Na Moravě se slonům daří, nevěříte? V Ostravě má půlroční cvalík už půl tuny a ve Zlíně čekají na zázrak
29.04.2018
Foto: Zoo Ostrava
Popisek: Malý Chandru už váží půl tuny
VIDEO Mladý sameček slona indického, který se v ostravské zoologické zahradě narodil loni v červenci, váží téměř půl tuny. Chtělo by se říci, že roste jako z vody. Zásluhu na jeho váze i celkovém zdravotním stavu má ale mateřské mléko, které tvoří nadále významnou složkou jeho jídelníčku. Hned po narození mu ošetřovatele dali jménu Chandru, což znamená Měsíc.
Chandru prospívá nejen po fyzické stránce, ale už se začíná učit. A to nejen od své matky, ale i od ošetřovatelů. Ti jej pomalu zvykají na režim zoologické zahrady. Naučili ho zvedat nohu na kolejnici, což velmi pomůže při budoucím čištění nohou. Naučili ho také natáčet se k ošetřovateli bokem nebo přejít do jiné kóje. To vše pro hladký průběh péče o slona v budoucnosti.
Chandru je pašák
Chandru se v Zoo Ostrava narodil 8. července 2017. Od začátku je v péči své matky, pro niž je to již třetí slůně, které porodila, ale zatím první, které se daří úspěšně odchovávat. Kromě mateřského mléka, které stále představuje nejdůležitější součást jeho stravy, už také konzumuje pevnou stravu dospělých slonů – větve, listí, zeleninu, seno. Návštěvníci jej mohou vidět při práci s ošetřovateli každý den od 12:30.
Ve zlínské Zoo očekávají také přírůstek
V Ostravě slaví prosperující mládě slona indického. Chandru se má čile k světu. Ovšem ve zlínské Zoo čekají na české prvenství. Loni se podařila umělá inseminace samice slona afrického. Pokud se nestane nic hrozného, dočkají se ve Zlíně prvního mláděte slona afrického v republice. Což je výborná zpráva, protože slon africký je kriticky ohroženým druhem a každé narození mláděte je tak obrovskou nadějí do budoucnosti. Narození mláděte se očekává v létě.
Při té příležitosti zlínská Zoo intenzivně pracuje na vybudování největšího sloního výběhu v Evropě. A to výběhu o velikosti 21 hektarů. Samotní sloni afričtí si vydobyli na vedení Zoo jednu třetinu nového výběhu jen pro sebe. V současné době jsou ve zlínské Zoo tři samice slona afrického. Jedna z toho je právě březí Zola, které letos bude dvaadvacet let.
Hlavně žádné stresy
Mezi starým a novým výběhem vzniká koridor, kterým budou moci sloni procházet. „Tímto průchodem slonice projdou do nového výběhu. Stále však budou využívat současný pavilon včetně venkovního výběhu. Slonice Zola tak porodí ve známém prostředí, nechceme ji v žádném případě stresovat nějakými změnami. Po určité době pak chovatelé začnou naše slony postupně zvykat na vybudovaný průchod a výběh," řekl k věci ředitel zlínské Zoo Roman Horský, pro kterého je březost Zoly jistě velkým úspěchem.
Slon africký je vzácný nejen v divoké přírodě, ale také v zoologických zahradách. V České republice ve výběhu slonů v drtivé většině uvidíte slony indické, kteří jsou ovladatelnější, poslušnější a přizpůsobivější. Naopak slon africký má zkrátka svou hlavu a v zajetí jej najdete vzácně. V České republice jsou k vidění právě v Zoo Zlín a v Zoo Dvůr Králové. Nikde jinde. Takže slonici Zole, a tím i zlínské Zoo, držíme palce.
Vložil: Štěpán Cháb