Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Překvapivá pravda o pražské kavárně. V Praze je hustota zemanovců stejná jako v Ostravě

02.02.2018
Překvapivá pravda o pražské kavárně. V Praze je hustota zemanovců stejná jako v Ostravě

Autor: Facebook

Popisek: Drahoš, nebo Zeman? Toť otázka...

I když pomaličku utichá humbuk kolem druhého kola prezidentské volby, stále ji doprovází dost dezinformací a polopravd. Jednou z nich je zcela mylný dojem, že Jiřího Drahoše volila především tzv. „pražská kavárna“. Jenomže ve skutečnosti je tomu jinak. Soupeř Miloše Zemana uspěl nejen v metropoli, ale také v řadě jiných krajských či větších měst měst. Výsledná bilance jasně potvrzuje, že se v druhém kole neodehrával souboj kolem pražské kavárny a zbytkem země, ale spíše mezi městy a venkovem a především mezi pravicově a levicově smýšlejícími voliči. A to není v demokratickém systému nic výjimečného.

Je ovšem faktem, že v Praze bylo vítězství Jiřího Drahoše nejvýraznější. Při vysoké volební účasti 71,12% získal hlasy 68,75 % obyvatel Prahy, zatímco Miloš Zeman pouze 31,25%. V ostatních případech, například v Karlových Varech, byl souboj vyrovnanější. Přesto dokázal  nováček Drahoš uspět ve většině krajských měst,  kromě Prahy  a Brna také v Plzni,  Hradci Králové, Českých Budějovicích, Liberci,  Pardubicích, Zlíně a Olomouci. Takže na jeho velmi slušné bilanci  nemá zdaleka zásluhu jenom pražský volič a pražská kavárna, ale také kavárna brněnská, plzeňská, olomoucká, apod.  

Hustota zemanovců a drahošovců

Zajímavá čísla přinesl server Denik.cz, jenž díky své přesné analýze dospěl k názoru, že  naše země není zdaleka tak rozdělena na příznivce  Miloše Zemana, jak se pořád omílá. Provedl vtipný přepočet voličů na plochu hektarů a  dospěl k velmi překvapivému závěru, že v Praze je hustota zemanovců  na hektar  stejná jako v Ostravě, která je považována za tradiční Zemanovu baštu. Konkrétně zde na jeden hektar připadají čtyři „zemanovci“.  Ovšem hustota drahošovců je zcela jiná. V Praze jich najdeme na jednom hektaru devět, zatímco v Ostravě pouze tři. 

Pravda o kavárně

Další čísla potvrzují, že prezident Zeman  se těší  největší přízni v obcích do 500 obyvatel. A nelze se tomu, jak už jsme několikrát uvedli, vůbec divit. Při zevrubné analýze však Deník.cz dospěl k závěru, že i v té nejzapadlejší vesnické hospodě sedí přibližně třetina voličů Jiřího Drahoše a v opravdové pražské kavárně zase hruba třetina příznivců Miloše Zemana.  A bylo by úžasné, kdyby si spolu v klidu vypili pivo nebo kávu a respektovali jeden druhého. Jenže reakce na tato pozitivní fakta jsou pravým opakem  pouhého zbožného přání. Některé  komentáře  byly tak nenávistné a vulgární, že je redakce musela smazat. 

 

Na vině dějiny?

Na nebezpečí  rozdělování Česka mezi kavárnu a hospodu opakovaně upozorňuje také bývalý premiér Petr Pithart. Ten kritizuje, že se v předvolební kampani velmi často argumentovalo samozvanými elitami a pražskou kavárnou, ale přiznává, že na tom nesou vinu i  naše dějiny: „Dobře se podívejte na volební mapu. Tam vidíte ty nešťastné kusy naší země, kde se děly nějaké věci. Třeba se tam odsouvalo a vyhánělo obyvatelstvo nebo se dělala dramatická industrializace. To jsou kraje, které byly příliš dotčeny moderními dějinami. Tam, kde jsou území a obyvatelstvo stabilní, to je ten pruh od severu k jihu, tam tahle demagogie nepůsobila. Platí, že se nám nedaří překonat ten centralismus a dominanci Prahy ve všech ohledech. Pražané a jejich politici by měli přemýšlet. To je varování,“ řekl Pithart v rozhovoru pro  týdeník Reflex.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace