Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý to je televizní událost roku. Divákům se ale při oslavě chlapáctví kroutily uši do kornoutu

07.06.2018
Prý to je televizní událost roku. Divákům se ale při oslavě chlapáctví kroutily uši do kornoutu

Foto: ČT

Popisek: Ondříčkův TV film Dukla 61 vzbudil značné ohlasy

Dvoudílný televizní film ´Dukla 61´, který odvysílala Česká televize, většinou sklízí samé superlativy. Pochvalu si jistě zaslouží za to, že připomněl jednu z mnoha tabuizovaných událostí naší pohnuté historie, ale jeho adorace je až zarážející. Z reakcí kritiků i diváků se zdá, jako by u nás předtím byly natočené jenom nepodařené snímky a ´Dukla 61´ se stala revolučním průlomem, jaký prý u nás ještě nikdo neviděl.

Česká televize přitom před několika týdny uvedla na téma závažných událostí, jež se v nedávné minulosti odehrály v naší zemi, řadu jiných kvalitních děl, například neméně působivý ´Metanol´.  Předtím to zase byla vynikající inscenace ´Silver A´ či skutečně strhující cyklus ´České století´ v režii Roberta Sedláčka. Kupříkladu scény, zachycující, jak se navzájem likvidovali naši soudruzi (viz epizoda Zabíjení soudruha), patří k tak děsivé podívané, že se z ní leckdo dodnes nevzpamatoval. 

Zdařilý film, ale...

Zajímavější, než většina oslavných recenzí (vyvolávající podezření, že jde spíše o nekritický projev sympatií k režisérovi Ondříčkovi), jsou opět názory diváků. V zásadě jsou rozdělené na dvě poloviny, přičemž obě se však shodují na tom, že ´Dukla 61´ je sice zdařilým dílem, ale s řadou výhrad. Dosti značné rozdíly se objevují při hodnocení hereckých výkonů a především marném pokusu většiny aktérů mluvit ostravským dialektem. Je třeba ocenit, že David Ondříček z Dukly 61 neudělal paskvil, střižený podle zahraničních katastrofických velkofilmů, a výrazně šetřil drastickými scénami, ale nezbavil se lákadla obsadit do hlavních rolí naše současné filmové a televizní hvězdy. 

Předem prohraná bitva

„Bohužel donutit pražský herce do jakýhokoli nářečí je vždycky předem prohraná bitva. Kdykoli se o něco takovýho někdo ve filmu pokusil, srazilo to výsledek o nějakejch 50%, bez ohledu na to, jak dobrý to jinak mohlo bejt. Já Ostravaky znám, mám tam plno kamarádů a tu jejich řeč mám v uchu. A tak se mi z tohoto dílka kroutěj uši do kornoutu. Jinak by to asi nebylo tak zlý,“ zní jeden z názorů na ČSFD.  Ale jiní jsou z hereckých výkonů, především Marka Taclíka nebo Marthy Issové, tak nadšeni, že jim problémy s nezvládnutým dialektem, při němž se kroutí uši, promíjí. Je určitě velká škoda, že ani v tomto případě nebyli více využiti regionální herci nebo tzv. naturščici, což by jistě působivost celého filmu zvýšilo. Právě proto, že je tento projekt financován veřejnoprávním kanálem, nemuseli jeho tvůrci spoléhat na to, aby zvyšoval sledovanost s pomocí populárních herců a hereček.    

 

Martha Issová je za svůj výkon všeobecně chválena 

Velká záliba v chlapáctví

Nekritické nadšení svých kolegů poněkud zchladil kritik Kamil Fila. Ten spory o tom, zda herci z Prahy zvládají ostravské nářečí, nepovažuje za podstatné.  „Můj malinký problém je v tom, že to je velmi konzervativně vyprávěné, všechna klišé, která si dovedete představit, jak ukázat hrdiny, se tam objeví. Je tam jistá záliba jak scenáristy, tak režiséra, v tom chlapáctví. V tom, jak se tvrdě maká, jak se pije, jak se tvrdě nadává, jak se znásilňují ženy. To chlapáctví je brané jako obrovská hodnota, kvůli které se na to bude dívat velká část lidí,“ myslí si Fila na Aktuálne.cz. Uznává však, že film samotný je dobře řemeslně zpracovaný, ale těžko si prý umí představit Davida Ondříčka, jak natočí film o současné Ostravě.

 

Událost roku?

Někteří kritici, například Mirka Spáčilová, však ´Duklu 61´ všemožně brání a oslavuje ji jako událost roku, která by se při promítání v kině stala zjevením. Těm, kteří si dovolili nějaké kritické výtky, třeba právě kvůli strašlivé ostravštině, vytýká, že se neumíme dívat, vnímat a přemýšlet. Kvůli nekonečným seriálům prý jenom přihlížíme. Podle ní u nás konečně nastupuje generace tvůrců, kvůli nimž by si divák měl dát tu práci, aby se vyjadřoval k jejich dílu, ne ke stavu světa.  (Že by se už i v kulturní rubrice projevil vliv majitele iDnes.cz?).

Každopádně je však dobře, že Česká televize podobná, velmi kvalitní díla realizuje a vysílá. Měla by se ale snažit, aby na jejich úkor nebyly natáčeny třeba zcela zbytečné detektivní seriály. Jak totiž ´Metanol´, tak ´Dukla 61´, dokazují, že nejnapínavější a nejpoučnější je naše vlastní minulost.

Vložil: Adéla Hofmanová