Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řešení romské záležitosti se stane reálné, až když se na něm budou podílet samotní Romové: V Ostravě vzniklo Hnutí romských studentů

02.08.2018
Řešení romské záležitosti se stane reálné, až když se na něm budou podílet samotní Romové: V Ostravě vzniklo Hnutí romských studentů

Foto: Hnutí romských studentů

Popisek: Podporu Hnutí romských studentů přislíbil Moravskoslezský kraj, ale i ministr zemědělství Toman

Hnutí vzniklo letos v červenci a je jediné svého druhu v ČR vůbec. Je tvořeno romskými vysokoškolskými studenty a jeho členové nyní pracují na přípravě a realizaci projektu „Příprava týmu mladých koordinátorů pro romské záležitosti MSK“. Podporu jejich projektu přislíbil minulý týden Moravskoslezský kraj, ale i ministr zemědělství Toman. Projekt vznikl za podpory ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR v čele s Vladimírem Leškem. Asociace se dlouhodobě zabývá uplatněním romských firem na trhu práce a zaměstnáváním Romů zejména na Ostravsku.

„Řešení romské záležitosti se stane efektivní a reálné až ve chvíli, kdy se na něm budou podílet samotní Romové. Hnutí romských studentů se chce spolupodílet a poukazovat na inspirující příběhy mladých Romů. Chce všemožně podporovat ty, kteří chtějí jít svou cestou za úspěchem bez ohledu na znevýhodnění vyplývající ze sociálního prostředí a předsudků,“ nastiňuje poslání Hnutí romských studentů jeho lídr a předseda Vladimír Čermák s tím, že dlouhodobý smysl spatřuje v práci na změně postojů ve společnosti a rovnocennosti dosahované prostřednictvím získávání vzdělání na střední a vyšší úrovni.

Věříme, že má náš projekt obrovský společenský potenciál

Projekt hnutí je koncipován pro pětičlenný tým na dobu devíti měsíců a měl by všem členům týmu umožnit získat potřebné dovednosti a zapojit zkušené odborníky. Je také nutnou investicí pro vytvoření dlouhodobé sítě spolupracujících organizací, jako jsou střední a vysoké školy, romské organizace, veřejná správa, sociální odbory, ale i komerční subjekty a soukromí zaměstnavatelé. „Věříme – podle ohlasů z okolí – že má náš projekt obrovský společenský potenciál a že bude prospěšný nejen nám, ale i našim partnerům, kterých – jak doufáme – bude přibývat. Chtěli bychom, aby nám pomohl se zviditelnit a díky tomu i zlepšit situaci mladých šikovných Romů v Česku,“ přeje si lídr studentského hnutí V. Čermák.

Během jednání na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje, které se konalo minulé úterý 10. července dopoledne, přislíbil romskému studentskému hnutí a jeho projektu podporu za MSK náměstek pro sociální oblast a člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Jiří Navrátil: „Je skvělé vidět, že samotní mladí Romové ukazují, že cesta k cíli prostřednictvím vzdělání má šanci na úspěch a jsem nesmírně rád, že toto se odehrává právě v Moravskoslezském kraji. Školy, zřizované Moravskoslezským krajem, budou o aktivitách Hnutí romských studentů informovány. S ohledem na možnosti kraje také doufám, že mladí romští studenti dokážou na svou stranu získat i představitele samospráv a svým příkladem pomůžou změnit stereotypní pohled většinové společnosti na Romy. A také doufám, že příklad Romů samotných otevře cestu dalším dětem, žákům či studentům nestydět se za svůj původ a prostřednictvím vzdělání je dostane například za katedry, do nemocnic či k složkám integrovaného záchranného systému.“

Ministr Toman našemu hnutí přislíbil podporu formou motivačních stipendií

Kromě úterního jednání na Krajském úřadě MSK proběhlo ve čtvrtek i jednání s novým ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. „Jednání jsem se osobně účastnil, a i když primárně souviselo s nabídkou volných pracovníků při likvidaci kůrovcové kalamity, byl prostor představit mu i naše hnutí. Ministr Toman přitom našemu hnutí přislíbil podporu středního a vysokoškolského vzdělávání v lesnických oborech formou motivačních stipendií, což nás velice potěšilo a rozhodně to uvítáme,“ říká místopředseda Hnutí romských studentů Vladimír Kočko a dodává: „Náš projekt a připravované aktivity vyvolaly v naší komunitě pozornost a velký zájem. A během posledních dní se nám ozvali další mladí studenti, ale i neziskové organizace, které by měly zájem o spolupráci. Na začátek srpna pak máme domluvenu osobní schůzku i s ostravským primátorem Tomášem Macurou a věříme i v jeho podporu.“

„Těšíme se na pozitivní změny, které projekty tohoto typu mohou v romské komunitě přinést. Věříme, že už v dubnu 2019 v rámci druhého ročníku Mezinárodního dne Romů v Ostravě budeme moci předložit dosažené výsledky a oslavit je se všemi účastníky setkání,“ říká Vladimír Leško, prezident ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR, která je partnerem studentského projektu, a dodává: „Nechceme, aby z našich dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek. Chceme, aby se naše děti vzdělávaly, pracovaly, slušně bydlely a platily daně. Ale také aby dostaly příležitost si splnit své sny a životní cíle!“ Hnutí romských studentů spolu s ostravskou Asociací romských podnikatelů a spolků ČR letos společně zorganizovalo první ročník Mezinárodního dne Romů, první setkání svého druhu v historii Ostravy. Hned napoprvé se setkání v Ostravě zúčastnilo zhruba 5000 lidí. 

Celý příběh Hnutí začal setkáním dvou studentů na vysoké škole

Hnutí romských studentů: Celý příběh Hnutí začal setkáním dvou studentů na vysoké škole. Ti se shodli na tom, že vzdělání je šance a do budoucna přináší řešení mnoha palčivých otázek v romské komunitě. Taky se rozhodli, že je na čase něco zásadně, jinak a nově dělat. To je dovedlo až k projektu, jehož smyslem je vytvoření platformy pro dlouhodobou spolupráci mezi subjekty. Cílem této iniciativy je podpořit na cestě ke vzdělání a získání smysluplného uplatnění mladou generaci Romů ve třech stěžejních oblastech: Business (podpora mladých Romů na jejich cestě za úspěchem v profesním i osobním životě směřujících k samostatnému podnikání), Nadání (vyhledávání inspirujících talentů a osobních příběhů kreativních mladých Romů, kteří se zaměřují na umění, kulturu, design, ale také netradiční řemesla, sport a zajímavé projekty) a Veřejnost (podpora studentů a mladých absolventů z romské komunity směřujících do stěžejních profesí ve veřejném sektoru, které současně narušují genderové stereotypy v těchto oborech, jako jsou policista, revizor, úředník sociální správy či úřadu práce, a napomohou ke zlepšení komunikace). Hnutí romských studentů chce ve spolupráci s ostravskou Asociací romských podnikatelů a spolků ČR, která je významným partnerem projektu, pomáhat místní komunitě. Součástí projektu má být i založení nadačního fondu na podporu nadaných romských studentů. V současnosti má hnutí pět stálých členů. Více o hnutí najdete ZDE.

Asociace romských podnikatelů a spolků, včele s prezidentem Asociace Vladimírem Leškem, se na Ostravsku několik let věnuje uplatňování romských firem na trhu práce a zaměstnávaní nezaměstnaných Romů dlouhodobě registrovaných na úřadech práce. Asociace řeší a podporuje vzdělání Romů, získávání důstojného bydlení a řeší romskou problematiku obecně. Podporuje a sponzoruje společenské a kulturní akce, fotbalové kluby, poskytuje studijní stipendia, přispívá romským dětem a jejich rodičům na pořízení školních potřeb apod.

Asociace na sebe upozornila v souvislosti s kůrovcovou kalamitou v ČR, kdy nabídla ministerstvu zemědělství a podnikům pověřeným řešením kalamitního stavu 1000 pracovníků. Při této příležitosti se ve čtvrtek 12. července konalo osobní setkání s novým ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Ten členům ostravské Asociace přislíbil konkrétní práce, které by v lesích mohli dlouhodobě nezaměstnaní Romové vykonávat. Byla zmíněna např. těžba dřeva, kácení stromů, odvětvování, odkorňování kmenů či výsadba sazenic stromků při zalesňování.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová