Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak nejlépe ukázat dětem práci záchranářů a hasičů? V Zábřehu by mělo vyrůst Městečko bezpečí

01.06.2018
Jak nejlépe ukázat dětem práci záchranářů a hasičů? V Zábřehu by mělo vyrůst Městečko bezpečí

Foto: Město Ostrava

Popisek: Vizualizace. Takhle by mělo plánované městečko vypadat, tak uvidíme.

Město Ostrava vybuduje poblíž areálu IVC Ostrava-Zábřeh areál pro vzdělávání a praktickou přípravu dětí, kde se naučí reagovat na krizové situace a dozvědí se o prevenci. Součástí městečka bude 12 objektů s tematickou náplní – hasičský, policejní, záchranářský, mimořádných událostí, objekt vjemů, životního prostředí, jedovatá zahrada, jezírko, lanové centrum, domov, altán a horolezecká stěna.

V Moravskoslezském kraji zcela chybí komplexní a kvalitní systém pro vzdělávání a praktickou přípravu dětí a mládeže ve zmíněných oblastech. Projekt Městečko bezpečí vytvoří podmínky pro systematickou spolupráci záchranářů a pedagogů při preventivně výchovné činnosti dětí a mládeže nebo také organizovaných skupin veřejnosti týkajících se zdraví a bezpečnosti, vzájemné pomoci. Jedním z hlavních důvodů vzniku areálu je zvýšení bezpečnosti, informovanosti a připravenosti veřejnosti v oblasti běžných rizik spojených s každodenním životem i mimořádných a krizových událostí, a s tím související eliminace ztrát na zdraví, životech, životním prostředí a majetku.

Od mateřinky po střední

„Je to druhý velký projekt, který spolu s hasiči připravujeme. Po instalaci detektorů požáru do městských bytů je to nyní příprava speciální lokality s řadou tematických objektů, která naučí veřejnost, jak se chovat v běžných i krizových situacích, umět na ně reagovat, nebýt v daný okamžik zaskočený a nečinný,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura. 

Projekt je určen žákům mateřských, základních a středních škol, pedagogům, obyvatelům města a kraje, příslušníkům a zaměstnancům složek Integrovaného záchranného systému, představitelům veřejné správy a subjektům zabývajícím se prevencí.

V Městečku bezpečí bude denní program zajišťovat šest až osm lektorů a ročně se na něm bude podílet dalších přibližně 50 externistů z řad profesionálních složek IZS a dalších organizací, které se věnují preventivně vzdělávací činnosti.

Jde o zásadní projekt, říká šéf hasičů

„Městečko bezpečí je naprosto zásadní preventivní projekt v oblasti ochrany obyvatelstva a přípravy občanů na rozličné mimořádné situace, se kterými se setkávají jak v běžném životě, ale nakonec i při vyhlášení krizových stavů. Rozhodujícím prvkem, který je historicky nosný pro město, ale nyní i pro celý náš kraj, je integrace problematiky pod „jednu střechu“, což se týká nejen složek IZS, ale i města, Ikea Shopping Parku a všech dalších partnerů. Tato skutečnost svědčí o výjimečné spolupráci na poli bezpečnosti a ochrany obyvatel ve městě Ostrava,“ říká o projektu ředitel krajského Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

V České republice existuje zatím jeden stejně zaměřený areál, a to Centrum zdraví a bezpečí – Svět záchranářů v Karlových Varech. Provozuje jej Asociace Záchranný kruh. Jeho průměrná denní návštěvnost je zhruba sto osob.  Ostravské Městečko bezpečí nabídne návštěvníkovi nad rámec karlovarského centra další rozměr zážitku. Tím bude ucelený systém multimediálních interaktivních programů, prezentací, videí, počítačových kvízů, soutěží apod., které budou pravidelně aktualizovány. Tyto programy budou spolu s názornými ukázkami techniky a činností IZS tvořit hlavní programovou náplň Městečka bezpečí.

Předpokládá se, že investiční náklady na realizaci Městečka bezpečí dosáhnou zhruba 100 milionů korun. Město Ostrava se s žádostí o spolufinancování projektu obrátí na Moravskoslezský kraj a pokusí se získat státní a evropské dotace. Projekt se v tuto chvíli nachází ve fázi projektové přípravy. Stavba by měla být dokončena na jaře roku 2022.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová