Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S lehkou opatrností volat nad Romy hurá? Komentář Štěpána Chába

komentář 17.07.2018
S lehkou opatrností volat nad Romy hurá? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: První steč, Hnutí romských studentů vyrazilo na kraj

Převažující odpor k romské menšině v republice je v lecčems pochopitelný. Není nejspíš potřeba záměrně nevidět problémy, které přijdou s tím, když se velká skupina Romů sestěhuje na jedno místo. Podle dosavadních zkušeností nastane chaos, stoupne kriminalita, drtivě padají ceny nemovitostí v okolí, sousedé se přestanou, oprávněně, cítit bezpečně. Jak se to řešilo doposud? Tragicky, šíleně a hloupě.

V Ostravě vznikla iniciativa, která se ukryla pod zapsaný spolek Hnutí romských studentů z.s. Dá se říci – fajn, další podělaná neziskovka, která bude ale úplně k ničemu… tak maximálně k čerpání peněz ze státní kasy. Ale právě tady může nastat obrat, a z celé duše doufám, že nastane. Protože spolek založil romský vysokoškolák Vladimír Čermák, který si prostě řekl, že je s tím potřeba něco udělat. A ano, sakra ano, je s tím potřeba něco udělat. Protože nenávist řešením prostě není, to mi promiňte, ale není.

Kde je ta naděje

Naděje je právě v tom, že si samotní Romové uvědomili, že tu problém je. A na tom jde stavět. A na tom, předpokládám, chce stavět i Čermák. Protože když chodili do ghett gadžové se svými neziskovkami a centry a iniciativami a projevy a letáky, byli to vždycky gadžové. Bílé huby, které se snažily nacpat Romům své vlastní sny a hodnoty, ale neuměly je podat tak, aby se staly sny a hodnotami samotných Romů. A které, ve výsledku, z Romů dělaly skupinu lidí plně závislých na dávkách a naplněné pocitem, že na vše mají nárok, a že všichni okolo jsou nesnesitelní rasisté.

Samotné Hnutí romských studentů si vytklo za cíl ukázat Romům, že ve vzdělávání je šance vybřednout z chudoby a nenávisti většinové společnosti. Romský doktor? Inženýr? Úředník? Učitel? Architekt? Zubař? Jen víc a houšť. Protože čím více Romů se zdravým sebevědomím a užitečnou prací pro společnost, a tím i pro sebe, tím větší klid a tím větší spokojenost mezi samotnými Romy. Nenávist to neřeší. Ale neřešily to ani neziskovky alá Michael Kocáb (to je neziskovka sama o sobě). Ty jen přilévaly do ohně.

Představte si...

Při představě, že bych byl Rom – hledí se na mě permanentně s nedůvěrou (na ulici, v obchodě, na úřadech, všude), při hledání zaměstnání nekonečný problém s předsudky, problémy se sháněním bytu, ve školách se na mě kouká jako na hlupáka už od první třídy, přistupuje se ke mně hned jako k malomocnému, který nechce dělat a dělat nebude, a mnoho dalších a dalších nesnází, na které bych narážel permanentně a každodenně – a taková představa je hrozná. Skutečně hrozná. Zkuste si představit, že právě v tom musíte každý den žít. Obklopení nedůvěrou a těžko skrývaným pohrdáním. Co s tím budete dělat? Uzavřete se do své komunity a budete tím, co se od vás očekává. Tedy echt cikánem.

A právě to je důvod dát důvěru Hnutí romských studentů. Všeobecnou. Protože se snaží o něco, co my, gadžové, nikdy nedokážeme. Oni se snaží vystoupit ze stínu předsudků a dát Romům cestu, která by mezi romskou komunitou a většinou nastolila mír. A hlavně se musíme modlit, aby to nebyla další nezisková fičurina, která bude jen čerpat prachy a mít plnou hubu humánních keců a výsledek aby jeden zaplakal. Modlit se, aby to Čermák a spol. mysleli vážně, a nehledali jen prostor, na kterém vychytrale zbohatnout a nic moc nedělat. Ale podle všeho jsou do věci zažraní a s nadšením se snaží. Sakra, držet jim palce.

Nechceme pobírače dávek

„Nechceme, aby z našich dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek. Chceme, aby se naše děti vzdělávaly, pracovaly, slušně bydlely a platily daně. Ale také aby dostaly příležitost si splnit své sny a životní cíle!“ řekl Vladimír Leško, prezident ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR, která je partnerem Hnutí romských studentů. Je v tom naděje. Je. Pro Romy. I pro ostatní.

Vložil: Štěpán Cháb