Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak tohle bude prů*er. Pandemie AIDS jde s uprchlickou krizí ruku v ruce. V Ostravě rozsvítí radnici

19.05.2018
Tak tohle bude prů*er. Pandemie AIDS jde s uprchlickou krizí ruku v ruce. V Ostravě rozsvítí radnici

Foto: Jiří Zerzoň / ostrava.cz

Popisek: Nová radnice v Ostravě se oblékne do červeného světla

Ostrava se symbolicky připojí k mezinárodnímu vzpomínkovému dni na oběti nemoci AIDS, který je nazván Světlo pro AIDS a který letos připadá na neděli 20. května. V tento den se věž ostravské Nové radnice rozsvítí červeným světlem. Letošní ročník mezinárodního vzpomínkového dne na oběti nemoci AIDS - International AIDS Candlelight Memorial Day, česky Světlo pro AIDS se uskuteční v neděli 20. května. V Ostravě se červeně rozzáří budova Nové radnice a celou noc bude světlem naděje pro nemocné AIDS. Vedle Ostravy se rozsvítí ještě Praha, Pardubice, Plzeň a Ústí nad Labem.

Červená je barva stužky, která se stala symbolem podpory HIV pozitivních a AIDS nemocných. Nasvícení do červené barvy je symbolikou a vzpomínkou těm, kteří zemřeli na nemoc AIDS. Dále tato akce má sloužit k připomenutí, že infekce virem HIV, jejíž neléčitelné stadium propuká v nemoc AIDS, není pro lidi, kteří jsou pozitivně diagnostikováni nijak stigmatizující. Včasné diagnostikování a léčba umožňuje plnohodnotný soukromý i pracovní život. Akce rovněž připomíná prevenci této nemoci.

Od osmdesátek je to tady

Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou a smrtelnou. Přenáší se krví, sexuálním stykem a přenosem z matky na dítě v době těhotenství.

Jak se diagnostikuje

Přítomnost HIV v organismu lze diagnostikovat pomocí krevních testů. Nejčastěji se zjišťuje přítomnost protilátek proti viru HIV v krvi. Pozitivní výsledek testu znamená, že organismus proti viru vyrábí protilátky a byl jím tedy infikován. Protilátky se však v dostatečném množství vytvoří až určitou dobu po nákaze. Obvyklá doba do nástupu protilátek je 4–6 týdnů, dříve, již po dvou týdnech po infekci.

Pandemie HIV v Africe

Nejhůře postiženým kontinentem je bezesporu Afrika. Velkým problémem nejchudších zemí Afriky je cena za léčení nakaženého virem HIV. Ta dosahuje na minimální sumu 200 dolarů za rok. Přičemž například ve Svazijsku je nakažených virem HIV přes 26 % populace, v Botsaně 23 % populace a se vzrůstajícím počtem bojuje v poslední době Jihoafrická republika, která se „úspěšně“ šplhá k překonání 20% hranice. Z celosvětového hlediska je 70 % HIV nakažených v Africe, zbývajících 30 % spadá na další kontinenty. A to i přesto, že počet obyvatel Afriky představuje jen 13 % populace na planetě.

Souvisí s tím imigrační vlna?

Kvůli masové imigraci se epidemie ve velkém šíří i do Evropy. Hlavní příčinou nové vlny nárůstu počtu nakažených ve Spojeném království jsou afričtí imigranti. O této, jistě velmi nekorektní, informaci se rozepsal britský novinář Anthony Browne ve své knize Úprk rozumu, kterou vydalo nakladatelství Dokořán už v roce 2009.

Vláda o tom věděla

O problému věděla i minulá vláda ČR, kdy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl v listopadu roku 2015 v prohlášení: „Určitou obavu z viru HIV přináší i současná uprchlická krize. V tomto směru chci občany ujistit, že u osob v azylových zařízeních probíhá testování. Letos bylo dle našich informací prozatím zachyceno 5 nových HIV pozitivních osob. Současný migrační vývoj se tedy na počtu nově zachycených případů HIV v ČR zatím výrazně neprojevil. Do budoucna bude testování samozřejmě nadále pokračovat.“

K tomu je zajímavé připojit informaci, kterou ke včerejšímu dni přinesl německý deník Bild. Jen na asylovém úřadu v Brémách musí být opětovně prověřeno 18 000 žádostí. Z doposud přezkoumaných 4 400 rozhodnutí bylo 40 % zrušeno. V 30 % případů nebyly ani přezkoumány otisky prstů a pasové fotografie. Z toho lze vidět, jakou důkladnost prověřování věnují německé úřady. A jaká je možnost, že HIV pozitivní imigranti prostě do Evropy proniknou.

Vložil: Štěpán Cháb