Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Na Ostravsku strádá těžký průmysl. Propouští se, hrozí až 12 tisíc dalších nezaměstnaných

23.07.2013
Na Ostravsku strádá těžký průmysl. Propouští se, hrozí až 12 tisíc dalších nezaměstnaných

Autor: OKD

Popisek: Důl, ilustrační foto

Na Ostravsku stále dochází k propouštění zaměstnanců v těžkém průmyslu. Úřad práce se situaci snaží vyřešit pomocí dotací z Evropské unie, firmám ale chybí zakázky. Na situaci upozorňuje server iDnes.cz.

Největší zaměstnavatel v regionu, důlní společnost OKD, tlumí těžbu. Uhlí na světových trzích totiž zlevnilo. Firma už ohlásila rozsáhlý program úspor včetně propuštění 250 techniků a administrativních pracovníků. Další vývoj v OKD je však nejasný, firma zvažuje útlum Dolu Paskov a zeštíhlení ostatních šachet. Kvůli malé poptávce po oceli se také spekuluje o osudu Evraz Vítkovice Steel.

Aktuální situace významných průmyslových gigantů by mohla postihnout také jejich dodavatele z regionu. Podle nejpesimističtějšího scénáře úřadu práce by se tak na severní Moravě mohlo ocitnout bez práce 12 756 lidí.

Na Ostravsku je velká poptávka po rekvalifikacích

Generální ředitelství Úřadu práce ČR hodlá podpořit veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa a také rekvalifikace a poradenství. „Nejžádanější jsou na Ostravsku rekvalifikační kurzy zaměřené na získání řidičských oprávnění skupiny C, E, svařování, obsluhu PC a programy pro pracovníky v oblasti sociální péče," řekla pro server.cz mluvčí Kateřina Beránková.

Zaměstnanost na Ostravsku mají podpořit i soukromé pracovní agentury v rámci projektu Nový začátek. Agentura by lidi posílala pracovat do firem a na oplátku by dostávala z EU dotace ve výši celé jejich mzdy. Zároveň by poskytovala poradenství, aby si klienti dokázali práci udržet.

Pracovní agentury mají najímat nezaměstnané. Nemají je ale kam poslat

Předseda Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič ovšem namítá, že Nový začátek nefunguje. Agentury sice mají lidi, ale nemají firmy, do kterých by je mohly posílat.

Na konci června bylo v Moravskoslezském kraji registrováno 82 556 žadatelů o práci. V celé republice jich bylo 540 tisíc. Zhruba 9400 lidí trávilo část pracovního týdne doma jen za část mzdy, protože pro ně zaměstnavatel neměl dost práce.

Vláda by měla snížit příspěvek na obnovitelné zdroje energie

Nezaměstnanost ovlivňuje i další služby. Lidé se vyhýbají zábavě a nechodí do hospody. Podle sociologů lidé raději pijí pivo z plastu na zahradách a u sebe doma.

Hejtman kraje Miroslav Novák (ČSSD) tvrdí, že by pomohlo, kdyby vláda snížila příspěvek na obnovitelné zdroje energie a prodloužila průmyslovým firmám lhůtu na zavedení ekologičtější a modernější výroby. Pomohly by nejspíš i zakázky.

vfe, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace