Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Překvapivá pravda o pražské kavárně. V Praze je hustota zemanovců stejná jako v Ostravě

02.02.2018
Překvapivá pravda o pražské kavárně. V Praze je hustota zemanovců stejná jako v Ostravě

Autor: Facebook

Popisek: Drahoš, nebo Zeman? Toť otázka...

I když pomaličku utichá humbuk kolem druhého kola prezidentské volby, stále ji doprovází dost dezinformací a polopravd. Jednou z nich je zcela mylný dojem, že Jiřího Drahoše volila především tzv. „pražská kavárna“. Jenomže ve skutečnosti je tomu jinak. Soupeř Miloše Zemana uspěl nejen v metropoli, ale také v řadě jiných krajských či větších měst měst. Výsledná bilance jasně potvrzuje, že se v druhém kole neodehrával souboj kolem pražské kavárny a zbytkem země, ale spíše mezi městy a venkovem a především mezi pravicově a levicově smýšlejícími voliči. A to není v demokratickém systému nic výjimečného.

Je ovšem faktem, že v Praze bylo vítězství Jiřího Drahoše nejvýraznější. Při vysoké volební účasti 71,12% získal hlasy 68,75 % obyvatel Prahy, zatímco Miloš Zeman pouze 31,25%. V ostatních případech, například v Karlových Varech, byl souboj vyrovnanější. Přesto dokázal  nováček Drahoš uspět ve většině krajských měst,  kromě Prahy  a Brna také v Plzni,  Hradci Králové, Českých Budějovicích, Liberci,  Pardubicích, Zlíně a Olomouci. Takže na jeho velmi slušné bilanci  nemá zdaleka zásluhu jenom pražský volič a pražská kavárna, ale také kavárna brněnská, plzeňská, olomoucká, apod.  

Hustota zemanovců a drahošovců

Zajímavá čísla přinesl server Denik.cz, jenž díky své přesné analýze dospěl k názoru, že  naše země není zdaleka tak rozdělena na příznivce  Miloše Zemana, jak se pořád omílá. Provedl vtipný přepočet voličů na plochu hektarů a  dospěl k velmi překvapivému závěru, že v Praze je hustota zemanovců  na hektar  stejná jako v Ostravě, která je považována za tradiční Zemanovu baštu. Konkrétně zde na jeden hektar připadají čtyři „zemanovci“.  Ovšem hustota drahošovců je zcela jiná. V Praze jich najdeme na jednom hektaru devět, zatímco v Ostravě pouze tři. 

Pravda o kavárně

Další čísla potvrzují, že prezident Zeman  se těší  největší přízni v obcích do 500 obyvatel. A nelze se tomu, jak už jsme několikrát uvedli, vůbec divit. Při zevrubné analýze však Deník.cz dospěl k závěru, že i v té nejzapadlejší vesnické hospodě sedí přibližně třetina voličů Jiřího Drahoše a v opravdové pražské kavárně zase hruba třetina příznivců Miloše Zemana.  A bylo by úžasné, kdyby si spolu v klidu vypili pivo nebo kávu a respektovali jeden druhého. Jenže reakce na tato pozitivní fakta jsou pravým opakem  pouhého zbožného přání. Některé  komentáře  byly tak nenávistné a vulgární, že je redakce musela smazat. 

 

Na vině dějiny?

Na nebezpečí  rozdělování Česka mezi kavárnu a hospodu opakovaně upozorňuje také bývalý premiér Petr Pithart. Ten kritizuje, že se v předvolební kampani velmi často argumentovalo samozvanými elitami a pražskou kavárnou, ale přiznává, že na tom nesou vinu i  naše dějiny: „Dobře se podívejte na volební mapu. Tam vidíte ty nešťastné kusy naší země, kde se děly nějaké věci. Třeba se tam odsouvalo a vyhánělo obyvatelstvo nebo se dělala dramatická industrializace. To jsou kraje, které byly příliš dotčeny moderními dějinami. Tam, kde jsou území a obyvatelstvo stabilní, to je ten pruh od severu k jihu, tam tahle demagogie nepůsobila. Platí, že se nám nedaří překonat ten centralismus a dominanci Prahy ve všech ohledech. Pražané a jejich politici by měli přemýšlet. To je varování,“ řekl Pithart v rozhovoru pro  týdeník Reflex.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace