Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Selhání justice. Ať už Kramný svou ženu a dcerku zavraždil, nebo ne, soud mu to neprokázal

21.02.2018
Selhání justice. Ať už Kramný svou ženu a dcerku zavraždil, nebo ne, soud mu to neprokázal

Foto: TV Prima / repro

Popisek: Je opravdu vinný, anebo si s ním zahrály okolnosti a příbuzenské ´nevztahy´ krutou hru?

V sobotu 17. února uplynuly již čtyři roky od zadržení a následného obvinění Petra Kramného z úkladné vraždy manželky a dcery, kterou měl spáchat elektrickým proudem v Egyptě buď 28. 7. nebo 29. 7. 2013. Případ Petra Kramného od počátku, a to bohužel i díky samotnému Petru Kramnému, provází obrovský mediální zájem, který zejména bulvárním novinám nepochybně vydělal desítky miliony korun.

Vraždící stvůra, nebo nevinný beránek?

Případ od počátku budí emoce, různé konspirační teorie  a nepochybně i řadu pochybností. Mediálním honem byla vyrobena vraždící stvůra Petra Kramného, který dle žalobce popravil svou ženu i dceru elektrickým proudem. „Zásadní podíl „viny” na zrození této zrůdy nepochybně nese samozvaná zmocněnkyně poškozených, členka České advokátní komory JUDr. Klára Long Slámová. Ta se víceméně neúčastnila žádných úkonů, a tak asi proto poskytovala na základě spisového materiálu probíhající trestní věci řadu prohlášení, rozhovorů a dokonce stanovisek. Zásobovala veřejný prostor informacemi, které se dnes prokazatelně dají označit za částečně deformované či za naprosto smyšlené lži s jediným cílem, a to vytvořit naprosto šílenou vraždící zrůdu Petra Kramného," zhodnotil působení známé právničky spolek Šalamoun, který případ celé čtyři roky sleduje a poukazuje na fatální selhání justice.

Co je Šalamoun?

Spolek Šalamoun je nevýdělečná organizace, která své náklady hradí z dobrovolných darů svých členů, z nadačních grantů a příspěvků dobrovolných dárců. Věnuje se kauzám trestního řízení, hlavně těm případům, kdy alespoň z prvních informací získá podezření, že došlo, či dochází k porušování lidských a občanských práv. V posledních letech podle spolku narůstá počet excesů a účelového pronásledování za údajné trestné činy a špatné právní prostředí je neopominutelnou vadou tohoto státu. Narůstající právní nihilismus a formalismus znemožňuje, aby jeho občané žili v klidu s pocitem bezpečí a v důvěře v právní řád a instituce garantující jeho platnost. Občané by měli podle spolku Šalamoun žít s vědomím, že rozhodnutí soudů jsou nejen předvídatelná, ale že vycházejí nikoli z osobního přesvědčení soudců, ale jsou výsledkem pečlivého a zodpovědného zvažování a hodnocení důkazů, výsledkem důsledného respektování zákonů ze stran orgánů činných v trestním řízení, včetně presumpce neviny a právní zásady ´in dubio pro reo´ ( tj. pochybnosti v prospěch obviněného či obžalovaného).

Dvě nesmiřitelné skupiny odpůrců a zastánců

Do dnešního dne rozděluje případ Petra Kramného veřejný prostor na dvě nesmiřitelné skupiny odpůrců a zastánců. Zásadní otázkou však je, kde je objektivní pravda v této věci, která nepochybně vejde do dějin. Jedním ze zásadních argumentů odpůrců Petra Kramného je ta skutečnost, že byl pravomocně a vykonatelně odsouzen a věc již přezkoumaly 3 soudní instance, takže neexistuje možnost žádného omylu. Spolek Šalamoun, který už 24 let rozplétá na první pohled jednoznačné případy, s naprosto klidným svědomím konstatuje, že to, že je někdo v České republice pravomocně odsouzen, vůbec neznamená, že je pachatelem. Anály Spolku Šalamoun obsahují desítky případů, kde byl někdo, dokonce opakovaně odsouzen a po letech se prokázalo, buď že pachatel je někdo úplně jiný nebo u odsouzeného, který byl opakovaně odsouzený, česká justice po letech konstatovala, že není důkaz, že je pachatelem.

7 závěrů z devíti vylučuje vraždu elektrickým proudem

Spolek Šalamoun se případem Petra Kramného zabývá velmi intenzivně již několik let, účastnil se soudních jednání a se souhlasem Petra Kramného má přístup ke spisovému materiálu, takže se objektivně dá konstatovat, že má dostatek relevantních informací k vlastnímu závěru. Provedl snad již stovky ad hoc konzultací s váženými, uznávanými a zkušenými odborníky nejen v České republice, ale i napříč Evropou. Podle Spolku Šalamoun k dnešnímu dni existuje celkem 9 závěrů v odvětví soudního lékařství, kdy 7 z nich příčinu smrti, tedy vraždu elektrickým proudem, vylučuje. I hokejovou matematikou se jedná o naprosto jednoznačný zápas. „V souvislosti se zásadními závěry předního českého odborníka, který ve svém písemném vyhotovení znaleckého posudku konstatuje, že se žádné stopy elektrického proudu na srdcích Moniky a Kláry Kramných vůbec nenacházejí, podal dne 30. 7. 2017 Spolek Šalamoun podnět pro podezření ze spáchání trestného činu nepravdivého či hrubě zkresleného znaleckého posudku na znalce Nemocnice České Budějovice a.s. MUDr. Františka Vorla, MUDr. Zdeňka Šenkýře a MUDr. Evu Tomáškovou,“ řekl místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič. „Zcela souběžně probíhá podobné řízení ve smyslu nepravdivého znaleckého posudku vůči znalcům MUDr. Smatanové a MUDr. Dokoupilovi, ale v Brně. Složky Policie ČR vůči důvodně podezřelým znalcům zahájily úkony v trestním řízení,“ doplnil Peričevič.

Vítězí klientelismus a osobní zájmy

Případ Petra Kramného je podle Šalamounu ukázkový případ klientelismu, osobních vazeb a osobních zájmů „velké ostravské rodiny” a dále ukázkovým příkladem naprostého selhání znalců obžaloby, kteří vyšli vstříc svým ostravským živitelům z řad Policie České republiky a patrně omylem si nálezy na tělech a orgánech Moniky a Kláry Kramných prostě vymysleli.

Spolek Šalamoun přímo uvádí: „Naprosto chápeme obrovskou nelibost velké ostravské rodiny nad činností Spolku Šalamoun, protože nikdo z nich nepočítal, že v případě údržbáře, který nemá žádné finanční prostředky, není politik, fotbalista či jiná veřejně známá osobnost a ještě ke všemu je vraždící zrůda, se v nemilované Praze objeví skupina lidí, která mravenčí prací zdokumentuje, ukáže a prokáže tolik pochybení, že by jejich výčet měl asi kilometr.”

Erudovaní odborníci konstatují, že chybí důkaz

Bez ohledu na rozhodnutí Ústavního soudu má Šalamoun dvě naprosté jistoty. Za prvé případ Petra Kramného se nepochybně tak či onak znovu objeví před Krajským soudem v Ostravě. Za druhé každý slušný občan jednou zapláče nad spravedlností v České republice, jejím výkonu a prosazování a zároveň všichni zapláčeme nad vysokým odškodněním za vykonstruovaný proces nad Petrem Kramným.

Je znovu třeba akcentovat, že ve výkonu výjimečného trestu odnětí svobody se nachází již čtvrtým rokem občan České republiky Petr Kramný, který měl zavraždit svou manželku a dceru elektrickým proudem, když vážení, zkušení a erudovaní odborníci i pod sankcí trestního stíhání jednoznačně a nezávisle na sobě písemně konstatují, že k takovému závěru neexistuje žádný důkaz.

 Zdroj: Tiskové zprávy

Vložil: Dagmar Olbrichová