Strašné číslo. 834 000 Čechů je v exekuci, z toho čtvrtina zbytečně. Protiprávně vymáhané dluhy dosahují 36 miliard
16.03.2018
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuce jako metla České republiky
Jste v exekuci, nebo jste těsně před exekucí? Podívejte se do úvodního textu exekučního příkazu, na první odstavec. Pokud tam najdete slova rozhodce nebo rozhodčí soudce či rozhodčí nález, je velká pravděpodobnost, že budete moci exekuci zastavit, protože je protiprávní. Vyzval k tomu host DVTV, expert na exekuční spory, Petr Němec, který se svou společností pomáhá lidem dostat se z exekucí. Nebo do nich ani neupadnout.
Rozhodci nemají právo rozhodovat o uvalení exekuce. Ovšem proces zamítnutí exekuce není u soudu automatický. Lidé se musí ozvat, obrátit se na neziskový sektor nebo právní poradny, které se problematikou zabývají „Rozhodci byli hodně ekonomicky závislí na žalobcích, protože oni je živili, oni jim dávali práci a podle toho rozhodování pak vypadalo. Často narážíme na to, že jsou přiznávány protiprávní úroky, protiprávní úroky z prodlení, protiprávní pokuty, a ten dluh kvůli tomu pak nabobtnal. Kdyby tam rozhodoval jen soud, dluhy jsou pak mnohem menší a lidé se nedostanou do dluhové pasti,“ řekl pro DVTV Petr Němec.
Kolik se dá ušetřit?
Petr Němec na otázku DVTV, kolik se dá tímto procesem ušetřit, sdělil, že třetina dluhu, někdy dokonce až polovina. A co zadlužení v rámci žaloby proti uvalení exekuce? I na to měl Petr Němec odpověď. V rámci projektu exekutormasmulu.cz si vybírají pouze případy, u kterých je prakticky jistota, že u soudu uspějí. Protože samotný Petr Němec a jeho tým jsou placeni pouze v případě, když spor vyhrají. Pokud prohrají, nedostanou nic. Přičemž oni jsou jako advokátní služba placení průměrně 7000,- Kč za případ. Ale když si vezmete, že se tím ušetří na dluhu třeba 200 000,- Kč, volba je jasná. „My si vybíráme případy tak, abychom byli stoprocentně úspěšní,“ řekl Petr Němec.
A pozor, vymáhat lze i zpětně
I poté, co jste si všechny dluhy na exekuci splatili, se můžete ozvat s požadavkem o navrácení protiprávně vymáhané částky. „Máme na to jedno rozhodnutí Nejvyššího soudu, které se odvíjí i od dřívější judikatury, že ty exekuce lze otevřít i zpětně. My jsme v praxi naráželi na to, že se na nás obraceli klienti, kteří zjistili, že skutečně mají exekuci podle rozhodčího nálezu, ale že už ji zaplatili. V té době jsme si mysleli, že jim pomoci nemůžeme. Ovšem loni se ukázalo, že jim pomoci můžeme a já to považuji za spravedlivé, protože se ti lidé, kteří řádně platili dluhy byli v horším postavení, než ti, kteří neplatili,“ řekl pro DVTV Petr Němec a nabádal tak všechny, kteří svou exekuci splatili, aby vyštrachali z šuplíku exekuční příkaz a podívali se na první odstavec. Pokud by jela exekuce podle rozhodčího nálezu, je velmi vysoká pravděpodobnost, že od exekutora získáte část peněz zpět.
Soukromí rozhodci byli do legislativy vloženi, protože zákonodárci chtěli ulehčit práci soudům. Ovšem proces se zvrhnul výše popsaným způsobem. Nyní je již pět let pravomocné rozhodnutí Nejvyššího i Ústavního soudu, že rozhodčí nálezy se musí zastavit. Ovšem k tomu je potřeba, aby se člověk sám proti opatření ozval. Nikdy nedojde k automatickému zastavení. Podle Petra Němce je tak ve hře až 36 miliard korun, které jsou vymáhány protiprávně.
Ví o tom banky a soudy?
Ví o tom jak banky, tak soudy. Každý soudce rozhodl ve prospěch žaloby s vědomím toho, že exekuce je uvalena rozhodčím nálezem. Nyní by se měl, z morálního hlediska, nikoliv podle litery zákona, vrátit ke každé smlouvě a protiprávní exekuce zastavit. To ovšem soudci nedělají a dělat nebudou. Proto nezbývá lidem v exekuci nic jiného, než se ozvat sami. A co banky? Počítají s tím, že se ozve jen zlomek lidí, které daly do exekuce. A z čistě finančního hlediska v protiprávním vymáhání prostě pokračují. Protože na to vydělají zmíněných 36 miliard korun. Morálka jde prostě stranou.
Kdo je v exekucích a komu nejčastěji Němec pomáhá
„Část lidí si půjčila neuváženě, ale pozorujeme tam i genderový problém, hodně to jsou ženy s dítětem, které měly partnera, ten je opustil, často to bylo i tak, že je dovedl k půjčce, kdy ženě řekl, hele, mně už nepůjčí, půjč si na sebe, potřebuju auto, abych mohl jezdit do práce. Žena to na sebe napíše, on potom odejde. Pak dojde k situaci, kdy musí žena zaplatit nájem, zaplatit něco na dítě, jako řešení se jí nabízí jedině půjčka,“ řekl pro DVTV Petr Němec a upozornil, že nejvíce klientů mají z Ostravska a Ústecka, což prý i kopíruje mapu exekucí. Podle Němce je chyba svalovat katastrofickou zadluženost jen na nízkou finanční gramotnost. Pokud vypadne samoživitelka kvůli nemoci na týden z práce, další měsíc ji zkrátka čeká finanční peklo. A týden před výplatou prostě nemá peníze. Co jí pak zbývá?
Vložil: Štěpán Cháb