápisků spisovatelčina deníčku, se stává kronikou jejího společného života v manželství s dr. Podivínským, ten ale nenadále v roce 1934 umírá na následky mozkové mrtvice.

Dům se pak na základě dědické závěti stává majetkem lékařovy dcery z jeho prvního manželství MUDr. Blanky Podivínské. Dům je nadále pronajímán k činnosti a službám praktických lékařů v Klimkovicích a později pak majitelkou prodán. V současnosti je objekt domu i zahrady majetkem soukromého vlastníka. (zdroj: www.msstavby.cz -Nezávislý blog monitorující dění na poli výstavby a rekonstrukcí v Moravskoslezském regionu) 

Vložil: Markéta Vančová