Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S lehkou opatrností volat nad Romy hurá? Komentář Štěpána Chába

komentář 17.07.2018
S lehkou opatrností volat nad Romy hurá? Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: První steč, Hnutí romských studentů vyrazilo na kraj

Převažující odpor k romské menšině v republice je v lecčems pochopitelný. Není nejspíš potřeba záměrně nevidět problémy, které přijdou s tím, když se velká skupina Romů sestěhuje na jedno místo. Podle dosavadních zkušeností nastane chaos, stoupne kriminalita, drtivě padají ceny nemovitostí v okolí, sousedé se přestanou, oprávněně, cítit bezpečně. Jak se to řešilo doposud? Tragicky, šíleně a hloupě.

V Ostravě vznikla iniciativa, která se ukryla pod zapsaný spolek Hnutí romských studentů z.s. Dá se říci – fajn, další podělaná neziskovka, která bude ale úplně k ničemu… tak maximálně k čerpání peněz ze státní kasy. Ale právě tady může nastat obrat, a z celé duše doufám, že nastane. Protože spolek založil romský vysokoškolák Vladimír Čermák, který si prostě řekl, že je s tím potřeba něco udělat. A ano, sakra ano, je s tím potřeba něco udělat. Protože nenávist řešením prostě není, to mi promiňte, ale není.

Kde je ta naděje

Naděje je právě v tom, že si samotní Romové uvědomili, že tu problém je. A na tom jde stavět. A na tom, předpokládám, chce stavět i Čermák. Protože když chodili do ghett gadžové se svými neziskovkami a centry a iniciativami a projevy a letáky, byli to vždycky gadžové. Bílé huby, které se snažily nacpat Romům své vlastní sny a hodnoty, ale neuměly je podat tak, aby se staly sny a hodnotami samotných Romů. A které, ve výsledku, z Romů dělaly skupinu lidí plně závislých na dávkách a naplněné pocitem, že na vše mají nárok, a že všichni okolo jsou nesnesitelní rasisté.

Samotné Hnutí romských studentů si vytklo za cíl ukázat Romům, že ve vzdělávání je šance vybřednout z chudoby a nenávisti většinové společnosti. Romský doktor? Inženýr? Úředník? Učitel? Architekt? Zubař? Jen víc a houšť. Protože čím více Romů se zdravým sebevědomím a užitečnou prací pro společnost, a tím i pro sebe, tím větší klid a tím větší spokojenost mezi samotnými Romy. Nenávist to neřeší. Ale neřešily to ani neziskovky alá Michael Kocáb (to je neziskovka sama o sobě). Ty jen přilévaly do ohně.

Představte si...

Při představě, že bych byl Rom – hledí se na mě permanentně s nedůvěrou (na ulici, v obchodě, na úřadech, všude), při hledání zaměstnání nekonečný problém s předsudky, problémy se sháněním bytu, ve školách se na mě kouká jako na hlupáka už od první třídy, přistupuje se ke mně hned jako k malomocnému, který nechce dělat a dělat nebude, a mnoho dalších a dalších nesnází, na které bych narážel permanentně a každodenně – a taková představa je hrozná. Skutečně hrozná. Zkuste si představit, že právě v tom musíte každý den žít. Obklopení nedůvěrou a těžko skrývaným pohrdáním. Co s tím budete dělat? Uzavřete se do své komunity a budete tím, co se od vás očekává. Tedy echt cikánem.

A právě to je důvod dát důvěru Hnutí romských studentů. Všeobecnou. Protože se snaží o něco, co my, gadžové, nikdy nedokážeme. Oni se snaží vystoupit ze stínu předsudků a dát Romům cestu, která by mezi romskou komunitou a většinou nastolila mír. A hlavně se musíme modlit, aby to nebyla další nezisková fičurina, která bude jen čerpat prachy a mít plnou hubu humánních keců a výsledek aby jeden zaplakal. Modlit se, aby to Čermák a spol. mysleli vážně, a nehledali jen prostor, na kterém vychytrale zbohatnout a nic moc nedělat. Ale podle všeho jsou do věci zažraní a s nadšením se snaží. Sakra, držet jim palce.

Nechceme pobírače dávek

„Nechceme, aby z našich dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek. Chceme, aby se naše děti vzdělávaly, pracovaly, slušně bydlely a platily daně. Ale také aby dostaly příležitost si splnit své sny a životní cíle!“ řekl Vladimír Leško, prezident ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR, která je partnerem Hnutí romských studentů. Je v tom naděje. Je. Pro Romy. I pro ostatní.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace