Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Překvapivá pravda o pražské kavárně. V Praze je hustota zemanovců stejná jako v Ostravě

02.02.2018
Překvapivá pravda o pražské kavárně. V Praze je hustota zemanovců stejná jako v Ostravě

Foto: Facebook

Popisek: Drahoš, nebo Zeman? Toť otázka...

I když pomaličku utichá humbuk kolem druhého kola prezidentské volby, stále ji doprovází dost dezinformací a polopravd. Jednou z nich je zcela mylný dojem, že Jiřího Drahoše volila především tzv. „pražská kavárna“. Jenomže ve skutečnosti je tomu jinak. Soupeř Miloše Zemana uspěl nejen v metropoli, ale také v řadě jiných krajských či větších měst měst. Výsledná bilance jasně potvrzuje, že se v druhém kole neodehrával souboj kolem pražské kavárny a zbytkem země, ale spíše mezi městy a venkovem a především mezi pravicově a levicově smýšlejícími voliči. A to není v demokratickém systému nic výjimečného.

Je ovšem faktem, že v Praze bylo vítězství Jiřího Drahoše nejvýraznější. Při vysoké volební účasti 71,12% získal hlasy 68,75 % obyvatel Prahy, zatímco Miloš Zeman pouze 31,25%. V ostatních případech, například v Karlových Varech, byl souboj vyrovnanější. Přesto dokázal  nováček Drahoš uspět ve většině krajských měst,  kromě Prahy  a Brna také v Plzni,  Hradci Králové, Českých Budějovicích, Liberci,  Pardubicích, Zlíně a Olomouci. Takže na jeho velmi slušné bilanci  nemá zdaleka zásluhu jenom pražský volič a pražská kavárna, ale také kavárna brněnská, plzeňská, olomoucká, apod.  

Hustota zemanovců a drahošovců

Zajímavá čísla přinesl server Denik.cz, jenž díky své přesné analýze dospěl k názoru, že  naše země není zdaleka tak rozdělena na příznivce  Miloše Zemana, jak se pořád omílá. Provedl vtipný přepočet voličů na plochu hektarů a  dospěl k velmi překvapivému závěru, že v Praze je hustota zemanovců  na hektar  stejná jako v Ostravě, která je považována za tradiční Zemanovu baštu. Konkrétně zde na jeden hektar připadají čtyři „zemanovci“.  Ovšem hustota drahošovců je zcela jiná. V Praze jich najdeme na jednom hektaru devět, zatímco v Ostravě pouze tři. 

Pravda o kavárně

Další čísla potvrzují, že prezident Zeman  se těší  největší přízni v obcích do 500 obyvatel. A nelze se tomu, jak už jsme několikrát uvedli, vůbec divit. Při zevrubné analýze však Deník.cz dospěl k závěru, že i v té nejzapadlejší vesnické hospodě sedí přibližně třetina voličů Jiřího Drahoše a v opravdové pražské kavárně zase hruba třetina příznivců Miloše Zemana.  A bylo by úžasné, kdyby si spolu v klidu vypili pivo nebo kávu a respektovali jeden druhého. Jenže reakce na tato pozitivní fakta jsou pravým opakem  pouhého zbožného přání. Některé  komentáře  byly tak nenávistné a vulgární, že je redakce musela smazat. 

 

Na vině dějiny?

Na nebezpečí  rozdělování Česka mezi kavárnu a hospodu opakovaně upozorňuje také bývalý premiér Petr Pithart. Ten kritizuje, že se v předvolební kampani velmi často argumentovalo samozvanými elitami a pražskou kavárnou, ale přiznává, že na tom nesou vinu i  naše dějiny: „Dobře se podívejte na volební mapu. Tam vidíte ty nešťastné kusy naší země, kde se děly nějaké věci. Třeba se tam odsouvalo a vyhánělo obyvatelstvo nebo se dělala dramatická industrializace. To jsou kraje, které byly příliš dotčeny moderními dějinami. Tam, kde jsou území a obyvatelstvo stabilní, to je ten pruh od severu k jihu, tam tahle demagogie nepůsobila. Platí, že se nám nedaří překonat ten centralismus a dominanci Prahy ve všech ohledech. Pražané a jejich politici by měli přemýšlet. To je varování,“ řekl Pithart v rozhovoru pro  týdeník Reflex.

Vložil: Adéla Hofmanová