Překvapivá pravda o pražské kavárně. V Praze je hustota zemanovců stejná jako v Ostravě
02.02.2018
Foto: Facebook
Popisek: Drahoš, nebo Zeman? Toť otázka...
I když pomaličku utichá humbuk kolem druhého kola prezidentské volby, stále ji doprovází dost dezinformací a polopravd. Jednou z nich je zcela mylný dojem, že Jiřího Drahoše volila především tzv. „pražská kavárna“. Jenomže ve skutečnosti je tomu jinak. Soupeř Miloše Zemana uspěl nejen v metropoli, ale také v řadě jiných krajských či větších měst měst. Výsledná bilance jasně potvrzuje, že se v druhém kole neodehrával souboj kolem pražské kavárny a zbytkem země, ale spíše mezi městy a venkovem a především mezi pravicově a levicově smýšlejícími voliči. A to není v demokratickém systému nic výjimečného.
Je ovšem faktem, že v Praze bylo vítězství Jiřího Drahoše nejvýraznější. Při vysoké volební účasti 71,12% získal hlasy 68,75 % obyvatel Prahy, zatímco Miloš Zeman pouze 31,25%. V ostatních případech, například v Karlových Varech, byl souboj vyrovnanější. Přesto dokázal nováček Drahoš uspět ve většině krajských měst, kromě Prahy a Brna také v Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Liberci, Pardubicích, Zlíně a Olomouci. Takže na jeho velmi slušné bilanci nemá zdaleka zásluhu jenom pražský volič a pražská kavárna, ale také kavárna brněnská, plzeňská, olomoucká, apod.
Hustota zemanovců a drahošovců
Zajímavá čísla přinesl server Denik.cz, jenž díky své přesné analýze dospěl k názoru, že naše země není zdaleka tak rozdělena na příznivce Miloše Zemana, jak se pořád omílá. Provedl vtipný přepočet voličů na plochu hektarů a dospěl k velmi překvapivému závěru, že v Praze je hustota zemanovců na hektar stejná jako v Ostravě, která je považována za tradiční Zemanovu baštu. Konkrétně zde na jeden hektar připadají čtyři „zemanovci“. Ovšem hustota drahošovců je zcela jiná. V Praze jich najdeme na jednom hektaru devět, zatímco v Ostravě pouze tři.
Pravda o kavárně
Další čísla potvrzují, že prezident Zeman se těší největší přízni v obcích do 500 obyvatel. A nelze se tomu, jak už jsme několikrát uvedli, vůbec divit. Při zevrubné analýze však Deník.cz dospěl k závěru, že i v té nejzapadlejší vesnické hospodě sedí přibližně třetina voličů Jiřího Drahoše a v opravdové pražské kavárně zase hruba třetina příznivců Miloše Zemana. A bylo by úžasné, kdyby si spolu v klidu vypili pivo nebo kávu a respektovali jeden druhého. Jenže reakce na tato pozitivní fakta jsou pravým opakem pouhého zbožného přání. Některé komentáře byly tak nenávistné a vulgární, že je redakce musela smazat.
Na vině dějiny?
Na nebezpečí rozdělování Česka mezi kavárnu a hospodu opakovaně upozorňuje také bývalý premiér Petr Pithart. Ten kritizuje, že se v předvolební kampani velmi často argumentovalo samozvanými elitami a pražskou kavárnou, ale přiznává, že na tom nesou vinu i naše dějiny: „Dobře se podívejte na volební mapu. Tam vidíte ty nešťastné kusy naší země, kde se děly nějaké věci. Třeba se tam odsouvalo a vyhánělo obyvatelstvo nebo se dělala dramatická industrializace. To jsou kraje, které byly příliš dotčeny moderními dějinami. Tam, kde jsou území a obyvatelstvo stabilní, to je ten pruh od severu k jihu, tam tahle demagogie nepůsobila. Platí, že se nám nedaří překonat ten centralismus a dominanci Prahy ve všech ohledech. Pražané a jejich politici by měli přemýšlet. To je varování,“ řekl Pithart v rozhovoru pro týdeník Reflex.
Vložil: Adéla Hofmanová